Uplynulý víkend skončila letošní sezóna MotoGP, ale jezdci královské třídy na trati ve Valencii ve Španělsku zůstali, protože je čekal dvoudenní oficiální test. V něm se rozjely přípravy na příští rok. Test stejně jako včera začal v 10:00 a skončí v 17:00, takže závodníci mají k dispozici 7 hodin k otestování nejrůznějších věcí a nápadů na nových motorkách.

Dnes ráno všechny na trati přivítalo sluníčko, ale je docela chladno, když má vzduch i trať jen 11°C. Kvůli tomu se na trať nikdo nehnal a všichni jezdci byli zatím v boxech v civilním oblečení. Dobrou zprávou bylo, že už byl v týmu Suzuki Ecstar vidět Alex Rins, který musel vynechat včerejší testovací den kvůli virovému onemocnění. Druhého dne testu se naopak nezúčastní Alvaro Bautista, který měl včera těžký pád. Nyní seděl v boxech, ale stále ho hodně bolí záda.

Během první hodiny se začalo postupně oteplovat, vzduch měl 13°C a trať 15°C.

Michelin sem přivezl novou směs tvrdé a měkké zadní pneumatiky. Valentino Rossi včera jako jediný vyzkoušel novou měkkou pneumatiku.

Po přibližně 40 minutách čekání jako první vyrazil na trať Jack Miller, nový jezdec týmu Octo Pramac Racing. Jack na úvod zajel čas 1:33,567. Bohužel Jack hned v dalším rychlém kole spadl v 10. zatáčce a byl velmi naštvaný. Nic se mu nestalo, ale motorka to odnesla víc. V této zatáčce se hodně padá, protože jde o kritickou pravotočivou zatáčku, kde jde o pády na předek, protože nejsou pneumatiky dostatečně zahřáté. Včera tu například spadl i Valentino Rossi.

Po dalším dlouhém čekání, přibližně po hodině a čtvrt, vyjel na trať Pol Espargaro z týmu Red Bull KTM. Pol se postupně zlepšoval, na začátek zajel čas 1:31,937 a dál pokračoval v dobrém tempu a ve svém šestém kole zlepšil čas na 1:31,681. Díky tomu měl náskok na jediné rychlé kolo Jacka Millera v hodnotě 1,886 s. Na trať krátce poté vyrazil Alex Rins, který zajel čas 1:34,433, takže byl třetí. Alex potřeboval se Suzuki co nejvíce dohnat včerejší ztracený čas. Alex v dalším kole zlepšil svůj čas na 1:32,790, takže se dostal na druhé místo se ztrátou 1,109 s. Pol po sedmi kolech zamířil do boxů a v tu chvíli na trať vyrazil Marc Marquez, který se hned zařadil na třetí místo. Ve třetím kole zajel čas 1:30,634, takže se okamžitě dostal do vedení s náskokem 1,047 s na Pola Espargara. Tím už se přiblížil k včerejším nejlepším časům. To se druhá testovací hodina blížila do své poloviny. Hned v dalším kole Marc svůj čas zlepšil na 1:30,368 a poté na 1:30,288 a po pěti kolech zajel do boxů

Zajímavostí byly motorky Yamahy, Johann Zarco měl na obou svých motorkách rám 2017, zatímco Valentino Rossi měl rámy 2016, ale nebylo jasné, jaké mají motory. Maverick Viñales měl naopak nové aerodynamické kapoty.

Dalším jezdcem na trati byl nováček Franco Morbidelli, který po zisku titulu mistra světa ve třídě Moto2 přestoupil do královské třídy MotoGP. Franco začal s časem 1:34,062. Na trať vyjel i Johann Zarco, který zajel čas 1:32,873.

Stejně jako Alex Rins, potíže měl včera i jeho týmový kolega Andrea Iannone. Ten už dnes také vyrazil na trať, takže se mohl tým Suzuki naplno pustit do práce. Jorge Lorenzo vyjel na trať také, ale na cílové rovince mu uletěl levý slider, takže se hned vrátil do boxů pro další. Tohle už se mu stalo i letos v Aragónu. Do testu postupně vyrazili i další závodníci, jako Scott Redding s Aprilií, nováček Takaaki Nakagami a vrátil se zpátky na trať Pol Espargaro.

