Rossi po závodě řekl:

„Toto je finále šampionátu, které já osobně, a myslím, že i spousta lidí, nechce vidět, protože to byla skvělá sezóna se skvělou bitvou s Marquezem a zejména s Lorenzem. Myslím, že tento šampionát měl potenciál stát se jedním z nejlepších v posledních letech, protože boj s Jorgem mohl být až do poslední chvíle v posledním závodě.

Ale bohužel v posledních třech závodech se něco změnilo a stalo se něco, co nikdo nečekal. Především já, ale také spousta lidí. To, že se Marc Marquez rozhodl chránit Lorenza, aby mu pomohl vyhrát šampionát.

Takže problém začal na Phillip Islandu a zhoršoval se a zhoršoval. Přijeli jsme do Malajsie, kde jsme se bohužel dostali do kontaktu a Marquez boural. Potom jsem se ve čtvrtek dozvěděl, že tady musím startovat z posledního místa – věděl jsem, že pro mě šampionát skončil, protože jsem si byl jistý, že Marquez bude chít dokončit svou práci a pokusí se chránit Lorenza i v posledním závodě.

Řekl jsem to už ve čtvrtek a stalo se to přesně tak, jak jsem očekával. Dnešní závod byl docela trapný. Myslím, že poslední kolo bylo docela špatné pro celý sport, protože se stalo něco, co se nestalo nikdy předtím. Nejsem zoufalý, protože myslím, že jsem udělal to nejlepší, ale jsem velmi smutný z tohoto konce.
Byl jsem připravený prohrát šampionát s Jorgem, který je vždy velmi rychlý, ale tento způsob podle mě není fér.“

Lorenzo toto jeho tvrzení přiživil, když po závodě řekl: „Věděli, co je pro mě ve hře. Skutečnost, že jsou Španělé jako já, mi pomohla. To mi pomohlo, protože v jiném typu závodu by se určitě snažili předjet, což tentokrát neudělali.

Kdyby byl Valentino na mém místě a za ním byli Italové, udělali by přesně to samé. Titul musel do Španělska.“

Později ale „vzal zpátečku“ a řekl, že „nemohl vidět závod zvenku“ a dodal, že získal větší vhled do závodu z Marquezova a Pedrosova vysvětlení, proč nebyli schopni bojovat o vítězství.

marquez-pedrosa

Na tiskové konferenci po závodě Marquez důrazně popřel Rossiho tvrzení, že závodil jako Lorenzova „tělesná stráž“ a znovu poukázal na to, že jeho vítězství nad Lorenzem na Phillip Islandu je důkazem toho, že se vždy snaží vyhrát.

„Myslím, že já i Dani jsme na to tlačili na sto procent, věděli jsme, že s vyššími teplotami máme problém s přední pneumatikou a čekali jsme, že dnes bude chladněji, ale bylo o pět stupňů víc než včera, takže nevím, jak Dani, ale já jsem tlačil na předek, hlavně na začátku,“ řekl Marquez.

„Pak jsem v posledních šesti kolech viděl, že je možné vítězství, ale když mě Dani předjel, ztratili jsme půl vteřiny a už nebylo možné Jorgeho dohnat.

Rossi to řekl už na Phillip Islandu, takže to je něco, čemu nerozumím, protože tam jsem mu dal pět bodů a Iannone mu sebral čtyři, ale po závodě za mnou přišel a omluvil se, protože jsme se tolikrát předjeli, potřásli jsme si rukou a bylo to,“ dodal Marquez.

„Potom jsme přijeli do Malajsie a stalo se to, co se stalo ve čtvrtek (kdy ho Rossi obvinil ze zasahování do závodu v Austrálii). Potom jsme v závodě bojovali, ale ne na správné pozici, protože já jsem se snažil bojovat o první pozici, ale nebylo to možné.

Dnes kdybych se snažil být Lorenzovým osobním strážcem, byl bych za ním pět nebo šest sekund a neriskoval bych tím, abych ho následoval. Kdybych to bylo mým cílem, zůstanu za ním deset sekund a neriskuju. Ale cílem bylo vždy do toho dát sto procent a pokusit se bojovat o vítězství.“

rossi

Na toto Marquezovo vysvětlení Rossi reagoval:

„Podle mě, když se podíváte na Marquezovy závody v posledních dvou letech, víte, že se vždy snaží předjet a minimálně v posledním kole. Takže otázka je, proč se nikdy nepokusil předjet Jorgeho Lorenza a nezkusil to v posledním kole?

