Oběma jezdcům na konci této sezóny vyprší smlouva a jejich budoucí plány jsou pravděpodobně klíčové pro případné přestupy dalších jezdců.

I když Yamaha uvedla, že chce podepsat nové smlouvy se stávajícími jezdci, podle Poncharala to nebude tak jednoduché. Napětí, které mezi jezdci v závěrečných fázích poslední sezóny vzrostlo, by mohlo vše ztížit.

„Lorenzo a Rossi mají oba dvouletou smlouvu, takže nepřicházelo v úvahu nic jiného než s nimi znovu podepsat,“ řekl Poncharal Motorsportu.

„To, co se stalo, si vybralo svou daň, takže se zdá ošidné zvažovat udržení Lorenza i Rossiho u Yamahy v roce 2017.

Pokud Lorenzo zůstane, nevím, jestli bude chtít zůstat Rossi, a naopak.“

valentino_rossi

Poncharal připustil, že si nebyl jistý, jestli Rossi, kterému bude příští týden 37 let, není připraven pověsit závodění na hřebíček.

Poznamenal ale, že během testu v Sepangu to vypadalo, že je fit a motivovaný jako vždy.

„Vzhledem k tomu, jak pracoval v Sepangu, jak na to tlačil v obtížných podmínkách vyžadujících nejvyšší formu a motivaci, nemám pocit, že končí,“ řekl.

„Ale nemám ani pocit, že (definitivně) zůstává. Nemám ponětí, to ví jen on. Myslím, že počká čtyři nebo pět závodů, aby zjistil, jak je na tom ve srovnání se zbytkem pole. A pokud na tom bude dobře, nejsem si jistý, že hodí ručník do ringu. Je to bojovník, to je na něm neuvěřitelné – je to jeho schopnost mít vždy radost, vždy být motivovaný.“

jorge_lorenzo

Na otázku, jestli si myslí, že Rossiho rozhodnutí o případném ukončení kariéry bude hrát rozhodující roli v jezdeckém složení Yamahy, Poncharal řekl, že Lorenzův podpis by mohl být ještě klíčovější.

„Lorenzo v Sepangu řekl, že chce podepsat co nejdřív – pokud možno před začátkem sezóny – a že jeho snem je zůstat s Yamahou až do konce své kariéry,“ řekl Poncharal.

„Kdyby řekl Yamaze: „Jestli se mnou nechcete podepsat před Katarem nebo než se vrátíme z Texasu, půjdu k jiné továrně,“ nechtěl bych být šéfem týmu Yamahy.

Proto, jestli Yamaha podepíše s Lorenzem velmi rychle, protože si myslí, že musí, bude možná Rossi zraněn ve své pýše.“