Moto3 – 1. trénink

Jezdci Moto3 se vydali na trať o půl druhé odpoledne místního času (11:40 SEČ), kdy na trati vládla teplota 41 °C, vlhkost se pak pohybovala na 20 %. Ihned po odmávnutí startu tréninku se na vedoucí příčce usadil Romano Fenati, který se do šampionátu vrací po svém loňském nebezpečném zákroku na Stefana Manziho, kvůli němuž horkokrevný Ital musel Moto2 opustit.

Za Fenatiho se s časem 2:07,268 zařadil Niccoló Antonelli, 0,291 sekundy pak na prvního ztratil Raúl Fernandez. Jeden z favoritů sezóny Aron Canet se zatím pohyboval na páté pozici. Čeští závodníci Jakub Kornfeil a Filip Salač jezdili časy na úrovni druhé desítky. Lépe si vedl rodák z Rohatce, jehož čas 2:08,222 stačil na 11. místo, Filip Salač pak se ztrátou 1,804 sekundy jezdil na 15. pozici.

Přesně po prvních deseti minutách tréninku mohli diváci v Kataru vidět první letošní pád. Postaral se o něj Niccoló Antonelli, který nezvládl svůj motocykl v deváté zatáčce. Z kačírku naštěstí odešel po svých.

Ve dvacáté minutě se pořadí startovního pole trochu promíchalo. Ve vedení stále jezdil Romano Fenati, který vylepšil svůj čas na 2:06,976, na dalších dvou příčkách se však objevila nová jména. Na druhou příčku se s časem 2:07,129 vyhoupl Andrea Migno, Aron Canet pak jezdil na pozici třetí. Niccoló Antonelli se po pádu propadl na čtvrté místo, Jakub Kornfeil si pak o jedno místo pohoršil, dvacet minut před koncem tréninku mu patřila dvanáctá příčka.

O menší rozruch na trati se později postaral Romano Fenati. Ve svém nejlepším zajížděném kole se mu motorka zavlnila a Ital měl mnoho práce s tím udržet se na motocyklu. Situaci sice zvládl, zlepšení času se však nedočkal.

Lehkého pádu se v prvním tréninku sezóny dočkal také Jakub Kornfeil. Český závodník nezvládl patnáct minut před koncem zatáčku číslo šest a skončil na zemi.

Své nejlepší časy začali piloti zajíždět až v několika posledních minutách. Před Romana Fenatiho se dokázali dostat hned dva jezdci – Dennis Foggia zajel ve svém jedenáctém kole čas 2:06,737, s nímž se dostal do pozice vedoucího závodníka, a Alonso Lopez, jenž obsadil druhou příčku. Fenati uzavřel první trojici jezdců s časem 2:06,976. Jakub Kornfeil se po pádu propadl až na sedmnácté místo.

V posledních třech minutách skončili na zemi Jaume Masiá, který po pádu nevypadal úplně v pořádku. Zdá se, že si zlomil některý z prstů. K zemi se odporoučel také letošní nováček Ryusei Yamanaka jezdící na průběžné šestnácté pozici. Pád ve velké rychlosti však zvládl bez větších šrámů.

Závěr prvního tréninku byl především co do českých barev velmi zajímavý. Jakub Kornfeil totiž zatahal, zajel čas 2:06,217 a se ztrátou 0,300 sekundy na znovu vedoucího závodníka Romana Fenatino obsadil skvělou druhou pozici! A s úsměvem na rtech zajížděl do svého boxu také Lorenzo Dalla Porta, jenž si uzmul třetí místo.

První pětku uzavřeli Dennis Foggia a Ayumu Sasaki, favorit sezóny Aron Canet skončil až na sedmé pozici. Filip Salač obsadil ve svém debutovém tréninku třídy Moto3 25. příčku se ztrátou 2,227 sekundy na prvního.

následující kapitola »Moto2 – 1. trénink