Yamaha nyní zažívá nejdelší sérii závodů bez vítězství v MotoGP, navíc bez známky toho, že by měla skončit, protože Ducati a Honda mají vynikající motocykly.

Rossi nedávno testoval motor pro rok 2019 a ten na něj příliš nezapůsobil. Také uvedl, že doufá, že tato mizerná forma Yamahy povzbudí výrobce k tomu, aby jednal. Jeho týmový kolega Maverick Viñales má „nulová“ očekávání v asijské tour, která začíná v Thajsku tento víkend.

Rossi má smlouvu s Yamahou až do roku 2020. „Je velmi těžké takhle pokračovat, to jsem jim také řekl,“ prohlásil. „Ale již jsem podepsal smlouvu na další dva roky, takže budu další dva roky závodit. Musíte mít dostatečně konkurenceschopnou motorku, abyste startovali s myšlenkou, že můžete bojovat o vítězství nebo alespoň o pódium. Bohužel tomu tak nyní není a my musíme změnit naše cíle: můžeme bojovat o šesté a sedmé místo. Také záleží na tom, co se stane před námi. Je obtížné udržet si motivaci a dát do toho vše.“

Valentino Rossi

Dodal, že Yamaha nemůže mít takové problémy další dva roky.

„Situace je velmi náročná, takže nebude snadné se z toho dostat. Naději mi dodává to, že si nemyslím, že by si Yamaha mohla dovolit tak velkou škodu další dva roky. Doufejme, že se něco změní. Pokud jde o mě, snažím se udělat všechno, abych motivoval a povzbudil japonskou část, protože je jasné, že musíme dělat jinou práci, musíme udělat víc. Zkoušel jsem mluvit s generálním manažerem Kouichim Tsujim a vedoucím projektu Koujim Tsuyou, ale v dalších závodech budou někteří vysoce postavení lidé z Yamahy, takže se musíme snažit udělat maximum,“ řekl Rossi.

MotoGP v Buriramu ještě nezávodilo a Rossi neočekává, že tam bude Yamaha silná, protože uspořádání okruhu s dlouhými rovinkami nevyhovuje jejich M1.

„Na papíře to bude těžké, protože trať není příliš dobrá, není fantastická pro M1. Testovali jsme tam v únoru, nebylo to fantastické, ale stejně jsme v těžkém období, takže se musíme soustředit a pokusit se získat co nejvíc.“