Valentino Rossi se zotavuje ze zranění nohy, a i když jeho rehabilitace probíhá dobře, očekává se, že nebude schopen znovu závodit dřív než v Grand Prix Japonska v Motegi v polovině října.

V závodě v Aragónu bude Michael van der Mark spolupracovat s Rossiho týmem. Tato příležitost poskytne čtyřiadvacetiletému závodníkovi podobný MotoGP zážitek, jako měl v loňském roce jeho týmový kolega a vítěz letošní osmihodinovky v Suzuce Alex Lowes. Ten nahradil Bradleyho Smithe v týmu Monster Yamaha Tech3 v GP Velké Británie, San Marina a Aragónu.

Na rozdíl od Lowese, který měl před MotoGP víkendy příležitost testovat v Brně, Van der Mark bude v královské třídě na YZR-M1 debutovat bez jakéhokoliv tréninku. Nicméně trojnásobný vítěz závodu Suzuka 8 H je dobře zvyklý na požadavky práce pro tovární tým. Není také žádným cizincem v MotoGP paddocku, když v roce 2010 zajel sedm Grand Prix v kategorii 125 ccm a v roce 2011 závod Moto2 v Assenu. Navíc díky zkušenostem v šampionátech WSBK, Supersport a Superstock 600 okruh v Aragónu dobře zná, když tu závodil sedmkrát.

Lin Jarvis – Yamaha Motor Racing

„Po Valentinově nehodě ve čtvrtek 31. srpna se Yamaha rozhodla ho v Grand Prix San Marina nenahradit, ale v příští Grand Prix v Aragónu je tým povinen jet se dvěma jezdci. Protože je prakticky nemožné, aby byl Valentino do závodu v Aragónu fit, rozhodla se Yamaha hledat schopnou náhradu ve svém vlastním rybníčku. V minulosti jsme využili Katsuyukiho Nakasugu, aby v roce 2011 nahradil Jorgeho Lorenza, a Alexe Lowese, aby v roce 2016 nahradil Bradleyho Smithe, takže jsme se rozhodli, že tentokrát by měl příležitost dostat Michael van der Mark. Nikdy není snadné nahradit jiného jezdce, a ještě těžší je nahradit Valentina Rossiho, ale věřím, že Michael má všechno, co potřebuje, a zkušenosti, aby odvedl dobrou práci. Poskytneme mu nejlepší možnou podporu a přejeme mu úspěch v této vzrušující příležitosti. Také doufáme, že Valentino bude pokračovat v rychlém zotavování a že ho co nejdříve uvidíme znovu zpátky na jeho YZR-M1.“

Michael van der Mark

Michael van der Mark

„Jsem nadšený, že dostanu příležitost jet na YZR-M1 v Aragónu. Nikdy předtím jsem na motocyklu MotoGP nejel, takže to pro mě bude úplně nová zkušenost. Jsem velmi zvědavý, jaké to bude jezdit na takovém motocyklu. Uvědomuji si, že nebude snadné jít přímo do oficiálního tréninku bez předchozího testování. Nicméně jsem velmi vděčný Yamaze za tuto příležitost. Jsem si jistý, že to bude obrovská zkušenost.“