Honda

Celé shrnutí vezmeme postupně podle pořadí šampionátu konstruktérů, takže jako první je na řadě Honda. Továrna vede pohár konstruktérů s rovnými 200 body. Jejich nejlépe postaveným týmem je Repsol Honda na druhém místě, jejich nejlépe postaveným jezdcem je jezdec Repsol Hondy Marc Márquez, který šel do letní přestávky jako lídr celého šampionátu.

Repsol Honda

Marc Márquez má po první polovině sezóny 165 bodů a jak již bylo řečeno, tak vede šampionát mezi jezdci. Náskok má slušný, druhý za ním zaostává o 46 bodů. Španělský jezdec začal letošní sezónu opravdu velmi dobře, dařilo se mu i na okruzích, kde obvykle tak suverénní nebývá. Spousta okruhů, kde se mu dost daří, ještě bude na řadě ve druhé polovině letošní sezóny, takže se dá Márquezova dominance očekávat i ve zbytku sezóny.

Marc Márquez

Španěl je na velmi dobré cestě za dalším titulem mistra světa. Zatím letos vyhrál 5 závodů, dvakrát skončil 2. a dvakrát skončil mimo body. To bylo v Argentině, kde se letos odehrál ten divoký závod a většina jezdců na roštu byla odsunuta dozadu, Márquezovi navíc zhasl motor a pak dostal penalizaci. Při své stíhací jízdě pak udělal několik chyb. Do cíle se sice dostal na 5. místě, ale dostal penalizaci za incident s Valentinem Rossim a propadl se až mimo bodované příčky. Druhým závodem, kdy Márquez nebodoval, byla Velká cena Itálie. Po chybě havaroval, pokračoval pak v závodě dál, ale na body se dostat nedokázal. Kromě těchto dvou zaváhání je ale Marc Márquez zatím k nedostižení.

To na druhé straně garáže Repsol Hondy taková radost pravděpodobně nepanuje. Dani Pedrosa zatím zůstává za veškerým očekáváním, těžko říct, kde je chyba. Letos už si také prošel několika karamboly, potýkal se se zraněním ruky. Možná už mu chybí i dostatečná motivace, jelikož ohlásil, že po letošní sezóně končí a prý o konci kariéry uvažoval už delší dobu.

Dani Pedrosa

Říká se, že odcházet by se mělo na vrcholu a s hlavou vztyčenou, tak by určitě spousta motocyklových fanoušků ráda viděla, že Pedrosa skončí svou závodní kariéru s nějakým pěkným výsledkem. Na titul už to nebude, ale bylo by hezké, kdybychom ho letos ještě viděli na stupních vítězů. Žádné umístění na pódiu se mu totiž v první polovině sezóny nepodařilo získat. Jeho nejlepším výsledkem zatím zůstává 5. místo. To určitě není špatné, ale není to ten Pedrosa, kterého známe z předchozích let. Dani Pedrosa je v pořadí šampionátu až na 12. místě, když má 49 bodů a na svého týmového kolegu ztrácí ohromných 116 bodů.

MotoGP Katar 2018: Výsledky závodů

Na okruhu Losail v Kataru dnes vrcholí úvodní Velká cena letošní sezóny, kdy nás čeká první boj o mistrovské body. Během uply...

Číst článek

LCR Honda

Dalším týmem, který provozuje motocykly Honda, je LCR Honda. To je druhý nejlépe postavený tým Hondy v pořadí, mezi týmy se nachází na 7. místě. V týmu letos jezdí dva jezdci, zkušený Cal Crutchlow a nováček Takaaki Nakagami.

Cal Crutchlow

Cal Crutchlow prožil velmi zajímavou první polovinu letošní sezóny. Vyhrál ten divoký závod v Argentině a dostal se do vedení celého šampionátu. Postupem času se ale pořadím propadl a aktuálně je na 8. místě, když má 79 bodů. Kromě tohoto vítězného závodu v Argentině ale Crutchlow předvedl několik dalších dobrých závodů, byl 4. hned na úvod sezóny v Kataru, stejné umístění získal i v Katalánsku.

Takaaki Nakagami

Jeho týmovým kolegou je nováček Takaaki Nakagami, který přišel z kategorie Moto2. Po několika letech se tak v nejvyšší kategorii MotoGP opět jako stálý jezdec objevil Japonec. Zatím si nevede špatně, bodoval ve čtyřech závodech a byly to čtyři závody v řadě za sebou – Argentina, USA, Španělsko, Francie. Od té doby se ale na body snažil dostat marně. Nakagami má v šampionátu jezdců 10 bodů a je na 21. místě. Mezi nováčky je 3.

MotoGP Argentiny 2018: Výsledky závodů

Po deštivé sobotní kvalifikaci dnes jezdce v Argentině čeká poslední a nejdůležitější den, ve kterém se po ranních warm upech...

Číst článek

Estrella Galicia 0,0 Marc VDS,

Dalším týmem s motocykly Honda je EG 0,0 Marc VDS. Tým, který se potýká s finančními i personálními problémy, a vůbec není jisté, jestli se na startovním roštu objeví i v příštím roce. Aktuálně to podle spekulací vypadá, že spíše ne, ale byla by to škoda, kdybychom o tento tým měli v MotoGP přijít. Tým letos vsadil na dva nováčky a to byl také asi trošku risk. V kombinaci s těmi problémy to z jejich pohledu v šampionátu vypadá tak, jak to vypadá. Tým je v šampionátu 12., tedy poslední, a má jenom 19 bodů.

Franco Morbidelli

Z jezdců je na tom lépe Franco Morbidelli, loňský mistr světa Moto2. Franco začal sezónu velmi dobře, když bodoval hned v obou úvodních závodech sezóny. Jeho nejlepším výsledkem bylo pak 9. místo z Jerezu. Jeho sezóna vůbec nebyla špatná, dokud nepřišel závodní víkend v Nizozemsku, kde havaroval, zranil se a musel zbytek toho víkendu vynechat. Návrat zkusil v Německu, ale stále měl zdravotní problémy, takže musel odstoupit. Nyní má tedy čas, aby se dal do pořádku. Aktuálně je na 17. místě mezi jezdci a má 19 bodů. Mezi nováčky je na 2. místě.

Thomas Lüthi

Jak jste si tedy mohli všimnout, tak tým má 19 bodů, Morbidelli má 19 bodů, z toho logicky vyplývá, že všechny body týmu zajistil italský jezdec. Jeho týmový kolega Thomas Lüthi, který také přišel z Moto2, má zatím nulové skóre. Švýcar tedy zatím vůbec nebodoval, i když několikrát byl blízko. V Kataru a ve Francii byl na 16. místě.

Stefan Bradl, Thomas Lüthi

Na Hondě týmu Marc VDS se v Německu svezl Stefan Bradl. Němec naskočil do svého domácího závodního víkendu jako náhradník za zraněného Franca Morbidelliho. Bojoval o body, ale nakonec japonské továrně do pořadí konstruktérů žádné body nepřidal. Byl 16.