V desáté zatáčce jsme mohli vidět další pád, o který se postaral Franco Morbidelli. Franco byl hodně špinavý od kačírku, protože udělal několik kotrmelců, ale vypadal, že je v pořádku. Šlo opět o klasický pád na předek. Po pár minutách se vrátil na trať na druhé motorce a na trati už byla spousta dalších závodníků, protože už byly podmínky stále lepší a lepší.

Nejrychlejší čas zatím drží Marc Marquez v hodnotě 1:30,288. Na druhé místo se zařadil Jorge Lorenzo, který na své Ducati zajel kolo za 1:30,977, takže má ztrátu 0,689 s. Na pěkné třetí místo se pár vteřin po dvanácté hodině zařadil Andrea Iannone, jehož ztráta je jen 0,034 s na Jorgeho. Pol Espargaro udržuje čtvrtou pozici a hned za ním je jeho týmový kolega Bradley Smith. Za tovární dvojicí KTM jsou oba jezdci Yamahy v pořadí Maverick Viñales a Valentino Rossi, který se pustil do zlepšování. Cal Crutchlow je zatím na osmém místě, Andrea Dovizioso devátý a Top10 doplňuje Alex Rins. Karel Abraham zatím netestuje.

Průběžné výsledky ve 12:00

Učitel sleduje svého žáka…

@valeyellow46 e @frankymorbido 🤙🏻

A post shared by VR46RidersAcademyOfficial (@vr46ridersacademyofficial) on

Během další hodiny bylo na trati ve Valencii už opravdu živo. Podmínky se stále zlepšovaly, když měl vzduch už 15°C a trať necelých 20°C. Kromě jezdců týmu Aspar byli na trati už všichni závodníci. Tým uvedl, že se dnešního testu nezúčastní ani Karel Abraham.

Během další půl hodiny zůstal ve vedení stále Marc Marquez s časem 1:30,288, což je jeho lepší čas, než zajel včera, nicméně v kombinovaných časech je ve vedení stále Maverick Viñales s časem ze včerejšího dne, ale dnes zatím drží až sedmou pozici. Na místě druhém je stále Jorge Lorenzo, Andrea Iannone je třetí a Dani Pedrosa se dostal na čtvrté místo před Pola Espargara.

V dalších minutách akce na trati trochu ustala, když jezdili jen Andrea Iannone, Pol Espargaro, Johann Zarco, Cal Crutchlow a Scott Redding, navíc se nikdo z nich nezlepšoval, když jezdili v časech kolem 1:31,5. Andrea Iannone se opravdu snažil dohnat včerejší ztracený čas a na svém kontě měl již 29 kol, což bylo zatím nejvíc ze všech jezdců.

Ducati pravděpodobně nasadila také aktuality pro příští sezónu, i když obě motorky vypadají téměř stejně. Rozdíl je vidět vpředu, kde je sání do motoru karbonové a ne v barvách týmu.

zatímco Valentino Rossi vyjel na trať, mechanici přitáhli do boxů dvě další motorky…

Průběžné výsledky ve 13:00

V další hodině se hezky rozjel Tito Rabat, který si zlepšoval časy a dostal se na 10 místo. Tito včera dostal od Ducati novou motorku, takže se snažil co nejvíce seznámit s novým strojem. Kromě toho také studoval data od Andrey Doviziosa a Jorgeho Lorenza a snažil se díky tomu přizpůsobit svůj jízdní styl. Zlepšovat se začal i Johann Zarco, který tu v neděli oslavil druhé místo a včera byl také mezi nejrychlejšími. Johann testuje letošní verzi M1 a zatím s ní byl včera spokojený. Nyní se zatím zařadil na 11. místo, ale ve svém 36. kole si čas zlepšil a poskočil o místo vpřed na desátou pozici před Tita Rabata. Spousta jezdců už zůstávala v boxech, navíc už se blížil čas na obědovou pauzu, která je neoficiálně od 14:00 do 15:00, kdy většina jezdců nejezdí, i když někdo se na trati vždy objeví. Velmi konstantní tempo měl Bradley Smith se svou KTM RC16, který zajížděl velmi podobné časy na kolo.

