Preview

Další závodní sezóna šampionátu MotoGP už je na svém konci. Poslední závodní víkend se pojede ve Valencii ve dnech 16. až 18.11.2018 a Velká cena ponese oficiální název Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana. V neděli večer poté v tomto městě proběhne slavnostní vyhlášení a ocenění těch nejlepších jezdců, týmů a továren letošní sezóny.

Závodní okruh se oficiálně nazývá Circuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo a nachází se ve městě Cheste, které leží přibližně 20 km směrem do vnitrozemí od města Valencie. Trať byla oficiálně otevřena v září roku 1999 a jak už z názvu vyplývá, byla pojmenována po španělském závodníkovi Ricardovi Tormovi, který závodil v Grand Prix.

Slavné jméno nenese jen samotný okruh, ale jsou tu pojmenovány i zatáčky, takže tu najdeme zatáčku Jorgeho Martinéze AsparaMicka Doohana či Ángela Nieta. Trať je dlouhá 4 km a jezdcům nabízí 9 levých a 5 pravých zatáček. Šířka okruhu je 12 m a nejdelší rovinka má 876 m. Zároveň se tu, pro Evropu trochu neobvykle, jede proti směru hodinových ručiček. Trať byla navržena tak, že tribuny pro diváky jsou na vnější straně okruhu a z každého místa je vidět veškeré dění na trati. Kapacita tribun je 65 tisíc diváků, ale celkem okruh pojme až 150 tisíc návštěvníků.

Držitelem traťových rekordů je Jorge Lorenzo, který tu v roce 2016 překonal kvalifikační i traťový rekord. Kvalifikační rekord je v hodnotě 1:29,401 a traťový rekord počítaný ze závodu je v hodnotě 1:31,171. Nejvyšší maximální rychlost tu měl v roce 2015 Andrea Dovizioso, který tu s Ducati dosáhl rychlosti 335,9 km/h.

Michelin do Valencie přiváží asymetrické pneumatiky s tvrdší levou stranou. K dispozici budou všechny tři směsi přední i zadní pneumatiky, tedy měkká, střední a tvrdá. O nadcházejícím víkendu by se mohly hodit pneumatiky do mokra, protože podle aktuální předpovědi počasí to vypadá, že během víkendu bude pršet. Pro tento případ jsou připravené směsi měkké a střední, zadní pneumatika je asymetrická, ovšem přední je symetrická.

MotoGP

Marc Márquez už je několik týdnů jistým mistrem světa, takže ve Valencii, což bude jeho domácí Velká cena, bude chtít sezónu zakončit co nejlépe, a ideálně pak vítězstvím. Jednoduché to ale určitě mít nebude, protože každý jezdec bude chtít sezónu zakončit co nejlepším způsobem. Márquezovi ale Valencie sedí, od roku 2012 tam vždy stál na stupních vítězů, vyhrát se mu za tu dobu ale povedlo jen dvakrát – v roce 2012 v Moto2 a v roce 2014 v MotoGP. Španělský jezdec má 321 bodů.

Marc Márquez

Marc Márquez

Druhé místo v šampionátu už má jisté Andrea Dovizioso. Italský jezdec byl nakonec nejbližším Márquezovým soupeřem, přesto na něj v šampionátu aktuálně ztrácí více než 100 bodů. Dovizioso má nyní 220 bodů. Loni ještě ve Valencii měl šanci na zisk titulu, ale během závodu měl pád. Celkově ve Valencii zatím neměl vynikající výsledky, na stupních vítězů tam ještě nikdy nestál. Jeho nejlepším umístěním je 4. místo z roku 2014.

Zajímavý souboj se ale rýsuje o celkové 3. místo v šampionátu. Tuto pozici sice stále drží Valentino Rossi, který má 195 bodů, ale na záda mu dýchá jeho týmový kolega Maverick Viñales se 193 body. Mezi jezdci tovární Yamahy jsou tedy pouze 2 body a jejich soupeření o Top 3 může být jakýmsi kořením tohoto závodního víkendu. Rossi si po nepovedeném závodě v Malajsii, kde spadl z prvního místa, bude chtít spravit chuť, Viñales se zase bude chtít předvést před domácími fanoušky. Oba zároveň budou doufat, že pokrok, který Yamaha ukázala v Asii a Austrálii, bude pokračovat také ve Valencii.

