Moto2

V pondělí se ve španělské Valencii rozjel dvoudenní test tříd Moto2 a Moto3 v přípravě na nadcházející sezónu šampionátu MotoGP. Z jezdců střední třídy Moto2 byl z celkových 19 závodníků nejrychlejší Alex Marquez z týmu EG 0,0 Marc VDS, který najezdil celkem 33 kol. Na druhém místě skončil Francesco Bagnaia z týmu SKY VR46, který navázal na titul nováčka roku 2017 a za Alexem zaostal jen o dvě desetiny vteřiny. Za Peccou skončil jeho nový týmový kolega Luca Marini, který byl na trati třetí nejrychlejší.

Alex Marquez

Za třemi stroji Kalex skončil Iker Lecuona z týmu CGBM Evolution, který sedlá KTM. Jeho týmový kolega Sam Lowes, který se vrací do Moto2 po ročním angažmá v MotoGP, skončil na šestém místě za Lorenzem Baldassarrim, který přestoupil k týmu Pons HP 40. Hned za ním skončil britský závodník a bývalý mistr světa třídy Moto3 Danny Kent, který je jezdcem týmu Speed Up Racing. Nyní si mohl užít návrat do sedla Moto2, když jsme ho v posledních měsících na závodní trati neviděli.

Joan Mir z týmu EG 0,0 Marc VDS byl nejrychlejším nováčkem a obsadil osmé místo, když na svého týmového kolegu ztratil jen 0,9 s. Hned za ním skončil další „nováček“ Hector Barbera z týmu Pons HP 40, který den ukončil na devátém místě při svém seznamování s přestupem z MotoGP do Moto2. Desítku nejlepších uzavřel Xavi Vierge z týmu Dynavolt Intact GP, který jezdí na Suteru.

Na trati byli také Steven Odendaal a Joe Roberts z týmu RW Racing GP, kteří zkouší nový podvozek NTS, když se připravují na svůj debut v příští sezóně – den ukončili na 14. a 17. místě.

Moto3

Spolu s jezdci třídy Moto2 se na závodní trati jako obvykle střídali i závodníci nejslabší třídy Moto3. Celkem tu bylo 14 závodníků na těchto strojích. Nejrychlejším z nich byl Jorge Martin z týmu Del Conca Gresini Moto3. Jen o tři desetiny vteřiny za ním skončil Aron Canet z týmu Estrella Galicia 0,0 a provizorní pódium doplnil Enea Bastianini, který jede nově v týmu Leopard Racing za Joana Mira. Zatím se tedy potvrzuje to, že právě tito tři jezdci budou hlavními favority v příští sezóně.

Jorge Martin

Nováček Alonso Lopez, který vstupuje do Moto3 s týmem Estrella Galicia 0,0, začal výborně. V pondělí navázal na nedělní umístění na stupních vítězů v závodě juniorského mistrovství světa FIM CEV Repsol a obsadil pěkné čtvrté místo. Pětici nejlepších uzavřel Fabio Di Giannantonio z týmu Gresini. Šestý je Tatsuki Suzuki z týmu SIC58 Squadra Corse a dále pak skončili Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing), Tony Arbolino (Marinelli Rivacold Snipers), Niccolò Antonelli (SIC58 Squadra Corse) a Can Öncü (Red Bull KTM Ajo), který ale v příštím roce vstupuje i s bráchou Denizem do juniorského mistrovství světa CEV s novým projektem Ajo Racing.

Velmi speciální dny si užívají dvojčata Can a Deniz Öncü, kteří se začali s týmem Red Bull KTM Ajo připravovat na vstup do šampionátu CEV v příštím roce. Nyní dál pokračovali v seznamování se s motorkami i týmem, když navázali na dva dny testování v Jerezu. V Jerezu oba dva najezdili více než 100 kol a během obou dní se dokázali zlepšit v čase na kolo o více než vteřinu. Can skončil s časem 1:47,120 a Deniz s 1:47,635.

Deniz Öncü

Deniz Öncü

„Byly to pozitivní dva dny testování v Jerezu. První den jsem se s motorkou Moto3 dostal na čas 1:48, což si myslím, že není tak špatné. Během druhého dne jsme testovali měkkou pneumatiku, ale nebyla pro mě nejlepší. Vrátil jsem se zpátky na střední pneumatiku a nakonec skončil s 1:47. Jsem velmi spokojený se svým časem na kolo a pokrokem, jaký jsme udělali. Motorka Moto3 je velmi rychlá a opravdu mě na ní baví jezdit. Vypadá to, že to bude dobrý rok.“

Can Öncü

„Pocit po prvních dvou dnech v Moto3 byl velmi dobrý. Mám skvělý tým! Během těchto dvou dní jsme se hodně zlepšili a jsem velmi spokojený. Po prvním dni jsem nebyl úplně spokojený, protože jsem chtěl lepší časy na kolo, ale to je normální. Je to moje první zkušenost s motorkou Moto3. Druhý den jsme zajeli 1:47,1, což si myslím, že je dobrý čas při teprve druhém dni s touto motorkou. Doufám, že budeme ve Valencii pokračovat v progresu.“