Krátce před 14. hodinou spadl v poslední zatáčce Pol Espargaro, kdy šlo o lehký pád na přední kolo při brzdění v zatáčce, ale nic se mu nestalo. Bohužel přišel o dobře rozjeté kolo, ve kterém si jel pro zlepšení času, takže byl po pádu velice zklamaný. Z tohoto pádu si pak dělal srandu jeho bratr Aleix Espargaro. Pol po pádu dlouho stál u motorky a koukal na ni, ani se mu nechtělo vrátit zpátky do boxů.

Průběžné výsledky ve 14:00

Další, již pátou hodinu testování, rozjeli Jack Miller, Cal Crutchlow a Andrea Iannone. Na trať poté vyjeli i Marc Marquez a Jorge Lorenzo. Nicméně v pořadí nedošlo k tak výrazným změnám, Cal Crutchlow se dostal na 4. místo a Andrea Iannone na místo páté. Alex Rins se také zlepšil a poskočil na 12. příčku. Podmínky na trati se zlepšují, když je stále jasno, vzduch má 18°C a trať 22°C.

Průběžné výsledky v 15:00

Poslední dvě hodiny testu ve Valencii nezačaly dobře pro Tita Rabata, který spadl ve čtvrté zatáčce. Test také ukončil Andrea Dovizioso z týmu Ducati, který podával rozhovory a mechanici začali rozebírat jeho box. Dovi poté uvedl, že udělali vše podle plánu a už nepotřebují dál jezdit. Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo naopak stále seděl v boxech a probíral svou jízdu spolu s Michelem Pirrem. Spousta jezdců vyrazila znovu na trať a lepší čas si zajel Danilo Petrucci, i když byl stále na 16. místě. Jack Miller se také dobře rozjel a dostal se na desáté místo se ztrátou 0,929 s.

Hodinu a půl před koncem testu spadl Scott Redding, který nově sedlá Aprilii. Scottovi se nic nestalo a po pádu odešel po svých. Mezi tím se box továrního týmu Ducati úplně zavřel a na trať už nevyjel ani Jorge Lorenzo. Naopak Luigi Dall’Igna, nejvyšší technik Ducati, obcházel ostatní satelitní týmy a vyptával se jezdců na jejich pocity s různými verzemi Desmosedici GP. Ani ostatních jezdců moc nejezdilo. Ve Valencii v tu chvíli kroužili Jack Miller, Maverick Viñales a nováčci Franco Morbidelli a Takaaki Nakagami. Franco si dokázal zlepšit svůj čas na 1:32,196 a byl na 17. místě.

Alex Rins

Piero Taramasso z Michelinu uvedl, že kvůli dnešním nízkým teplotám nemohli jezdci vyzkoušet novou zadní tvrdou pneumatiku, ale někteří jezdci vyzkoušeli novou měkkou směs. Už včera ji zkoušel Valentino Rossi, s čímž pokračoval i dnes a dále tuto pneumatiku nazuli Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso, Alex Rins, Cal Crutchlow a čeká se na Johanna Zarca, který s ní vyjede na konci testu. Vypadá to, že tato pneumatika přináší lepší přilnavost, ale zároveň se více opotřebovává už přibližně po 10 kolech.

Před koncem předposlední hodiny testování se začal zlepšovat Takaaki Nakagami a také Valentino Rossi, který jezdil s novými aerodynamickými kapotami. Vale zůstal na desátém místě, ale zlepšil si čas na 1:31,076. Takaaki Nakagami byl na 19. místě s časem 1:32,601. Hned v dalším kole se Vale dostal na 8. místo s časem 1:30,938, takže se už dostal pod hodnotu 1:31. Jeho ztráta byla 0,650 s. Vale dnes porovnával hlavně dva druhy šasi – verze z let 2016 a 2017.  Na variantě s aerodynamickou kapotou měl šasi z roku 2016.

Hodinu před koncem tohoto testu vyrazil na trať Marc Marquez, který měl nové pneumatiky. Marc ve svém 59. kole zajel čas 1:30,037 a je tak nejrychlejším jezdcem těchto dvou dní testů. Vytvořil si náskok 0,402 s na Johanna Zarca.

Průběžné výsledky v 16:00

Do poslední hodiny testu se dobře rozjel nejen Marc Marquez, ale i jeho týmový kolega Dani Pedrosa, který se s časem 1:30,436 dostal na druhé místo. Marc si v dalším kole opět zlepšil čas hlavně díky poslednímu sektoru, když zajel kolo za 1:30,033. Rozdíl mezi oběma jezdci Repsol Hondy byl 0,403 s. Johann Zarco tak klesl na třetí místo, jen tři tisíciny vteřiny za Daniho. Lepší čas si zajel i Valentino Rossi, který se dostal už na 6. pozici s rozdílem 0,691 s. Marc i Dani po těchto pár rychlých kolech zajeli zpátky do boxů. Naopak na trať vyjeli Aleix Espargaro, Maverick Viñales a Franco Morbidelli.

