Nový okruh ve státě Jižní Austrálie, Tailem Bend, který se buduje přibližně 100 km jihovýchodně od hlavního města této oblasti Adelaide, se chce dostat do kalendáře závodů mistrovství světa silničních motocyklů už v roce 2018.

Okruh dlouhý 7,2 km, který financuje místní podnikatel Sam Shahin, je součástí komplexu nazvaného SA Motorsport Park. Za účelem pořádání závodu MotoGP bude muset získat „A“ homologaci od FIM. Také zde chtějí hostit závod australské V8, která vyžaduje úroveň kategorie 2 FIA.

tailem-bend-sa-motorsport-park-australie-okurh

Současná Velká cena Austrálie se samozřejmě jezdí na okruhu Phillip Island, který mají jezdci i fanoušci velmi rádi pro jeho rychlé zatáčky a nádherné přírodní scenérie. Tento okruh má ale smlouvu na pořádání závodů MotoGP platnou do konce 2016. To přináší dvě možnosti pro závod MotoGP v Austrálii.

Pokud bude smlouva s Phillip Islandem obnovená, SA Motorsport Park by mohl hostit druhý závod MotoGP v Austrálii, i když je kalendář MotoGP prakticky plný. Další, mnohem pravděpodobnější možností je, že se Dorna rozhodne, že chtějí mít v Austrálii jen jeden závod. V tom případě by to mohlo dopadnout jako u okruhu Wales ve Velké Británii – měli by příležitost pořádat závod MotoGP ve své první sezóně a pak bude záležet na dalších jednáních.

„Sam se ve skutečnosti netají tím, že má chuť pořádat akce nejvyšší úrovně, a také pracujeme na šampionátu MotoGP,“ říká generální manažer obchodních operací Damien White pro Speedcafe.com.

tailem-bend-okruh

Jak je tomu nyní zvykem, spousta okruhů doufá, že se dostane v blízké budoucnosti do kalendáře MotoGP. Franco Uncini, šéf pro bezpečnost u FIM, už Jižní Austrálii minulý týden navštívil, aby se podíval, jak to na okruhu vypadá, a zkontroloval plány.

„Byli jsme nadšeni, ale ne překvapeni, to byla reakce Unciniho po návštěvě. Není to takové, dokud opravdu fyzicky nevidíte celé rozložení, kde pak opravdu pochopíte jeho charakter. A jako většina velkých okruhů, Tailem Bend má spoustu vlastností,“ dodává White.

„Nadále budeme spolupracovat s FIM a FIA na získání konečného schválení. Až ho dokončíme, získá licenci k pořádání všech kategorií s výjimkou Formule 1.“

Uncini nyní vytvoří bezpečnostní zprávu a poté se vrátí ke svým nálezům a rozhodne, zda je trať vhodná pro závody MotoGP. Kromě toho, že Uncini řešil bezpečnost okruhu, to vypadalo, že je z něj tento slavný Ital nadšený a rozhodně neodmítal možnost, že by Austrálie mohla hostit dva závody MotoGP během následujících několika let.

„Obecně lze říci, že je velmi bezpečná a velmi vzrušující,“ řekl Uncini. „Nějakou dobu jsem pracoval se společností Peregrine a je fantastické tady být poprvé a vidět jeho fantastické rozvržení. Není tu důvod, proč by nemohly být v Austrálii dva závody MotoGP.“

Podívejte se na model a rozložení okruhu v následujícím videu.

TIP: Nezapomeňte si zakoupit vstupenky na Grand Prix České republiky.