MotoGP

V kategorii MotoGP bude příští rok několik změn mezi týmy, ale také mezi jezdci. Většina změn už je známá, ale shrňme si to. Tým Tech 3 se přesouvá na motocykly KTM a oficiálně se bude jmenovat Red Bull KTM Tech 3. Společnost Red Bull tedy bude sponzorovat nejen hlavní tovární tým KTM, ale také ten soukromý Tech 3. U továrního týmu Yamaha není zatím uveden hlavní sponzor, ale již dříve bylo oznámeno, že by se takovým sponzorem měl stát Monster. Další změnou mezi týmy je to, že mizí tým Ángela Nieta a stává se z něj tým Petronas Yamaha SRT. Bude to netovární tým Yamahy. Úplně z pole mizí tým Marc VDS. Celkově tak příští rok bude v MotoGP závodit 11 týmů.

Ke změnám také dochází, co se jezdeckého složení týče. Někteří jezdci přichází, někteří odchází. Příští rok uvidíme čtyři nováčky, kterými jsou Francesco Bagnaia, Miguel Oliveira, Fabio Quartararo a Joan Mir. Naopak rozloučit se musíme s Danim Pedrosou, který ohlásil konec své závodní kariéry, bude ale působit jako testovací jezdec KTM. Chybět budou také britští jezdci Bradley Smith a Scott Redding. Smith bude testovat Aprilii a závodit v MotoE, zatímco Redding míří do BSB. Ze šampionátu zmizí také Xavier Simeon, který taktéž míří do MotoE, Thomas Lüthi se vrací do Moto2 a Álvaro Bautista bude závodit v mistrovství světa Superbike.

Co se přestupů týče, tak největší ohlas asi způsobil oznámený přestup Jorge Lorenza do týmu Repsol Honda, kde bude týmovým kolegou Marca Márqueze. Na tovární Ducati míří ze satelitního týmu Danilo Petrucci, na tovární KTM míří Johann Zarco, zatímco Andrea Iannone přestupuje ze Suzuki na Aprilii.

Překvapivou změnou je, že Maverick Viñales bude příští rok závodit s číslem 12. Španělský jezdec chce začít novou sezónu s čistým štítem a zapomenout na nepovedený rok 2018. Bude mít nového inženýra a další lidi ve svém boxu, takže se rozhodl, že začne od začátku, a k tomu si vybral nové číslo. Číslo 12 údajně používal jako dítě, poté při vstupu do světa Grand Prix používal 25, protože 12 už bylo zabrané. Jelikož Thomas Lüthi, který aktuálně 12 používá, odchází do Moto2, tak se Viñales ke svému číslu může vrátit.

Nová čísla budou mít také nováčci Francesco Bagnaia a Miguel Oliveira, protože jejich stávající čísla jsou v MotoGP zabraná. Bagnaia bude mít 63 (součet 21, kterou měl v Moto3, a 42, kterou používá v Moto2), Oliveira bude závodit s číslem 88 (vynásobené jeho aktuální číslo 44).

Česká republika bude mít svého zástupce v MotoGP také v sezóně 2019. Karel Abraham bude závodit na motocyklu Ducati týmu Avintia a bude týmovým kolegou Tita Rabata.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Moto2