Na 5. místo celkového pořadí se dokázal posunout Alex Rins. Španělský jezdec má aktuálně 149 bodů a před sebou domácí závodní víkend. Rins už nemá šanci se posunout v pořadí ještě výš, ale jeho cílem jistě bude, aby svou pozici celkového pořadí udržel, protože těsně za ním se nachází několik dalších jezdců. Úplně stejný počet bodů jako on má Johann Zarco. Francouz loni ve Valencii předvedl skvělý závod, bojoval o své první vítězství v MotoGP, kterého se nakonec nedočkal, když skončil druhý, a ono vítězství mu uniká dodnes.

Johann Zarco má ještě o co hrát. Stále totiž hoří souboj o nejlepšího jezdce netovárního týmu a díky tomu, že se Zarcovi povedl závod v Malajsii, kde se dostal na stupně vítězů, tak se také dostal do vedení této soutěže. Jeden soupeř už mu ale odpadl, protože Cal Crutchlow, který je za ním jen o 1 bod, se v Austrálii zranil a nezávodil pak ani v Malajsii. Brit určitě nebude závodit ani ve Valencii, tým LCR Honda už oznámil, že ho opět nahradí Stefan Bradl. Proti Zarcovi tak o titul nejlepšího jezdce soukromého týmu bude bojovat Danilo Petrucci, který má 144 bodů. Rozdíl mezi Francouzem a Italem je čtyřbodový, takže se očekává napínavý souboj.

Za trojicí jezdců ze soukromých týmů se na celkovém 9. místě pořadí šampionátu nachází Andrea Iannone. Jezdec týmu Suzuki je stále v kontaktu s jezdci před sebou, když má 133 bodů. V Malajsii to z jeho strany vypadalo na zajímavě rozjetý závod, ale na konci prvního kola přišel pád. Iannoneho ve Valencii čeká poslední závod pro Suzuki, takže svou chybu z Malajsie bude chtít napravit, aby se s týmem rozloučil co nejlepším možným způsobem.

Andrea Iannone

Andrea Iannone

V Top 10 se drží také Jorge Lorenzo se 130 body, který naposledy závodil v Aragónu, ale tam vypadl už v první zatáčce. Poslední body bral v srpnu v Rakousku. V Aragónu se zranil, v Thajsku si přivodil další zranění, před dvěma týdny v Malajsii se pokoušel o návrat, jezdil v pátek, nakonec se rozhodl dál ve víkendu nepokračovat. Další pokus o návrat bude mít ve své domácí Velké ceně Valencie, což bude zároveň jeho poslední Velká cena na motocyklu Ducati.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Poslední závod v kariéře jezdce MotoGP čeká na Daniho Pedrosu. Navíc to pro španělského jezdce bude jeho domácí Velká cena a navíc bude obhajovat loňské vítězství. Letos na stupních vítězů ještě vůbec nestál, takže by pro něj i pro jeho fanoušky bylo hezké, kdyby se mu to povedlo v posledním závodě. Ve čtvrtek před samotným závodním víkendem bude Pedrosa uveden do síně slávy mezi legendy MotoGP.

Dani Pedrosa

Dani Pedrosa

Kromě bitvy o nejlepšího jezdce soukromého týmu se stále také bojuje o titul nováčka roku. Velkou výhodu má Franco Morbidelli, který má náskok 10 bodů na Hafizhe Syahrina. Vzhledem k tomu, na jakých pozicích se tito jezdci během závodů nacházejí, se pravděpodobně nedá očekávat, že by Syahrin dokázal během jednoho závodu stáhnout 10 bodů, nicméně nic není nemožné a tento souboj je stále otevřený.

Franco Morbidelli

Franco Morbidelli

V návrat ve Valencii doufal Tito Rabat, který se zranil na Silverstone a od té doby se zotavuje z několikanásobné zlomeniny nohy, nakonec se ale po dohodě s lékařem rozhodl vynechat také poslední závodní víkend tohoto roku. Chtěl by se ale zkusit zúčastnit testování, které bude ve Valencii jen pár dní po nedělním závodě. Zda Rabata ve Valencii během závodního víkendu opět nahradí Jordi Torres, není jasné, protože španělský jezdec si v Malajsii zlomil palec na ruce a poté podstoupil operaci. Do svého domácího závodního víkendu by ale rád nastoupil.

Český jezdec Karel Abraham pojede svůj poslední závod v barvách týmu Ángela Nieta. Dosud má na svém kontě 10 bodů a patří mu 22. místo celkového pořadí šampionátu. Jeho nejlepším závodem byla Velká cena Austrálie, kde ale jel na motocyklu svého týmového kolegy. V Malajsii se potýkal s problémy a to jak zdravotními, tak technickými. Závod kvůli technickému problému na motocyklu nakonec nedokončil. Loni ve Valencii bral 2 body za 14. místo a podobný výsledek by určitě bral také letos.

