Preview

Okruh Chang byl postaven v oblasti Buriram, což je 410 km severovýchodně od hlavního města Bangkoku. Okruh navrhnul slavný designér Hermann Tilke a byl otevřen v roce 2014. V roce 2015 se stalo Thajsko nejnovější asijskou zemí, která pořádala šampionát mistrovství světa Superbike a tento šampionát se tam od té doby koná každý rok. Od letošního roku okruh začíná hostit také šampionát MotoGP. Ve dnech 5. až 7. října 2018 se tu pojede Velká cena Thajska, celým oficiálním názvem PTT Thailand Grand Prix.

Celková délka okruhu je 4,554 km, nejdelší rovinka má rovných 1000 m. Na okruhu se nachází 12 zatáček, z toho 5 je levých a 7 pravých. Šířka okruhu je 12 m. Celý okruh nabízí velmi moderní zázemí, kolem okruhu je nepřeberné množství tribun s celkovou kapacitou až pro 100 000 diváků.

Pro většinu jezdců a týmů je to zcela nový okruh, takže se během závodního víkendu může stát cokoli. Před letošní sezonou zde testovali jezdci MotoGP, pro jezdce dvou nižších kategorií Moto2 a Moto3 to bude opravdová premiéra.

I když se jedná o nový okruh, tak díky předsezonnímu testu byla společnost Michelin schopná nasbírat užitečná data. Na závodní víkend tak Michelin přiváží jak přední, tak také zadní pneumatiky měkké, střední a tvrdé směsi, pro zadní pneumatiku je navíc připravená střední směs rovnou dvakrát. Zadní pneumatiky jsou všechny asymetrické s tvrdší pravou částí. V Thajsku stále oficiálně trvá období dešťů, takže počasí může být velmi proměnlivé a mohly by se hodit pneumatiky do mokrých podmínek. Pro tento případ Michelin připravil měkké a střední směsi jak pro přední, tak i zadní pneumatiku. Přední měkká pneumatika je asymetrická, ostatní jsou symetrické.

MotoGP

Vedoucím mužem šampionátu je Marc Márquez, který má 246 bodů a z jeho pohledu hodně slibný náskok na své soupeře. Španělský jezdec vyhrál svůj domácí závod v Aragónu, takže jen potvrdil svou letošní pozici největšího kandidáta na titul mistra světa. Závodní víkend v Thajsku je velkou neznámou pro všechny, ale zdá se, že Márquezovi a obecně všem jezdcům na motocyklech Honda by tento okruh mohl vyhovovat. V předsezonních testech se totiž na okruhu Chang jezdcům na motocyklech Honda dařilo a Marc Márquez navíc zajel nejlepší čas během druhého testovacího dne. Špatně na tom nebyl ani Dani Pedrosa, Márquezův týmový kolega z Repsol Hondy. Ten se letos zatím hledá, vůbec to v jeho podání není ono, v tabulce šampionátu mu patří až 11. místo. Na tomto okruhu by tedy mohl mít šanci se trochu víc ukázat.

Marc Márquez

Marc Márquez

Druhý v šampionátu je Andrea Dovizioso, který v Aragónu bojoval s Márquezem o vítězství, ale v posledních kolech, kdy Márquez vyrazil do trháku, už jezdec na Ducati věděl, že na něj nemá a smířil se s druhým místě. V šampionátu má 174 bodů a tedy velkou ztrátu na vedoucího španělského jezdce. Rozdíl mezi nimi je 72 bodů. Ve hře je sice stále ještě 125 bodů, takže nic není nemožné, ale samotný Dovizioso řekl, že dle jeho názoru už je o titulu víceméně rozhodnuto. Nicméně on i tým Ducati jsou v dobrém tempu, takže by na fanoušky mohl čekat další zajímavý závod a souboj Márqueze s Doviziosem.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

