Valentino Rossi se vůbec poprvé objevil na prestižním Festival of Speed v Goodwoodu, který byl ve znamení nostalgie a hrdosti na rostoucí zájem o motoristický sport, protože Yamaha Motor využila této příležitosti k oslavě 60. výročí své existence.

Devítinásobný mistr světa byl pozván speciálně lordem Marchem, aby se této události zúčastnil jako hvězdný host.

Rossi do Velké Británie odcestoval přímo z Holandska, aby se mohl zúčastnit akce, kde ho doprovázeli zástupci Yamahy Takaaki Kimura, Kazuhiro Kuwara, Kouichi Tsuji a Lin Jarvis.
Všichni se v sobotu večer spolu s dalšími hosty, mezi kterými byli slavní sportovci a celebrity, zúčastnili slavnostní večeře v domě lorda Marche.

Neděle začala odhalením Rossiho Yamahy XZR-M1 se speciálním vzhledem. Retro styl ve žluté a bílé připomíná 60. výročí Yamaha Motor a představení se zúčastnily i legendy motorsportu Kenny Roberts, Giacomo Agostini a Phil Read.

Rossiho žlutá motorka byla na výstavě Yamahy v dobré společnosti, k vidění tu byly i další kultovní motocykly – 1965 RD56 Phila Reada, 1975 YZR500 OW23 Giacoma Agostiniho a 1978 YZR750 OW31 Kennyho Robertse.

Po odhalení motorky Doktor potěšil tisíce diváků, když se zúčastnil 1,16 mil závodu do vrchu. Speciální barevné schéma jeho YZR-M1 bylo podobné tomu, co měl Colin Edwards před deseti lety v Laguna Seca, když Yamaha slavila 50. výročí.

Po vzrušující jízdě Rossi poskytl rozhovor Goodwood TV na balkoně sídla lorda Marche a poté se připojil k Nico Rosbergovi na oběd.

Ital zakončil svou první zkušenost v Goodwoodu jízdou v historickém automobilu, vítězi Le Mans, a v rallye automobilu.

Valentino Rossi

„Byl to neuvěřitelný víkend. Sotva jsem odešel z pódia, zamířil jsem do Velké Británie, ale jsem velmi rád, že jsem se dostal k účasti na Festival of Speed v Goodwoodu, bylo to skutečné potěšení! Znal jsem tuto událost, protože jsem viděl videa, ale nikdy předtím jsem tu nebyl a je to ještě mnohem působivější, než jsem si představoval. Je to velmi velké místo a bylo tam mnoho fanoušků, ale také spousta slavných jezdců, závodníků a dalších významných osobností, které tomu dodaly skvělou atmosféru, zvlášť když jsem jel na své Yamaze YZR-M1 do vrchu. Svou speciální Yamahu jsem představil dnes ráno spolu s Giacomem a Kennym. Být tak dlouho součástí historie motorsportu a dosáhnout tolika úspěchů je pro Yamaha Motor velmi zvláštní a něco, na co můžou být hrdí. Na konci dne jsem se také dostal k řízení historického Le Mans automobilu a také automobilu rallye, což byla také velká zábava. Chci moc poděkovat lordu Marchovi za pozvání a hoštění na letošní události. Užil jsem si skvělý čas a mám vzpomínky, na které nikdy nezapomenu!“

Takaaki Kimura – výkonný viceprezident Yamaha Motor

„Nyní slavíme 60. výročí Yamahy poté, co jsme před deseti lety v Laguna Seca slavili 50 let. V průběhu těchto let jsme se vždy snažili, aby každý jezdec Yamahy – profesionální nebo rekreační – měl pocit „Kando“, což je japonské slovo pro současné pocity hlubokého uspokojení a intenzivního vzrušení, které zažíváme, když se setkáme s něčím mimořádné hodnoty. Letos jsme zažili něco opravdu speciálního, vidět Yamahu účastnit se letošního Festival of Speed v Goodwoodu a moci sdílet naše oslavy s tisíci fanoušků je jedinečný zážitek. Jejich nadšení pro naši práci a sport je jednou z hybných sil našeho úsilí. Speciální vzhled odráží závodní DNA Yamahy a její úspěšnou historii. Vidět diváky fandit, když Valentino jel na žluté Yamaze YZR-M1, byl magický okamžik a jsem si jistý, že zanechal hluboký dojem ve všech.“

Lin Jarvis – ředitel Yamaha Motor Racing

„Být tady pro nás bylo opravdu velké potěšení a báječný nový zážitek. Přijeli jsme přímo z velmi úspěšného závodu v Assenu do této neuvěřitelné atmosféry jedné z nejznámějších motoristických událostí na světě. Spolu s Valentinem to pro nás bylo poprvé a moci oslavit naše 60. výročí spolu s top managementem z Yamaha Japan a Yamaha Europe bylo něco velmi speciálního. Vidět toto úžasné žluté, černé a bílé schéma přineslo spoustu emocí: závodění je bohatou součástí historie naší společnosti. Je to šedesát let, co společnost začala v roce 1955 závodit, a myslím, že diváci měli dnes skvělou příležitost vidět Valentina uvolněného, zábavného a ve skutečných barvách Yamahy. Důvodem, proč jsme se nemohli v minulosti akce zúčastnit, bylo to, že se Assen tradičně střetává s Festival of Speed, ale v tomto případě lord March učinil zvláštní opatření s cílem usnadnit nám účast, takže to byla opravdová radost a nezapomenutelný zážitek být tady. Velké díky patří lordu Marchovi a organizaci Goodwoodu za pozvání, hoštění a za tak skvělý zážitek být tady s tím nejlepším z motocyklového a motoristického světa.“