Na okruhu Ricarda Torma ve Valencii se dnes rozjel dvoudenní test královské třídy MotoGP, ve kterém se připravují už na příští sezónu. Po jednodenním volnu po nedělní Grand Prix, se tak všichni opět pustili do práce. Podmínky jsou od rána velice dobré, když je stejně jako o víkendu slunečno a teploty vzduchu a trati se pohybují už kolem 18°C, nicméně na trati je docela hodně písku a nečistot, protože včera foukal silný vítr. Test začal v 10:00, ale všichni si dali trochu na čas, než vyjeli na trať. Až po dvaceti minutách vyjel jako první Alvaro Bautista, který poprvé vyzkoušel Desmosedici GP17. Alvaro si toho moc neužil, protože se mu z motorky začalo kouřit, takže zajel do boxů.

Krátce po Alvarovi vyjel na trať Jack Miller, který poprvé zkoušel Ducati týmu Pramac a zajel čas 1:34,261. Ten poté zlepšil na 1:34,222. Následoval ho Franco Morbidelli ve své premiéře na motorce MotoGP v týmu Marc VDS a poté Scott Redding, který jel naopak poprvé na Aprilii RS-GP. V boxu LCR Hondy už se na svůj výjezd připravoval Takaaki Nakagami, který také přestupuje ze třídy Moto2, navíc spolu s ním přišel i hlavní sponzor Idemitsu. Franco hned na úvod vyjel mimo trať, ale postupně se zlepšoval. V boxu týmu EG 0,0 Marc VDS byl vidět i Thomas Lüthi, který tam stál s berlemi kvůli zlomenému kotníku z Malajsie.

Jakmile se začala blížit jedenáctá dopolední, na trati už bylo více živo, když vyjeli Jorge Lorenzo, nováček Xavier Simeon, Pol Espargaro a vrátil se zpátky do sedla i Jack Miller.

Pol Espargaro ve svém čtvrtém kole zajel čas 1:32,708, se kterým se dostal do vedení. Za ním byl Jack Miller se ztrátou 1,514 s a Scott Redding držel třetí pozici s rozdílem 1,776 s. Dále pak byli Franco Morbidelli, Takaaki Nakagami, Jorge Lorezo a Xavier Simeon. Pol Espargaro svůj čas hned v dalším kole zlepšil na 1:32,651.

Průběžné výsledky v 11:00

Během další hodiny na trať vyjel Marc Marquez, který napoprvé usedl na motorku z letošní sezóny. Netrvalo dlouho a letošní mistr světa se dostal do vedení, když zajel čas 1:31,437. Spolu s ním už byli na trati i Bradley Smith, který se zařadil na třetí místo za svého týmového kolegu Pola Espargara, Aleix Espargaro, který byl na pátém místě, a Tito Rabat byl šestý. Hondu RC213V vyrazil poprvé vyzkoušet i Takaaki Nakagami a jezdil i Xavier Simeon.

Netrvalo dlouho a Marc Marquez nám opět předvedl parádní zachránění pádu, jak už je pro něj typické. Nyní málem spadl na předek v 10. pravotočivé zatáčce, ale opět vše ustál díky odrazu od kolena. Ve vedení ho poté překonal Johann Zarco, který v neděli podal velice dobrý výkon, když se dostal na stupně vítězů. Nyní zajel čas 1:31,368. Marc Marquez na něj tak ztrácel 0,069 s.

Přibližně v půl 12 na trať vyjel i Valentino Rossi a o chvíli později ho následoval jeho týmový kolega Maverick Viñales. Yamaha v tomto testu chce hlavně porovnávat spoustu dílů a nápadů, má i aktualizace na motoru. Na trati už mělo změřené časy celkem 16 jezdců. Karel Abraham začal na Desmosedici GP16 s časem 1:35,054 a byl na 12. místě se ztrátou 3,686 s. Tito Rabat podobně jako o víkendu opět spadl, i když nyní v sedle Ducati týmu Avintia. U Aprilie testují novou kyvnou vidlici a hlavně rovnováhu nové motorky.

