Během těchto 24 let dokázal Valentino Rossi nasbírat 9 mistrovských titulů, z toho 7 v královské kubatuře, 115 vítězství a 232 pódií, ale bylo by chybou ho posuzovat pouze podle dosažených úspěchů.

„Minulost a rekordy se příliš nepočítají. Žiji přítomností.“

Touto krátkou větou Rossi odhaluje tajemství svého věčného mládí. „To, co mě žene dopředu, je chuť vyhrávat a několik hodin, které následují po vítězství. Je těžké popsat výbuch emocí a pocitů, když jako první projedete cílovou čáru. Je to ta nejlepší věc, jakou můžete zažít. A tyhle pocity ve vás jsou až do té doby, než usnete. Ráno se potom probudíte a nastává nový den,“ řekl Valentino Rossi v Assenu v roce 2017, kde po 150 ochutnal vítězné šampaňské. A stejně přistupuje i k nadcházející sezóně.

Stejně jako všichni vizionáři, se i Rossi dívá dopředu, takže mluví raději o budoucích 40 letech než o těch uplynulých. Pro ty, kteří ho znají dobře, to dává perfektní smysl. Žít v přítomnosti se zápalem a oddaností svojí práci je mantra, která změnila jeho život, rodinu i přátele i jeho rodné město Tavullii.

Žádné hranice

Nejsou žádné hranice, kromě těch, které si sami vytváříme. V tom je Valentino Rossi mistr. „Mým snem bylo stát se profesionálním závodníkem, ale nikdy jsem si nestanovil žádný věkový limit. Nejdůležitější je být konkurenceschopný,“ odpověděl nedávno v jednom rádiu. „V minulosti bylo normální, že jezdci začínali závodit později a závodili do vyššího věku. Nyní to vypadá zvláštně, protože začínají velmi mladí. Ale možná se mi to podaří změnit a další jezdci budou následovat mého příkladu. Samozřejmě, že ve srovnání s pětadvacetiletým jezdcem musíte více trénovat, ale fyzicky máte všechny předpoklady pokračovat. Musíte si dávat pozor jenom na regeneraci a jídelníček. V pětadvaceti je to všechno snadnější, ale pro závodění potřebujete sílu a vytrvalost a ty můžete natrénovat.“

Motivace

„Výzva je pořád stejná – bojovat o vítězství.“

Rossiho nejsilnější stránkou byla vždy jeho motivace. „Jsem naprosto soustředěný na to, abych byl konkurenceschopný a do závodu nastupoval s tím, že si ho užiji.“

Yamaha

V budoucnosti Valentina Rossiho je hodně Yamahy, přinejmenším v dalších dvou letech. Ale lidé, kteří ho dobře znají, nepochybují o tom, že bude pokračovat s japonskou značkou až do konce kariéry. Vztah mezi Rossim a Yamahou je hodně výjimečný. Rossi doslova spí s Yamahou, protože M1, na které po přechodu od Hondy vyhrál v roce 2004 mistrovský titul, zdobí jeho ložnici. Další tři M1 ověnčené tituly z let 2005, 2008 a 2009 má v obýváku, v garáži a v kanceláři.

VR46

Společnost založená v roce 2008 z popudu Valentina Rossiho reprezentuje jeho životní postoje a přístup k práci, takže není překvapením, že sídlí v jeho rodném městě a na klíčových pozicích jsou jeho nejlepší přátelé. To, co asi definuje Rossiho nejvíce, je totiž fakt, že vždy zůstal blízko ke svým kořenům, Tavullii, a svým kamarádům ze základní školy.

Svůj důraz na detail, který vytvořil z jeho přileb a kombinéz ikony motocyklového sportu, dokázal proměnit v úspěšné podnikání. Společnost VR46 provází Rossiho značku od návrhu až po distribuci. Postupně se přestala omezovat jenom na Rossiho, ale následovalo i oblečení Kevina Schwantze, Rossiho blízkého přítele, a dalších závodníků. Z původního počtu šesti zaměstnanců zaměstnává nyní VR46 šedesát lidí a roční obrat přesáhl 20 milionů euro, se zastoupením v padesáti státech světa.

Mise budoucnosti

Rossiho Ranč a Akademie, ve které je momentálně jedenáct jezdců, je důležitou součástí Rossiho světa. „Inspirace vzešla z ranče Kenny Robertse seniora a systému, který vytvořil pro výchovu mladých talentů. Jsme s jezdci Akademie ve všech chvílích, od tréninku až po technickou stránku. Staráme se jim i o smlouvy. Na Ranči trénujeme, ale také si užijeme hodně zábavy při závodech s mladými talenty a pro Akademii je to další navýšení motivace,“ řekl Rossi.

Cílem Akademie je vychovat mladé italské talenty a vrátit zpět zlaté časy „italské školy“, která v devadesátých letech vyslala do světa takové talenty, jakými byli Loris Capirossi, Max Biaggi a nebo samotný Rossi.

S Francem Morbidellim a Francescem Bagnaiou, jako vítězi titulů v Moto2 a nyní závodících v MotoGP, dokázala Akademie Valentina Rossiho splnit první cíl. Ale to je jenom začátek. S týmem VR46 Racing, který nyní startuje v Moto3 a Moto2 (a možná brzy v MotoGP), 11 jezdci ve třech třídách, Rossi pomáhá budovat příští podobu silničních závodů.

Davy fanoušků lemujících trať dokazují, že Valentino Rossi, ve čtyřiceti letech, dokáže rozvášnit motocyklový svět více než kdy dřív. A s týmem VR46 a Akademií VR, kteří kráčí v Rossiho stopách, se zdá, že budoucnost bude i nadále hodně žlutá.

Ať už si tedy o Valentinu Rossim myslíte cokoli a fandíte třeba někomu úplně jinému, nedá se mu upřít jedinečnost a absolutní oddanost motocyklovému sportu. Všechno nejlepší k narozeninám a dalších 40 úspěšných let, Valentino Rossi.