Rossi loňský rok vytkl Marquezovi, že se pokusil ovlivnit výsledek šampionátu a pomohl Lorenzovi v boji o titul. Během závodů v Sepangu konflikt mezi oběma jezdci vyvrcholil. Když spolu bojovali o třetí místo, v jedné zatáčce se dotkli, následkem čehož Marquez spadl a Rossi pokračoval dál. Ředitelství závodů uznalo Rossiho vinným a dali mu 3 trestné body. Protože měl Valentino už jeden trestný bod na svém kontě, musel ve Valencii, tedy v posledním a rozhodujícím závodě celého šampionátu, startovat z konce startovního roštu. Rossi skončil čtvrtý a jeho týmový kolega Jorge Lorenzo vyhrál, takže se radoval z titulu.

Dvojnásobný vítěz třídy do 500 ccm Phil Read vidí tuto situaci jasně, a to tak, že Dorna upřednostňuje Španěly před jinými jezdci. Read v neděli pro Autosport řekl: „Bylo to úplně neférové, potrestat Valentina při Grand Prix v Malajsii a tím ho ve Valencii posunout na konec startovního roštu. Z mého pohledu měl na nehodě vinu Marquez. On se přiblížil k Valentinovi. MotoGP vede španělská společnost Dorna a já mám pocit, že se chová jako španělská mafie. Oni upřednostňují španělské závodníky a ostatní ne – nejednají férově.“

46-rossi_yamaha-motogp-2015

Wayne Gardner s Readem plně souhlasí. Také si myslí, že na vině byl Marquez a trest pro Rossiho byl nespravedlivý. Podle něho se celá situace vyostřila, když se Marquez pokoušel Rossiho zdržet, aby Lorenzo mohl pokračovat, a poté sám spadl.

„Rossi ho neodtlačil kolenem. On byl odtlačený, protože se sám přitlačil na Rossiho. Po celoročním boji o titul mistra světa posunuli Rossiho na konec pole. To bylo nespravedlivé,“ dodal Wayne Gardner.

Wayne-Gardner