Třetí v šampionátu se stále drží Valentino Rossi, který má 159 bodů. V Aragónu zažil jednu ze svých nejhorších kvalifikací, nakonec do cíle závodu dojel na 8. místě a byl tak nejlepším jezdcem na motocyklu Yamaha. Továrna má stále problémy a všichni jezdci, kteří jezdí na motocyklech Yamaha, se trápí. Bohužel to nevypadá, že by se to do konce této sezony mělo nějak výrazně zlepšit. Nicméně Valentino Rossi stále bojuje alespoň o to třetí místo celkového pořadí, což by v této situaci byl vlastně úspěch.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Čtvrtý v šampionátu je Jorge Lorenzo, který má 130 bodů a který si z posledních dvou závodů vezl dvě nuly. V Misanu spadl z prvního místa, závod pak dokončil, ale na body se dostat nestihnul. V Aragónu pomýšlel na vítězství, startoval z pole position, ale přišla první zatáčka po startu a jeho pád. Z pádu vyvázl s vykloubeným palcem na pravé noze a také si v té stejné noze přivodil zlomeniny v oblasti nártu a prstů. Do Thajska odcestoval, závodního víkendu by se chtěl účastnit, ale ještě jeho účast musí potvrdit lékařská prohlídka.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Top 5 celkového pořadí uzavírá Maverick Viñales. V Aragónu to vypadalo nadějně, že by po delší době mohl Yamahu dostat na stupně vítězů. Viñales se ale v závodě hodně propadl a nakonec byl rád, že se vešel do nejlepší desítky. V Thajsku by mohl mít šanci, neboť je to pro jezdce neznámý okruh a stát se může cokoliv. Jenomže v předsezonních testech se na okruhu Chang jezdcům na Yamaze příliš nedařilo, těžko ale říct, jestli se dá podle předsezonních testů něco odhadovat. V šampionátu má aktuálně 130 bodů, tedy stejně jako jeho krajan Jorge Lorenzo.

Maverick Viñales

Maverick Viñales

Šestý je Cal Crutchlow, který má 119 bodů a zároveň také vede pořadí jezdců netovárních týmů. Crutchlow začal druhou polovinu sezony skvěle, první výpadek přišel právě v Aragónu. Také díky tomu se k němu v celkovém pořadí dotáhnul Danilo Petrucci. Italský jezdec má také 119 bodů a souboj o nejlepšího jezdce soukromého týmu bude ještě velmi napínavý. Petruccimu sice také závod v Aragónu nevyšel úplně podle představ, ale na rozdíl od svého britského rivala dojel do cíle a získal důležité body za 7. místo. Do tohoto souboje o nejlepšího jezdce netovárního týmu ještě může promluvit i Johann Zarco. Francouzský jezdec má 112 bodů, takže je v těsném kontaktu. Jak již ale bylo řečeno, jezdcům na motocyklech Yamaha se stále nedaří a už i Zarco se hodně trápí. V Aragónu musel tvrdě bojovat, aby vůbec získal nějaké body.

V nejlepší desítce celkové klasifikace jsou také oba dva jezdci týmu Suzuki. Andrea Iannone získal v Aragónu třetí místo a v šampionátu mu nyní patří devátá příčka, když má 108 bodů. Jeho týmový kolega Alex Rins předvedl v Aragónu také skvělý závod, stejně jako Iannone, také on se dokázal držet Márqueze a Doviziosa, a nakonec vybojoval čtvrté místo. V tabulce šampionátu mu patří 10. místo a má 92 bodů.

Andrea Iannone

Andrea Iannone

Kromě Jorge Lorenza se v Aragónu zranil také Pol Espargaró. Ten ještě stále neměl úplně doléčenou zlomeninu klíční kosti, v Aragónu si zlomil onu již zlomenou klíční kost znovu. Pro španělského jezdce to je tedy letos ohromná smůla. Není jasné, zda se v Thajsku objeví, spíše to ale vypadá, že ne. Zatím tedy továrna KTM neoznámila, koho případně nasadí místo něj, nebo jestli bude Bradley Smith jediným zástupcem týmu.

Stále zraněný je Tito Rabat, který si způsobil několikanásobnou zlomeninu nohy v Silverstone. Nicméně, už ho propustili z nemocnice domů a španělský jezdec pokračuje v rehabilitaci. Původně se vyjádřil v tom smyslu, že by do závodního víkendu v Thajsku rád nastoupil, ale ukázalo se, že to je opravdu velmi brzy. V týmu Avintia ho opět nahradí Jordi Torres, který okruh Chang zná ze svého působení v mistrovství světa Superbike.

Karel Abraham

Karel Abraham

Český jezdec Karel Abraham po dlouhé době bodoval, když v Aragónu skončil 15. a získal jeden cenný bod. V celkovém hodnocení má 5 bodů a patří mu 23. místo. Karel Abraham je jedním z mála jezdců všech kategorií, který na okruhu Chang už závodil. V roce 2016 jako jezdec šampionátu mistrovství světa Superbike s motocyklem BMW první závod nedokončil a ve druhém skončil na 15. místě.

