Komise Grand Prix při zasedání změnila pravidla týkající se trestných bodů. O tom, že jsou trestné body špatně vyřešeny, mluvil i prezident mezinárodní motocyklové federace (FIM) Vito Ippolito. Trestné body mají svou účinnost po dobu 12 měsíců a ne jen do konce sezóny, takže mohou napáchat škody i v dalších sezónách.

Tento případ se nejvíc týká Valentina Rossiho, který má na svém kontě jeden trestný bod z Misana (jehož platnost vyprší v září 2016) a tři trestné body ze Sepangu. Podle předpisů z roku 2015 by pak od té doby měl Rossi na kontě právě 3 body ze Sepangu, takže pokud by opět získal před jejich vypršením jeden bod, znovu by musel startovat z posledního místa, protože by měl opět 4 body.

To se nelíbilo ani vedení MotoGP, a tak přišli s novým výkladem pro rok 2016. Podle toho nyní nemůže být fakticky souzen za jeden přestupek dvakrát. Navíc jezdci bude po dovršení 10 bodů konto smazáno. Valentino má tak nyní k dispozici celkem 6 bodů k tomu, než dovrší 10 bodovou hranici.

Nové pravidlo má následující podobu:

Trestné body mohou být uloženy ředitelstvím závodu GP jezdci v libovolném počtu od 1 do 10. Body jsou kumulativní a jejich platnost vyprší po uplynutí 365 dní od data, kdy byly uděleny.

Automatické sankce platí pro jezdce po nastřádání následujícího počtu bodů:

  • 4 body = start v příštím závodě z posledního místa
  • 7 bodů = start v příštím závodě z pit lane
  • 10 bodů = diskvalifikace z příštího závodního víkendu (nebo z výsledků závodu, pokud k tomu dojde při posledním závodě sezóny).

Body jsou znovu vynulovány, pokud jezdec získá 10 bodů a dostane diskvalifikaci.

Vysvětlení:

Každá sankce v důsledku akumulace trestných bodů (start z posledního místa za 4 body, start z pit lane za 7 bodů, diskvalifikace za 10 bodů) může být uplatněna na každého jezdce pouze jednou, dokud nedosáhne penalizace 10 bodů.

Trest tří bodů může být uložen bez předchozího jednání, pokud je to nezbytné.