Valentino Rossi v únoru oslaví své 39. narozeniny a zároveň rozjede 23. sezónu v závodech Grand Prix. Na konci tohoto roku mu také vyprší smlouva s továrním týmem Movistar Yamaha a hodně se spekuluje o tom, zda legendární Ital smlouvu prodlouží či nikoli a vrhne se na kariéru šéfa týmu.

V současné době Valentino Rossi provozuje své týmy v nižších třídách Moto3 a Moto2 spolu s podporou televizní společnosti SKY. Šéf Dorny Carmelo Ezpeleta loni uvedl, že je připraven Valentinovi Rossimu umožnit vstup jeho týmu do královské třídy i přes to, že je teoreticky startovní rošt omezen na 24 míst.

Dlouhodobý vztah Valentina Rossiho s Yamahou dává předpoklad, že bude jeho tým hlavním kandidátem na satelitní tým této japonské značky. Historicky ale Yamaha podporuje vždy jeden satelitní tým a tím je nyní tým Monster Yamaha Tech3. Hervé Poncharal, šéf tohoto týmu, má samozřejmě obavy, že o dobrou spolupráci přijde.

„Mluvil jsem s Yamahou, které jsem se ptal, zda mohou mít šest motorek na startovním roštu,“ řekl Hervé Poncharal. „Oni mi odpověděli, že ne, že ne tolik. Tak jsem řekl: „Dobře, pokud dostanete požadavek od VR46 a Tech3, kdo bude prioritou?“ A odpověď byla: „VR46, to je jasné.“

Tým Tech3 si letos užil skvělé výsledky s Johannem Zarcem, který se stal nováčkem roku.

Všechny satelitní týmy mají s Dornou smlouvu, že zůstanou na startovním roštu až do roku 2021, což znamená, že každý nový tým musí koupit jeden z existujících nebo musí získat jednomyslný souhlas od společnosti Dorna a všech satelitních týmů na startovním roštu. Hervé Poncharal řekl, že pochybuje o tom, že by Valentino Rossi chtěl spolupracovat s některým ze současných týmů a vyloučil jakoukoliv spolupráci s Tech 3.

„Máme smlouvu s Dornou, která říká, že od roku 2017 do roku 2021 nikdo nemůže přijít do šampionátu, pokud nenalezne smlouvu nebo jakoukoliv spolupráci s existujícím týmem. Nechci ho jako partnera. Možná, že může koupit Aspara, Avintii, LCR, jakýkoliv satelitní tým, ale nemyslím si, že je to to, co by chtěl,“ uvedl Hervé Poncharal.

„Pokud sem chce vstoupit, tak musí dostat zelenou od Dorny, ale také od satelitních týmů, co tu jsou, protože máme exkluzivní smlouvu a tak je to psané. Pokud všichni řeknou ano a budeme souhlasit s jedním dalším týmem, tak se to stane. Může se to ale stát v roce 2022.“