Těsně před dvanáctou hodinou na trať vyjeli Dani Pedrosa a Andrea Dovizioso. Cal Crutchlow také vyzkoušel už novou RC213V pro rok 2018.

Těsně před koncem druhé hodiny testování spadl Valentino Rossi, který skončil v 10. zatáčce. Valentinovi se nic nestalo, ale z motorky toho moc nezbylo.

Průběžné výsledky ve 12:00

tým Monster Yamaha Tech3

Do další hodiny testování vstoupil na prvním místě Marc Marquez s časem z 11. kola v hodnotě 1:30,673. Na druhém místě byl se ztrátou přes půl vteřiny Johann Zarco a třetí byl Maverick Viñales, který ztrácel 0,633 s. Krátce poté bohužel přišel další pád, když na zemi skončil Alvaro Bautista. Ten spadl po highsideru v první zatáčce. Španělský závodník byl otřesen, ale nakonec odešel a odjel do boxů na skútru.

Do dobrého tempa se dostal Jack Miller, který nejprve poskočil na 5. místo a ve svém 31. kole zajel čas 1:31,276, který ho zařadil na 3. místo. Jack byl nejaktivnějším závodníkem na trati, když měl najetých už více než 30 kol. Spoustu kol měl naježděno i Karel Abraham, který se blížil k hodnotě 30 kol. Přibližně v půl hodině této testovací hodiny se na trať vrátil Valentino Rossi, který musel po předchozím pádu vyrazit na druhé motorce.

Maverick Viñales vyrazil na trať s novými kapotami, které mnohem víc připomínají loňská aerodynamická křidélka, případně variantu Aprilie.

Během testu Thomas Lüthi uvedl, že kvůli zranění nastoupí do sedla motorky MotoGP až při testu v Sepangu na konci ledna.

Ve vedení byl stále Marc Marquez, za kterého se zařadil Aleix Espargaro, a na třetím míst byl Johann Zarco. Karel Abraham se posunul na 13. místo. V tuto hodinu nedocházelo k nějakým výrazným změnám v pořadí.

Oba jezdci týmu Suzuki Ecstar, Andrea Iannone a Alex Rins, jsou stále v boxech kvůli virovému onemocnění.

Průběžné výsledky ve 13:00

Během další hodiny spadl v 10. zatáčce Xavier Simeon, kde šlo o pád v poměrně velké rychlosti na předek, ale nic se mu nestalo. Mezi tím si úřadující šampion Moto2 Franco Morbidelli dál zlepšoval časy a lépe poznával novou motorku. Jeho ztráta na předního byla tři vteřiny. Většina jezdců ale byla v boxech, když řešili věci se svými mechaniky, Marc Marquez si navíc vzal pauzu na svačinu. Valentino Rossi vyzkoušel nové kapoty. V závěru této hodiny téměř všichni zamířili do boxů a šli na oběd. Teplota vzduchu se stále pohybovala kolem 19°C a trať měla 25°C.

Průběžné výsledky ve 14:00

Valentino Rossi

Během další hodiny byl na trati téměř klid. Testovat opět vyrazil Jack Miller a jezdili i dva jezdci na Hondách – Takaaki Nakagami a Takumi Takahashi, testovací jezdec HRC. Teplota vzduchu byla 18°C a trať měla 24°C.

Průběžné výsledky v 15:00

Během odpoledne, když do konce dnešního testovacího programu zbývaly už necelé dvě hodiny, se pěkně rozjel Marc Marquez, který zlepšil svůj čas na 1:30,501 a upevnil své první místo s náskokem 0,255 s na Aleixe Espargara. O chvíli později vyjel Dani Pedrosa, který testoval novou motorku, která je tradičně jen v černých kapotách.

Během testu přišlo oznámení, že si Alvaro Bautista při pádu poranil záda a musel do místní nemocnice ve Valencii na další vyšetření. Nejprve se mluvilo o zlomenině, nyní jen o tom, že ho v tom místě záda hodně bolí. Uvidí se, zda zítra sedne na motorku.

