Diváci se tak první listopadovou sobotu stanou svědky podívané, při které Libor Podmol na svém motocyklu předvede front flip neboli salto vpřed a bratr Filip nezůstane pozadu a pokusí se o dvojité salto vzad. Výkonům však předchází tvrdý trénink a precizní příprava, speciálně konstruované nájezdové rampy, hodiny a hodiny zkoušení, promýšlení, úpravy stylu i správný odhad všech vzdáleností a rychlostí. Pády a nepodařené pokusy jsou hodně tvrdé a nebezpečné, proto je nutné během tréninku přistávat do měkkého – do molitanu.

„Front flip, který na FMX Gladiator Games premiérově převedu, je náročný v tom, že se budu točit dopředu. Celý život skáču dozadu, takže nejtěžší je pro mě teď přepnout, hlavně v hlavě. Nezbytná je také speciálně konstruovaná rampa, která mě po najetí správně vykopne, abych se zvládl otočit,“ vysvětluje Libor Podmol a dodává: „Rampu pro tento typ skoků jsme poprvé viděli loni, připravili jsme si plánky a nechali ji postavit. Na řadu přišly i drobné úpravy, když se nám úplně nezdál sklon. Jsou tu samozřejmě určité obavy a respekt k tomuto skoku. Letos na jaře jsem se ale rozhodl, že front flip skočím, takže teď denně pilně trénuji, aby si ho diváci FMX Gladiator Games v O2 areně mohli užít.“

Samotný trénink triků je však také velmi specifickou záležitostí. A ačkoli jsou FMX jezdci zvyklí při sebemenší chybě na celou řadu úrazů, nehod a bolestí, nácvik nových skoků jim alespoň částečně nabízí drobný komfort. Hliněná doskočiště jsou nahrazena obrovskou ohradou naplněnou molitany, které dopady po nezdařilých pokusech alespoň částečně tlumí. Po dopadu je pokaždé nutné motorku „vydolovat“ a na speciálním jeřábu ji z molitanového království vytáhnout zpět na světlo světa. „Když skáčeme do molitanu, je důležité motorku pořád držet. Nesmím ji zahodit, aby se nestalo, že uletí a pak dopadne na mě. Přeci jen, je to 100 kilo železa,“ popisuje Filip Podmol.

Tréninky, zdokonalování a učení se z chyb, takový je život FMX jezdců. A i přesto, že při samotných skocích nikdy nemají 100% jistotu, že vše dobře dopadne, lze zhruba 50 zdařilých skoků u nového triku považovat za relativně bezpečnou hranici, za kterou si na trik mohou troufnout i takzvaně „naostro“.

Přijďte se podívat na nové triky bratrů Podmolů ve světové premiéře, a také na další neuvěřitelné kousky z FMX světa, dokazující, že nic není nemožné a hranice jsou jen v našich hlavách. Letošní ročník FMX Gladiator Games možná také napíše další kapitolu do pokračování knihy Deník Libora Podmola, na kterém Libor právě pracuje a jehož první vyprodané vydání aktuálně čeká na dotisk. Libor Podmol pro své fanoušky zároveň před pár týdny spustil vlastní aplikaci PODMOL, která umožňuje fanouškům být s ním stále ve spojení.

FMX Gladiator Games startují 4.11. v O2 areně již v 17:30 a vstupenky je možné zakoupit v předprodejní síti Ticketportal.cz.