Při odjezdu na asijskou část šampionátu zněla v boxech Yamahy samá pesimistická slova. Maverick Viñales i Valentino Rossi se nechali slyšet, že nemají ohledně těchto závodů žádná očekávání a vypadalo to, jako by byli smíření se svým osudem a umístěními někde hluboko v první desítce.

Hned po příjezdu do Thajska se ale situace úplně změnila. V prvním volném tréninku na okruhu Chang zaujaly tovární Yamahy první dvě místa, a i když se ve druhém odpoledním tréninku Valentino Rossi propadl na místo deváté, Maverick Viñales stále svítil na druhém místě.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Že to nebyla žádná náhoda, se ukázalo i v sobotu ve čtvrtém tréninku, kde na tvrdých závodních pneumatikách skončil Valentino Rossi na třetím a Maverick Viñales na čtvrtém místě, hned za Andreou Doviziosem a Marcem Márquezem. V odpolední kvalifikaci se potom stala už hodně dlouho neviděná věc. Valentino Rossi dokázal vybojovat druhé místo se ztrátou pouhých 0,011 sekundy na Marca Márqueze a Maverick Viñales se kvalifikoval jako čtvrtý.

Nejlepší na tom všem je, že podle všeho nikdo u Yamahy netuší, jak je to možné, protože v Buriramu podle charakteru okruhu očekávali, že se budou trápit stejně jako v Aragónu, kde Maverick Viñales startoval do závodu z jedenácté pozice a Valentino Rossi dokonce až z potupného osmnáctého místa.

„Aragón byla katastrofa, protože jsme neměli žádný grip. Zde jsme se měli podle papírových předpokladů také trápit, ale jsme trochu konkurenceschopnější. Když vyjedeme na trať, tak máme lepší grip a můžeme na to víc tlačit. Aragón byl velmi těžký. Ale proč jsme tady na tom lépe? Problém je, že to nevíme. Ani v Yamaze to netuší. Vypadá to, že se u nás projevuje více než u ostatních rozdíl mezi dobrými a špatnými tratěmi pro naši motorku. Ostatní motorky jsou více vyrovnané,“ řekl Rossi.

Maverick Viñales

Maverick Viñales

Maverick Viñales řekl, že překvapivá „forma“ v Thajsku je pozitivní, protože to může udat směr vývoji pro příští rok.

„Zkusili jsme nějaké věci, které jsme měli vyzkoušet už před několika měsíci. Odvedli jsme dobrou práci, jsem spokojený,“ řekl Viñales. „Mohu jet velmi přesně, zlepšili jsme se v rozložení váhy, trochu na brzdách, trochu na akceleraci a nakonec jsme vepředu.“

Kvalifikace jsou ale samozřejmě úplně jiný příběh než závod. A i když leccos napověděl i čtvrtý trénink, chleba se bude lámat až zítra v devět ráno našeho času.