Po deseti minutách vyrazil na trať Jack Miller, který měl na své Ducati poprvé nové aerodynamické kapoty. Poté také vyjel znovu Dani Pedrosa a Maverick Viñales.

Takaaki Nakagami byl dalším jezdcem, který vyzkoušel kačírek ve Valencii, když spadl v 6. zatáčce, kde se nejvíc padá.

Jorge Lorenzo test už ukončil a uvedl, že vyzkoušeli spoustu věcí. Nenašli nic pro výrazné zlepšení, ale bylo dobré vyzkoušet několik nových věcí a je s testem spokojený. Marc Marquez svůj test také ukončil a byl k dispozici fanouškům v depu. Cal Crutchlow skončil také a rozdával rozhovory.

Půl hodiny před koncem na trati nikdo nejezdil, ale krátce poté vyjel Valentino Rossi, ale ten po pár kolech také zajel do boxů a poslední čtvrt hodinu před koncem byl na trati opět klid. Johann Zarco uvedl, že změny na nové motorce nejsou tak velké oproti té starší, ale cítí se na ní dobře. Dnes se snažil udělat více než poloviční závodní vzdálenost a pracoval s pneumatikami.

Na posledních pár minut testu vyjel na trať Scott Redding, který na výjezdu z boxů dvakrát vyzkoušel starty, poté jezdil po zadním a zdravil fanoušky. V ostatních boxech už se intenzivně balilo.

Konečné výsledky v 17:00

P Jezdec Tým Čas Ztráta 1. Ztráta před Kola
1 MARQUEZ, Marc Repsol Honda Team 1:30.033 60/61
2 PEDROSA, Dani Repsol Honda Team 1:30.436 0.403 0.403 43/51
3 ZARCO, Johann Monster Yamaha Tech 3 1:30.439 0.406 0.003 53/65
4 LORENZO, Jorge Ducati Team 1:30.534 0.501 0.095 14/39
5 VIÑALES, Maverick Movistar Yamaha MotoGP 1:30.640 0.607 0.106 61/66
6 CRUTCHLOW, Cal LCR Honda CASTROL 1:30.654 0.621 0.014 45/72
7 ROSSI, Valentino Movistar Yamaha MotoGP 1:30.724 0.691 0.070 51/62
8 MILLER, Jack OCTO Pramac Racing 1:30.860 0.827 0.136 34/45
9 IANNONE, Andrea Team SUZUKI ECSTAR 1:30.877 0.844 0.017 41/47
10 ESPARGARO, Aleix Aprilia Racing Team Gresini 1:30.889 0.856 0.012 16/44
11 ESPARGARO, Pol Red Bull KTM Factory Racing 1:31.100 1.067 0.211 11/46
12 SMITH, Bradley Red Bull KTM Factory Racing 1:31.202 1.169 0.102 5/39
13 RABAT, Tito Reale Avintia Racing 1:31.386 1.353 0.184 39/64
14 RINS, Alex Team SUZUKI ECSTAR 1:31.516 1.483 0.130 35/38
15 DOVIZIOSO, Andrea Ducati Team 1:31.758 1.725 0.242 4/22
16 MORBIDELLI, Franco EG 0,0 Marc VDS 1:31.786 1.753 0.028 48/58
17 NAKAGAMI, Takaaki LCR Honda IDEMITSU 1:31.867 1.834 0.081 62/62
18 PETRUCCI, Danilo OCTO Pramac Racing 1:31.874 1.841 0.007 30/36
19 REDDING, Scott Aprilia Racing Team Gresini 1:32.358 2.325 0.484 34/56
20 SIMEON, Xavier Reale Avintia Racing 1:32.698 2.665 0.340 59/61
21 TAKAHASHI, Takumi EG 0,0 Marc VDS 1:33.870 3.837 1.172 30/70
NC ABRAHAM, Karel Pull&Bear Aspar Team
NC BAUTISTA, Alvaro Pull&Bear Aspar Team