Situace byla velmi nepříjemná pro Pedrosu, protože byl daleko a v posledních kolech stáhl dvě sekundy, což znamená, že to je tempo Jorgeho a Marquez jen čekal. A podle mě je Marquez rád, že je jasné, že Lorenzovi pomohl, protože poté, co sundá helmu, prostě říká, že to není pravda. Ale když ví, že se budu dívat na televizi a bude mi jasné, že pomohl Lorenzovi, je podle mě šťastný.“

Rossi se opřel také do Hondy:

„Postavení Hondy je velmi zvláštní. Nevím, jak může výrobce souhlasit s tím, že jeden z jeho jezdců pomůže Yamaze vyhrát a pokusí se bojovat jen se svým týmovým kolegou. To je velmi podivné. Ale upřímně tomu nerozumím.“

Hovořil také o tom, jaká by byla situace, kdyby nemusel startovat z posledního místa.

„Dnes jsem nebyl nijak zvlášť rychlý, ale také je pravda, že s novou pneumatikou na začátku závodu jsem byl v balíku jezdců a nemohl do toho dát maximum. Určitě kdybych mohl startovat z normální pozice, mohl jsem něco zkusit, pokusit se bojovat s Jorgem.“

Proti obvinění se ohradil také Dani Pedrosa.

„Snažil jsem se celý víkend a v sobotu pracoval na tempu, ale necítil se pohodlně a můžete vidět v závodě, že jsem měl dost potíže,“ řekl Pedrosa.

„Na konci jsem se vzpamatoval a jel perfektně, ale nemyslím si, že Valentino může říct, jak jsem se cítil na motorce.“

nakamoto

Také Shuhei Nakamoto se k obvinění Rossiho vyjádřil:

„Toto není atmosféra, kterou chceme zažívat na konci nezapomenutelného šampionátu. Chápeme, že to byl pro Valentina velmi náročný den, poté co vedl šampionát 17 závodů musí být velkým zklamáním přijít o něj o pouhých pět bodů v posledním závodě. Nicméně na druhou stranu nemůžeme akceptovat toto obvinění, které směřoval proti jednomu z našich jezdců a Hondě v posledních týdnech a při dnešní tiskové konferenci po závodě. Neexistuje nic, co by tato obvinění potvrdilo, jen skutečnost, že Marc sebral Jorgemu pět bodů.

Dnes Valentino řekl, že se Marc nikdy nepokusil předjet Jorgeho, který měl jasně celý víkend velmi dobré tempo, což prokázal ziskem pole position v kvalifikaci. Marc měl během závodu problémy s tím zůstat za ním a oba i s Danim odvedli skvělou práci, aby na něj neztratili moc. Marcův plán byl zaútočit v posledním kole, jak jsme viděli mnohokrát v minulosti, když se nabízí příležitost, zkusí to. Daniho tempo vzrostlo na konci závodu a předjel Marca, ale byl dlouhý a Marc byl schopen mu to hned vrátit, ale to je závodění.

Je nám líto, že tomu Valentino nevěří, ale my jsme si jisti, že Marc i Dani na to tlačili na sto procent, aby získali nejlepší výsledek pro tým Repsol Honda a naše partnery, jako vždy. Nemůžeme akceptovat, že tato obvinění se čas od času objeví, protože to je pohled jedné osoby – kterou respektujeme – ale není to skutečnost.
Valentino je skvělý šampion a jasně inteligentní osoba, takže opravdu doufáme, že až se situace uklidní, může znovu vyhodnotit, co se stalo a přijmout, že to byl další skvělý závod v úžasné sezóně, a je škoda to pokazit. Marc a Dani letos sebrali body Valentinovi i Jorgemu, takové je závodění.“

Doufejme, že se přes zimu situace trochu uklidní a že si budeme moci v příští sezóně všichni opět užívat skvělé souboje na trati, protože především o to by v tomto sportu mělo jít.