Marc Marquez začal letošní sezónu v královské třídě MotoGP jako úřadující šampion s tím, že by rád obhájil titul mistra světa z roku 2016. Ještě předtím tu byly předsezónní testy, ve kterých ale nebyl tak konkurenceschopný, jak se očekávalo. To se potvrdilo už v prvních dvou závodech, kde ho jasně válcoval Maverick Viñales na Yamaze, zatímco Marc skončil v Kataru čtvrtý a v Argentině spadl z prvního místa už ve čtvrtém kole. Kvůli tomu byl v hodnocení šampionátu až na 8. místě. Poté ale přišel jeho oblíbený okruh v americkém Austinu, kde dokázal, že jde o jeho území. Zde zažil perfektní víkend a po startu z pole position si dojel pro páté vítězství v řadě na této trati. Šlo zároveň o první výhru v této sezóně.

Po třech úvodních zámořských závodech se šampionát MotoGP přesunul do Evropy, kde se jelo v Jerezu, takže Marca čekal první domácí závod. Zde se oba dva jezdci týmu Repsol Honda předvedli před španělským publikem výborně, když Dani vyhrál a Marc skončil druhý. To úřadujícímu šampionovi pomohlo se posunout na třetí místo v hodnocení, jen čtyři body za provizorního vedoucího jezdce Valentina Rossiho a dva body za druhého Mavericka Viñalese.

Po pěkném víkendu v Jerezu ale nastalo další trápení ve francouzském Le Mans a italském Mugellu. Ve Francii přišla další nula kvůli pádu a v italském Mugellu to bylo jen šesté místo, protože měl problémy s životností své přední pneumatiky, hlavně ke konci závodu. Před druhou domácí Grand Prix, která se jela hned týden po Mugellu, byl na průběžném čtvrtém místě se ztrátou 37 bodů za krajanem Maverickem Viñalesem. Zatím to byla sezóna jak na houpačce.

O víkendu v Katalánsku si Marc užil nejen domácí podpory svých fanoušků, ale hlavně spoustu pádů. Při nich se mu nic nestalo, a i když byly podmínky v horkém závodě velice náročné, dojel si pro velice důležité druhé místo. To ho posunulo na třetí místo v šampionátu se ztrátou 23 bodů na prvního. Závod v Assenu přinesl další dramatickou podívanou, když závod nedokončil jeden z jeho hlavních konkurentů – Maverick Viñales. Marc závod zvládl dobře, skončil třetí a svou ztrátu stáhl na 11 bodů. I přes to byl až na 4. místě, takže byl šampionát velice vyrovnaný. Ve vedení byl Andrea Dovizioso, za kterým byli Maverick Viñales a Valentino Rossi. V Assenu zároveň jezdec s č. 93 oslavil své 94. umístění na stupních vítězů a šlo také o 400. pódium pro tým Repsol Honda.

O týden později se šampionát přesunul do německého Sachsenringu. Zde podobně jako v Austinu dokázal, že když přijede na trať, kde se mu daří, je tu neporazitelný. Do závodu odstartoval z prvního místa a ostatním soupeřům nedal šanci, takže si dojel pro osmé vítězství v řadě na této trati. Do letní přestávky vstupoval nejen s výhrou na svém kontě, ale také s tím, že se dostal na průběžné první místo v šampionátu, poprvé v této sezóně. Jeho náskok byl ale minimální, jen 5 bodů na jezdce Yamahy Mavericka Viñalese.

Po necelé měsíční pauze se rozjela druhá polovina šampionátu u nás v Brně. Zde Marc Marquez dokázal náročný závod s výměnou motorek vyhrát a připsal si dvě vítězství v řadě. Marc byl první, kdo zajel do boxů, protože se na mokrých pneumatikách necítil dobře. Po výměně se rychle dostal do tempa a soupeřům už nedal šanci. Jak uvedl nyní v neděli na tiskové konferenci, byly to pro něj dvě nejdůležitější vítězství sezóny v tom smyslu, že bylo důležité vyhrát před pauzou a mít dobrý pocit a poté se po odpočinku vrátit na stejnou úroveň. To se mu podařilo, takže navýšil svůj náskok v šampionátu na 14 bodů na Mavericka a mohl se hned přesunout s pozitivní náladou do sousedního Rakouska.

Velká cena na Red Bull Ringu nám přinesla parádní podívanou, když až do posledních pár metrů bojoval Marc Marquez s Andreou Doviziosem o vítězství. Nakonec skončil druhý, ale všichni si tuto bitvu užili a pomalu se nám tu rýsoval souboj o titul mistra světa. Poté následovala britská Grand Prix na Silverstone, kde bohužel musel jezdec Repsol Hondy odstoupit kvůli problému s motorem na jeho RC213V. Dovi naopak vyhrál závod, takže se stále více schylovalo k tomu, že o titul pojedou právě Marc a Dovi. V italském Misanu si s jezdci pohrálo počasí a v neděli opět zapršelo. O vítězství jelo více jezdců, ale Marc Marquez nakonec vyhrál poté, co dal všechno do závěrečných kol. Na výhru z Misana navázal vítězstvím v domácím Aragónu, takže se opět vrátil do vedení šampionátu.

Po Aragónu šampionát MotoGP čekala trojice náročných zámořských závodů, které se jely v kuse za sebou. Nejprve se začalo v Japonsku, kde celý víkend pršelo, ale v závodě to vypadalo, jako by se jelo na suchu, když jsme sledovali další velice intenzivní bitvu hlavně mezi Marcem Marquezem a Andreou Doviziosem. Dovi nakonec dokázal tlak mladšího soupeře ustát a dojel si pro vítězství. Marc skončil druhý a oslavil své 100. umístění na stupních vítězů.

Do Austrálie dorazil Marc Marquez s náskokem 11 bodů na Andreu Doviziosa a oba dva měli na svém kontě pět vítězství. Šampionát tak byl stále otevřený a do konce zbývaly už jen tři závody. Marc má okruh na Phillip Islandu rád a toho dokonale využil, navíc Dovimu tento víkend nesedl a po chybě v závodě se propadl až na zadní pozice. Díky Marcově vítězství a Doviho 13. místu mezi nimi vznikl rozdíl už 33 bodů, ale o titul už mohli jet jen tihle dva, protože jezdci Yamahy o tuto šanci přišli.

Obrat nastal v Malajsii, kde byli naopak silní oba dva jezdci týmu Ducati. Andrea Dovizioso si v mokrém závodě dojel pro první místo a Marc Marquez na trati, kterou nemá rád, bral solidní čtvrté místo. To už do konce sezóny zbývalo finále ve Valencii, kde se o titulu mělo rozhodnout. Rozdíl mezi oběma byl 21 bodů. I když by se mohlo zdát, že to bylo pro Španěla už rozhodnuté, v minulosti už jsme viděli několik obratů a v závodě se může stát cokoliv. Dovi nakonec závod ve Valencii nedokončil kvůli pádu, zatímco Marc i přes chybu, kdy málem spadl, dojel na stupně vítězů a na třetím místě oslavil svůj šestý titul v závodech mistrovství světa silničních motocyklů. Dokázal obhájit loňský titul mistra světa a zapsal se do historie jako nejmladší jezdec, který vyhrál čtyři tituly mistra světa v královské třídě a překonal tak rekord Mike Hailwooda, kterému bylo při jeho čtvrtém titulu v nejsilnější třídě v roce 1965 25 let a 107 dní. Marcovi Marquezovi bylo v neděli 24 let a 254 dní.

Shrnutí úplných začátků kariéry jsme se věnovali již při loňském článku o titulu mistra světa.