Letošní rallye Dakar je už dávno za námi. I když závod trval dva týdny, kdy jsme netrpělivě sledovali závodníky, jak se prodírají jednotlivými etapami, nakonec to uteklo nějak rychle. Nicméně atmosféru této nejtěžší dálkové rallye si v těchto dnech můžeme užívat s našimi závodníky při různých besedách pořádaných po celém území České republiky.

Několik takových akcí pořádá také Martin Macík se svým týmem Big Shock Racing. Martin spolu s Františkem Tomáškem a Michalem Mrkvou obsadili v letošním Dakaru výborné 5. místo mezi kamiony. Díky tomu byla jejich žlutá Liazka nejlepší mezi českými posádkami a co víc, byl to nejlepší český výsledek napříč všemi kategoriemi. Dobrý výkon na letošním Dakaru předvedl také nováček Jan Brabec, který závodil v kategorii motocyklů. Honza dokázal ve svém prvním Dakaru dojet na 39. místě a byl nejlepším českým motocyklistou.

Nejen díky výsledkům, ale také proto, že jsou všichni velcí sympaťáci a celým Dakarem nás provázeli videi a živými přenosy na sociálních sítích, je o besedy Martina Macíka a Jana Brabce velký zájem. Z původních pár besed se jejich návštěvy rozrostly o několik dalších měst, ale většina dosavadních besed byla během chvíle i tak vyprodána. Ne jinak tomu bylo v případě Hradce Králové.

Beseda v Hradci Králové začala v šest hodin večer, nicméně většina návštěvníků se před kinem začínala scházet již s hodinovým předstihem. Díky tomu pak nebyla do hlediště taková tlačenice, když si mohli všichni vybrat svá místa přibližně půl hodiny před začátkem. Celým večerem provázel sám Martin Macík, který se ukázal jako velice zkušený moderátor a mluvil s velkým klidem a přehledem, i když tvrdil, že stále trénuje a zatím mu to moc nejde. Na pódiu ho doplnil Honza Brabec, a jak asi většina z vás tuší, člověk se smál od prvních chvil, co se tihle dva potkali. O pěkné překvapení večera se postaral David Pabiška, který o pár minut později dorazil také, takže Brabčáka dobře doplňoval v příhodách z motocyklové kategorie. Od Martina z kamionu bohužel nikdo další nedorazil, takže zážitky z této třídy byly jen na něm.

Pro kluky začal Dakar už o pár dní dříve, když měli soustředění ve vysokých horách, takže už měli spoustu příhod ještě předtím, než vůbec vyrazili na trať. Poté už se dostali k prvním zážitkům z rallye Dakar 2018. Kvůli omezenému času se vyhnuli rozebírání jednotlivých etap, ale vypíchli ty nejlepší zážitky, které na trati zažili. Hodně společných chvil prožili Jan Brabec a David Pabiška, kteří do většiny etap startovali chvíli po sobě. Když měl některý z nich problémy, často se na trati potkali a pomohli si. I přes to, že je Dakar velice náročný, celý sál se bavil nad stylem vyprávění toho, co tam prožili, přestože šlo například o pády ve vysoké rychlosti. Vše navíc doplňovali vtipnými ukázkami. Večer byl také provázán několika videi, včetně onboardu z kamionu, takže to návštěvníky více vtáhlo do děje.

soutěž

V průběhu večera si diváci mohli zahrát o hodnotné ceny díky připravené soutěži. Šlo o deset otázek týkajících se jezdců, týmu i závodu. Otázky zahrnovaly široké spektrum dění a ukázalo se, zda lidé sledovali nejen výsledky rallye, ale zda také znají kluky a sledovali jejich sociální sítě. Za sebe můžu říct, že jsem nevěděla jen dvě odpovědi, takže bych se dostala mezi oceněné, kterých bylo pět. Ti si domů odnesli věcné ceny v podobě týmových věcí, jako byly hrnky, puzzle, kalendář, ale také věci od sponzorů, kterými byl motorový olej či energetické nápoje Big Shock.

Popisovat jednotlivé příhody nemá smysl, protože je to nejlepší slyšet od samotných účastníků. Pokud máte možnost některou z těchto besed navštívit, za sebe rozhodně doporučuji. Podobné pocity jsem neměla jediná a pozitivní ohlasy měli i ostatní návštěvníci besedy. Martin Macík spolu s Honzou Brabcem mají v plánu ještě několik míst navštívit.

Na závěr Martin Macík vyzval Honzu Brabce o závěrečné shrnutí.

„Média se mě často ptají, co mi Dakar dal ze sportovního hlediska a to bych vám rád také řekl. Dakar jako takový a celý kolotoč okolo mě nastartoval novou životní cestu. Od osmi let jsem závodil v motokrosu a nyní jsem nevěděl, kudy se mám vydat. Dakar mi dal zase nový životní smysl, to, že se ráno vzbudíte a opravdu víte, že musíte makat. Dakar mně otevřel novou etapu, kde jsem potkal skvělé lidi, jakou jsou tihle dva,“ to byla jedná z vážnějších věcí, které Brabčák řekl.

David Pabiška na to zareagoval: „No, jak jemu to dveře otevřelo, mně je to zavřelo,“ ale poté se začal smát. „Rád bych k tomu dodal, že za tím vším, co jsme prožili, stojí také spousta starostí a myslím si, že to zatím nezaznělo. My sice zvedáme poháry, ale bez mechanika, který mi při zranění sundával ponožky, by to nešlo. Já jsem nyní před velkým rozhodnutím, zda v tom pokračovat, nebo to ukončit, protože bez sponzorů to nejde,“ nicméně na závěr to trochu odlehčil: „no… Brabčák ale beze mě nikam nedojede (smích).“

Martin Macík na to navázal. „Musím potvrdit to, co jsi tu říkal, protože bez kluků z týmu by to nešlo a těm patří velký dík. My jsme na Dakaru byli ve 22 lidech, tady jsme dva, ale zbylých 20 lidí může za to, že jsme ho dokončili. Chtěl bych také poděkovat tady klukům, že jsem mohl tuto besedu spíš moderovat a že vás pobavili. Máme to výborně rozdělené, protože tu jsou fanoušci nás tří a mohli jsme vám vyprávět o Dakaru z více kategorií. Děkujeme za účast a sledujte nás dál, moc děkuji za aktivitu na našich profilech. Nyní nás čeká příprava a cesta na další Dakar.“

Večer ukončila autogramiáda, o kterou byl velký zájem. Při ní se mohl také každý zájemce vyfotit se všemi jezdci.

David Pabiška, Jan Brabec a Martin Macík