MotoGP – závod

Královská kubatura vyrazila na trať v 18 hodin SEČ. V té době byla teplota trati 19 °C, venkovní teplota pak byla jen o jeden stupeň nižší. Vlhkost pak byla 52 %. Z pole position odstartoval Maverick Viñales, kterého v první řadě doplnili Andrea DoviziosoMarcem Márquezem. Překvapením víkendu byl start nováčka Fabia Quartarara z páté pozice, jeho „učitel“ Valentino Rossi pak vyjížděl ze čtrnácté pozice, Jorge Lorenzo z patnácté a Karel Abraham z dvacáté.

Fabio Quartararo měl hned na začátku problém s motocyklem. Na pátém místě kvalifikovaný závodník nemohl při warm-upu rozjet svůj motocykl a ke své velké smůle musel startovat z boxů.

Na první místo se hned po startu zařadil Andrea Dovizioso následovaný Jackem Millerem a Marcem Márquezem. Mavericku Viñalesovi se start vůbec nepovedl a propadl se až na 6. místo. Skvělý start naopak předvedli týmoví kolegové z LCR Hondy, kteří jeli na čtvrté, respektive páté pozici.

Valentino Rossi startující ze čtrnácté pozice byl po prvním kole na dvanácté pozici, Jorge Lorenzo pak až na devatenácté. Karel Abraham jel na příčce jednadvacáté a Fabio Quartararo s velkou ztrátou na posledním místě.

Jack Miller se dvacet kol před cílem propadl vinou ztracené sedačky až na 11. pozici, dopředu se naopak prokousal Joan Mir na 4. místo. Fabio Quartararo si pak na konto připsal nejrychlejší kolo závodu 1:55,039, čímž ukázal, že se dnes rozhodně nehodlá vzdát.

V pátém kolo se Alex Rins dostal nejen před Marca Márqueze, ale na malý moment také před vedoucího závodníka Andreu Doviziosa. Ten si však své vedení hned vzal zpátky a Alexe Rinse záhy předjel také Marc Márquez. Karel Abraham se stále pohyboval na 21. pozici za Fabiem Quartararem.

Rins se však nenechal svými soupeři zastrašit a v osmém kole se dostal jak před svého španělského, tak italského soupeře a převzal vedení závodu. Výbornou jízdu předváděl také na čtvrté pozici jedoucí Joan Mir, dopředu se pak probojovával Valentino Rossi. Ten opanoval osmé místo se ztrátou 1,272 sekundy na prvního.

Danilo Petrucci se rozhodl třináct kol před cílem zatahat. Nejprve docela lehce předjel Joana Mira, posléze pak také Marca Márqueze. Ten mu to však záhy vrátil a o pár chvil později si podrobil Alexe Rinse. Pořadí tak v polovině závodu bylo Andrea Dovizioso, Marc Márquez, Danilo Petrucci a Alex Rins, první pětku uzavíral Cal Crutchlow.

Francesco Bagnaia odstoupil ze závodu.

Ve třináctém kole Fabio Quartararo tvrdě zaútočil na Jorge Lorenza a vyměnil se s ním na 17. pozici. Zdá se, že to nebude trvat dlouho a nováček letošní sezóny se pokusí dostat se také před Johanna ZarcaAndreou Iannonem.

Jorge Lorenzo

Mezitím na předních pozicích předváděli skvělou bitvu o druhou pozici Marc MárquezAlexem Rinsem a pořadím se pak začal propadat Jack Miller, který byl nakonec ze závodu nucen stejně jako jeho týmový kolega odstoupit. Po závodu vyšlo najevo, že měl díky ztracené sedačce špatnou polohu na motorce a příliš zatěžoval přední pneumatiku.

Šest kol před cílem se Valentino Rossi dostal nejen před vítěze kvalifikace Mavericka Viñalese, ale taky před Joana Mira a začal pronásledovat Danila Petrucciho. Karel Abraham si polepšil o jednu pozici a držel 19. místo.

Ve dvacátém kole využil soupeřovy chyby Cal Crutchlow a dostal se na třetí místo před Alexe Rinse. Joan Mir se propadl až na osmou pozici a Karel Abraham se dostal před svého týmového kolegu Tita Rabata.

Do závěrečného okruhu prvního závodu sezóny vjíždělo kvinteto Marc Márquez, Andrea Dovizioso, Alex Rins, Cal Crutchlow a Valentino Rossi jen s minimálními rozdíly. A nutno podotknout, že si jezdci ve svých soubojích nic nedarovali. Především pak španělsko-italská dvojice předváděla jedno předjetí za druhým.

Útok v poslední zatáčce však dokázal Andrea Dovizioso tentokrát zvládnout a dojel si pro svých prvních 25 bodů v sezóně. Průjezd poslední zatáčkou a boj až do posledních metrů na cílové rovince mezi těmito rivaly byl jako přes kopírák stejný s loňským závodem zde v Kataru s tím rozdílem, že tentokrát se Marcu Márquezovi podařilo být o několik tisícin blíže k vítěznému Doviziosovi.

Druhý tedy skončil Marc Márquez, pro třetí pozici si pak po svém zranění dojel Cal Crutchlow. Pro Alexe Rinse nakonec dopadla Velká cena Kataru bez pódia, stejně tak pro pátého Valentina Rossiho. Vítěz kvalifikace Maverick Viñales projel cílem jako sedmý v pořadí následovaný Joanem Mirem. Karel Abraham byl odmávnutý na osmnácté pozici, smolař dne Fabio Quartararo pak na příčce šestnácté.