Hodinu a půl před koncem testu se do vedení dostal Johann Zarco, který zajel čas 1:30,369, takže Marca Marqueze překonal o 0,112 s. Spolu s ním byli na trati ještě Jorge Lorenzo, Franco Morbidelli, Takaaki Nakagami, Takumi Takahashi a Xavier Simeon. Takumi Takahashi nakonec svou snahu přehnal a byl dalším jezdcem, který skončil v 10. zatáčce, která je dnes nejkritičtější. Následně si zde udělal výlet mimo trať Jack Miller.

Hervé Poncharal mluvil také o tom, že jednají s Yamahou o větší podpoře Johanna Zarca pro příští sezónu a další, aby dostal tovární motorku podobně jako Cal Crutchlow či Danilo Petrucci u Hondy a Ducati.

Průběžné výsledky v 16:00

Den utekl docela rychle a jezdci měli před sebou poslední hodinu testu. Ti nejaktivnější měli najetých přes 50 kol, ale například Tito Rabat nebo Franco Morbidelli najezdili už 70 kol. Ke změně pořadí moc nedocházelo. Ve vedení byl stále Johann Zarco s časem 1:30,389 a za ním byl se ztrátou 0,112 s Marc Marquez a třetí Jack Miller, který ztrácel 0,246 s.

Zlepšovat se začínali oba dva jezdci týmu Yamahy, když zajížděli buď svá nejlepší kola nebo alespoň nejlepší časy v některých sektorech. Valentino Rossi se díky tomu dostal na 5. místo se ztrátou 0,405 s. Maverick Viñales nakonec zůstal na 8. místě se ztrátou 0,677 s, ale ve svém 69. kole zajel čas 1:30,493, který ho posunul o 0,008 s před Marca Marqueze na druhé místo. Španělský závodník měl dobré tempo na konci dne a hned v dalším kole se dostal do čela tabulky s časem 1:30,189, takže si vytvořil náskok rovných 0,2 s na Johanna Zarca. Karel Abraham byl v boxech a měl na svém kontě už 59 kol a nejlepší čas zajel v 52. kole v hodnotě 1:32,445.

Na poslední půl hodinu vyjel Marc Marquez na trať už s novou verzí RC213V pro rok 2018. Valentino Rossi naopak vyjel na motorce s letošním rámem, což potvrzuje slova Yamahy o porovnávání současných věcí s novými. Poslední minuty na trati využil i Jorge Lorenzo, Scott Redding a Maverick Viñales. Marc poté vyměnil svou motorku za standardní verzi.

Jen pět minut před koncem měl velký pád Karel Abraham, ale naštěstí po pádu vypadal v pořádku. Abája ztratil předek hned na začátku nájezdu do zatáčky č. 7. Jeho motorka to odnesla také hodně a byla značně poničená.

Out of the shadows…🌑🌒🌓🌔🌕 // @valeyellow46 #2018StartsNow #MotoGP #Valencia

A post shared by MotoGP (@motogp) on

Na konci testu zkoušel Takaaki Nakagami poprvé start na motorce MotoGP. Spolu s ním trénoval start i Danilo Petrucci a i po celém dni bylo vidět, že je na trati spousta nečistot, protože se mu hodně prášilo od zadního kola.

Nejrychlejším jezdcem prvního dne testu ve Valencii je Maverick Viñales z týmu Movistar Yamaha, který si tak spravil chuť po nevydařeném závodním víkendu, kdy nikdy nebyl tak konkurenceschopný. Na druhém místě skončil se ztrátou 0,2 s Johann Zarco a novopečený mistr světa Marc Marquez obsadil místo třetí. Valentino Rossi skončil na čtvrtém místě, takže má Yamaha tři své jezdce v Top4. Na pátém místě skončil Jack Miller jako nejlepší jezdec Ducati. Aleix Espargaro se s Aprilií zařadil na místo šesté, za ním jsou oba dva jezdci továrního týmu Ducati Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo. Pol Espargaro s KTM opět zajel čas do Top10, když skončil devátý, a desítku nejlepších doplňuje Cal Crutchlow. Karel Abraham obsadil místo 16. s časem 1:31,445 a ztrátou 2,256 s, což zajel ještě před tím, než spadl. Za celý den najezdil 52 kol.

Konečné výsledky v 17:00