Moto2

V kategorii Moto2 bude v Thajsku pokračovat souboj o titul mistra světa. I když matematickou šanci má stále více jezdců, nejpravděpodobněji to vypadá, že hlavními kandidáty na titul jsou Francesco Bagnaia a Miguel Oliveira. Francesco Bagnaia skončil minule v Aragónu na druhém místě a v šampionátu má aktuálně 234 bodů. To jeho hlavní rival Miguel Oliveira měl opět problémy s kvalifikací a v závodě se musel probíjet polem dopředu. Získal alespoň 7. místo, nicméně i tak na Bagnaiu něco ztratil. V šampionátu má nyní 215 bodů. Rozdíl mezi oběma jezdci je tedy 19 bodů a po dalším závodě to opět může být jinak.

Miguel Oliveira, Francesco Bagnaia

Miguel Oliveira, Francesco Bagnaia

Na třetím místě je Brad Binder, týmový kolega Miguela Oliveiry, který má 144 bodů. Binder získal v Aragónu svou úplně první pole position v kategorii Moto2, v závodě svedl skvělý souboj s Bagnaiou a dalšími a nakonec si dojel pro své druhé letošní vítězství. Zdá se, že jihoafrický jezdec se dostává do lepší formy a závěr sezony by mohl mít, podobně jako loni, velmi silný.

Brad Binder

Brad Binder

Na čtvrtém místě šampionátu je Lorenzo Baldassarri, který v Aragónu také bojoval o stupně vítězů a nakonec získal třetí místo a ukázal, že se s ním musí stále počítat. Na svém kontě má 132 bodů. Kousek za ním, se 126 body, je Alex Márquez, který po třech nepovedených závodech konečně bodoval. V Aragónu bojoval o stupně vítězů, nakonec se musel smířit se čtvrtým místem.

V Thajsku se může stát cokoliv, pro většinu jezdců je to neznámý okruh, na kterém ani netestovali. Jediným jezdcem, který tento okruh zná a díky této znalosti by se mohl pokusit zaútočit na své první body v Moto2, je Niki Tuuli. Finský jezdec na tomto okruhu dokonce stál na stupních vítězů v kategorii mistrovství světa Supersport.

Moto3

Závod kategorie Moto3 v Aragónu byl poznamenán penalizacemi po kvalifikaci, téměř polovina jezdců dostala penalizaci za nebezpečnou jízdu nebo velmi pomalou jízdu. Mezi potrestanými bylo i několik favoritů na vítězství v závodě, kteří tak najednou měli ztíženou cestu. Ne tak Jorge Martín, který startoval z pole position, své výhody využil a celý závod si jel sólo jízdu. Získal tak vítězství a velmi důležitých 25 bodů. V šampionátu má nyní 191 bodů.

Jorge Martín

Jorge Martín

Jedním z penalizovaných jezdců byl také Marco Bezzecchi, který je hlavním soupeřem Jorge Martína v boji o mistrovský titul. Italský jezdec se musel probíjet z poloviny pole, nakonec skončil druhý, takže na Martína ztratil pouze pět bodů. Stále je s ním v kontaktu a stále to může být velmi napínavý a vyrovnaný souboj. Marco Bezzecchi má nyní 178 bodů v šampionátu, takže mezi ním a Martínem je rozdíl 13 bodů.

Třetí je Fabio Di Giannantonio, který sice už ztrácí o něco víc, ale stále se snaží držet v kontaktu a matematickou šanci na titul má. V Aragónu mu závod vyšel, bral důležité body za čtvrté místo a celkově má 150 bodů. Za ním je další Ital, a to Enea Bastianini, který se po smolném domácím závodě v Misanu vrátil na stupně vítězů v Aragónu, když po startu z hloubi pole získal třetí místo. I on má matematickou šanci na titul, na svém kontě má 133 bodů.

Nejlepší pětku aktuálního pořadí šampionátu uzavírá Aron Canet, který před pár dny oznámil, že jede svou poslední sezonu v týmu Estrella Galicia, o svém budoucím týmu ale ještě neinformoval. Canet byl v Misanu zapleten do hromadné nehody, ve které si poranil rameno, a úplně v pořádku nebyl ani ve Velké ceně Aragónu, kterou nakonec vzdal. V šampionátu má 118 bodů.

Český jezdec Jakub Kornfeil získal v Aragónu další body, které přidal ke svému už tak velmi zajímavému zisku. Náš jezdec patřil také mezi penalizované, musel startovat až z konce startovního roštu, nakonec se dokázal dostat na 11. místo a získal 5 bodů. Celkově tak má 96 bodů a patří mu 7. místo v pořadí  šampionátu.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí