V nedělním závodě v Mugellu Rossi bojoval se svým týmovým kolegou a pozdějším vítězem závodu Jorgem Lorenzem, přičemž dvojici po osmi kolech dělilo jen 0,135 s.

Ale Rossiho závod a naděje na snové vítězství v domácí Grand Prix skončily v devátém kole, kdy selhal motor jeho M1.

Šlo o druhé selhání motoru Yamahy toho dne. Lorenzovi se to stalo v závěrečných 90 sekundách ranního warm upu.

Lorenzo teď v šampionátu vede před Marcem Marquezem o deset bodů a před Rossim o 37 a Ital cítí, že zatímco všichni tři jezdci v závodě bourali, jeho nedokončený závod kvůli mechanické poruše ho odsunul do pozadí.

„Letos jsem rychlejší, jsem konkurenceschopnější,“ srovnává Rossi rok 2015, kdy skončil v šampionátu druhý za Lorenzem.

„Také v tréninku jsem pokaždé silnější, ale bohužel jsem udělal chybu v Austinu, ale v těchto šesti závodech ji udělali i Lorenzo a Marquez. Ale bohužel tohle je velmi vážné.

K poslední poruše mé motorky v závodě došlo v Misanu 2007, to znamená, že je to devět let a je to vážné. Ale může se to stát.

Myslím, že s oběma motory bylo něco špatně, ale rozdíl je v tom, že Lorenzovi se to stalo ve warm upu a mně v závodě. Je to takhle. Nemůžete dělat nic, můžete být jen zoufalý a zároveň si musíte vzít z víkendu to dobré a zkusit to znovu.“

Rossiho útěchou může být jeho tempo a to, že bojoval s Lorenzem v závodě, ve kterém Španěl před dvanácti měsíci dominoval, když zvítězil a na třetího Rossiho si vyjel náskok 6,661 s.

„Je to velká škoda i pro šampionát, protože beru nulu a Lorenzo a Marquez byli první a druhý, takže rozdíl na první místo je teď 37 bodů,“ řekl.

„Je to velmi špatné, je to dost velký rozdíl, ale dobré je, pozitivní aspekt je, že jsem byl rychlý, že jsem byl silný. V závodě jsem byl velmi, velmi rychlý.

To je to nejdůležitější a byl jsem připraven bojovat o vítězství. Teď jen musíme počkat do Barcelony a zkusit to znovu.“