Během prvního dne testů byl nejrychlejší Eric Granado z týmu Avintia Esponsorama Racing, jehož nejlepší čas měl hodnotu 1:48,984. Na druhém místě se umístil Niki Tulli z týmu Ajo Motorsport a třetí byl Héctor Garzó závodící pro Tech 3.

V noci ze středy na čtvrtek ale paddock, ve kterém jsou uskladněny motocykly všech týmů, dohromady to je tedy 18 motorek, a také další vybavení k motocyklům a údajně také notebooky týmů a závodní oblečení jezdců, zasáhl velký požár a kompletně všechno shořelo. Naštěstí při incidentu nikdo nebyl zraněn.

Testování tedy bylo ukončeno a nyní se vyšetřuje, co konkrétně se stalo a proč začalo hořet. V oficiálním prohlášení na stránkách MotoGP stojí, že hořet začalo v noci kolem 00:15 a vypadá to, že všechny motocykly a veškeré zařízení shořelo.

Další prohlášení MotoGP hovoří o tom, že jakmile budou známé výsledky vyšetřování, tak budou zveřejněné. Bylo potvrzeno, že v době, kdy vznikl požár, nebyl žádný z motocyklů připojen k nabíjecímu zařízení. Dorna je stále odhodlaná k tomu, aby šampionát MotoE měl svou premiéru v letošním roce. Již nyní se pracuje na znovupostavení a nahrazení motocyklů a materiálu, který během požáru shořel. Sezóna 2019 nicméně s velkou pravděpodobností začne o něco později, než bylo původně plánováno. Na oficiální potvrzení nového kalendáře si budeme muset nějaký čas počkat, ale již nyní bylo potvrzeno, že sezóna nezačne 5. května v Jerezu, jak bylo původně plánováno. Oficiálně zrušen byl také jejich poslední předsezónní test, který se měl konat v Jerezu ve dnech 23. až 25. dubna.

K incidentu se vyjádřil také prezident Mezinárodní motocyklové federace FIM Jorge Viegas: „Je to strašný šok, ale jsem si jistý, že všichni, kteří na tomto novém vzrušujícím šampionátu pracují, najdou sílu a motivaci, aby tuto nešťastnou událost překonali a vytvořili úspěšný šampionát.“

V šampionátu MotoE by mělo letos závodit celkem 12 týmů: Ajo Motorsport, Alma Pramac, Avintia Esponsorama, Dynavolt Intact, EG 0,0 Marc VDS, LCR, One Energy Racing, Pons Racing, Sama Qatar Ángel Nieto, Tech 3 a Trentino Gresini. Původní kalendář závodů obsahoval 5 zastavení: Jerez, Le Mans, Sachsenring, Red Bull Ring a Misano, kde by se měly jet dva závody. V Jerezu sezóna určitě nezačne, v ohrožení je také Le Mans. Sezóna by nicméně měla mít 5 závodních víkendů i nadále, podle spekulací by Jerez a Le Mans mohly být nahrazeny okruhy v Barceloně a Silverstone, ale na konečné potvrzení si budeme muset počkat.

Další vývoj kolem této nešťastné události v MotoE budeme sledovat a budeme vás informovat.

Aktualizace: Požár podle všeho způsobila dobíjecí stanice.