Karel Abraham

Karel Abraham

Moto2

V Malajsii se mistrem světa Moto2 stal Francesco Bagnaia, takže v tomto směru už je vše vyřešeno. Italský jezdec má nyní 304 bodů, ale poslední závod sezóny chce zajet každý co nejlépe a ani Bagnaia určitě nebude výjimkou. Navíc v kategorii Moto2 do cíle dojel zatím všechny závody, do kterých nastoupil, a tuhle sérii bude chtít udržet i ve svém posledním závodě v Moto2. Příští rok se totiž přesunuje do MotoGP.

Francesco Bagnaia

Francesco Bagnaia

Do MotoGP půjde příští rok také jeho letošní soupeř v boji o titul Miguel Oliveira. Portugalský jezdec má nyní 272 bodů a jistotu celkového druhého místa. Oliveira obhajuje ve Valencii loňské vítězství. Třetí v šampionátu je jeho týmový kolega Brad Binder, který má 201 bodů a už je jisté, že třetí zůstane. Tým Red Bull KTM Ajo ale ještě bojuje o zisk titulu mezi týmy. V tomto pořadí je tým ve vedení s 473 body, druhým tým Sky na ně ztrácí 22 bodů.

Miguel Oliveira, Brad Binder

Miguel Oliveira, Brad Binder

Čtvrtý je v pořadí šampionátu Lorenzo Baldassarri se 162 body, který se výš už posunout nemůže, ale bude si ještě muset hlídat udržení čtvrtého místa, protože v těsném kontaktu za ním jsou další závodníci. Pět bodů za ním je Alex Márquez, další dva body vzadu je pak Joan Mir. Týmové kolegy Márqueze a Mira čeká domácí Velká cena, ve které se jistě budou chtít před svými fanoušky předvést. Joan Mir už má jistotu zisku titulu nejlepšího nováčka roku.

Velké ceny Valencie se určitě nezúčastní zraněný Bo Bendsneyder, který se nešťastně zranil v Japonsku. V týmu Tech 3 ho ve Valencii nahradí domácí jezdec Héctor Garzó. Ve Valencii se neobjeví ani stále zraněný Stefano Manzi. V týmu Forward místo něj pojede Lukas Tulovic.

Moto3

Všichni první čtyři jezdci aktuálního pořadí šampionátu Moto3 příští rok přestupují do Moto2, takže se s nejnižší kategorií budou chtít rozloučit co nejlépe. Lídrem šampionátu je Jorge Martín, který před dvěma týdny v Malajsii slavil titul mistra světa. Nyní má 240 bodů a ve Valencii ho čeká domácí závodní víkend. Na loňský závod ve Valencii má velmi dobré vzpomínky, neboť právě tam získal své úplně první vítězství v Moto3.

Jorge Martín

Jorge Martín

Ještě ale není rozhodnut souboj o celkové druhé místo v šampionátu. Druhé místo momentálně drží Marco Bezzecchi, který má 214 bodů, ale přiblížil se k němu jeho krajan Fabio Di Giannantonio, který má 205 bodů. Rozdíl mezi italskými jezdci je tedy 9 bodů a Bezzecchi ještě bude mít plno práce s tím, aby uhájil alespoň titul vicemistra světa.

Čtvrté místo drží Enea Bastianini, který má 166 bodů a který by teoreticky ještě mohl o své umístění přijít, protože jeho týmový kolega Lorenzo Dalla Porta na něj ztrácí 15 bodů, když má 151 bodů.

Ani ve Valencii nebude závodit Nicolò Bulega. V týmu Sky ho opět nahradí mladý Celestino Vietti. O návrat po zranění se naopak pokusí Gabriel Rodrigo a Jaume Masia. Jaume Masia ještě stále bojuje o titul nováčka roku. Zatím tohle pořadí vede, ale o 11 bodů za ním se nachází Dennis Foggia.

Český jezdec Jakub Kornfeil drží v celkovém pořadí šampionátu 8. místo, když má 115 bodů a na Gabriela Rodriga ztrácí pouhý 1 bod, na šestého Caneta pak ztrácí bodů 13, takže ve Valencii stále má o co hrát. Naopak ale o 8 bodů za českým závodníkem se nachází Albert Arenas.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Na divokou kartu pojede v týmu Red Bull KTM Ajo letošní šampion Rookies Cupu Can Öncü. Na divokou kartu se objeví také Raúl Fernández, ten pojede v týmu Ángela Nieta.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí