Druhý letošní předsezónní test královské třídy MotoGP právě dnes končí, když závodníky čeká poslední ze tří dní na okruhu Chang v Thajsku. Oproti předchozím dnům se začalo již ve 3:00 SEČ a skončí se v 11:00 našeho času. K dispozici tak budou mít opět osm hodin na rozpálené trati, kde teploty asfaltu v předchozích dnech dosahovaly až 60°C, teploty vzduchu pak dosahují téměř 40°C.

Právě kvůli odpoledním horkům jezdci co nejvíce využívají prvních hodin testu a to bylo znát i dnes. Na trať okamžitě vyrazila spousta závodníků a už během prvních několika kol pro spoustu z nich nebyl problém se dostat na časy pod 1:31.

Na dobré výkony z předchozích dní navázal Jack Miller, který se dostal do vedení s časem 1:30,190. Ten zajel ve svém 17. kole a vytvořil si náskok 0,320 s na Daniho Pedrosu. Včerejší nejrychlejší závodník Marc Marquez se zařadil na třetí pozici s rozdílem jen 0,016 s na svého týmového kolegu. Danilo Petrucci potvrzoval dobrou rychlost týmu Pramac, když byl na čtvrtém místě. Alex Rins tu má se Suzuki také dobré tempo a byl průběžně pátý se ztrátou jen 0,420 s. Na tisícinu shodný čas jako on – 1:30,610, zajel také Andrea Dovizioso, který se zařadil na 6. místo. Tito Rabat podobně jako Jack Miller dobře zvládá přestup na Ducati a dostal se na 7. místo. Valentino Rossi, který v pátek oslavil své 39. narozeniny, zahájil test s časem 1:30,891, takže byl na osmé pozici. Desítku nejlepších po první hodině uzavírají Johann Zarco a Cal Crutchlow. Opět pomaleji začal Maverick Viñales, který je zatím na 14. místě, a Jorge Lorenzo, který je šestnáctý. Karel Abraham začal s časem 1:32,142 a ten stačí na 18. místo.

Test byl také na chvíli přerušen červenou vlajkou, protože se na trati objevil had.

Přesně v celou zajel výborně Cal Crutchlow, který se dostal na druhé místo se ztrátou 0,230 s. A o jednu pozici vpřed se dostal také Johann Zarco.

Průběžné výsledky ve 4:00 SEČ (po 1. hodině testování)

Do druhé hodiny testu se výborně rozjel Alex Rins, který se z 8. místa dostal až na druhou pozici. Alexovi opravdu tato trať vyhovuje a nebo už v Suzuki konečně nalezli recept, jak být konkurenceschopnější. Alexova ztráta na Jacka Millera byla 0,152 s. Lepší čas si také zajel Andrea Dovizioso, který byl chvíli druhý, právě než ho překonal mladík ze Španělska. Dovi tak klesl na třetí pozici s rozdílem 0,2 s na prvního. Alex Rins výborně rozjel i své další kolo a dokončil ho, jak nejlépe to šlo. V čase 1:30,178, což ho dostalo na průběžnou první pozici.

Cal Crutchlow navázal na to, že byl v pátek nejrychlejší a netrvalo dlouho a dostal se do čela tabulky, když ve svém 19. kole zajel čas 1:30,150. Tím překonal o 0,028 s Alexe Rinse, ale ten si to nechtěl nechat líbit a pustil se také do rychlého kola, kterým útočil na vedoucí čas. Alex byl nejrychlejší ve třech sektorech, ale nakonec se u něj čas zastavil protože spadl v 10. zatáčce, podobně jako včera. Zatím ale na včerejší nejlepší čas Marca Marqueze ztrácejí, protože včera se úřadující mistr světa dostal pod hranici 1:30.

Marc Marquez a Dani Pedrosa dnes pro HRC testují karbonovou zadní kyvnou vidlici. Zatím toho nebylo moc vidět, protože se tým Repsol Honda zavřel do svého boxu.

Marc Marquez a Andrea Dovizioso jsou opět velice vyrovnaní, jako během loňského roku. Nyní jsou za sebou na 4. a 5. místě, kdy je od sebe dělí jen 0,063 s. Oba dva se rozjeli do rychlých časů, ale nakonec to byly jen první dva úseky, které dokázali oba zajet rychleji. V závěru trati, kde jsou zatáčky plynulejší, ztratili. Marcovi se to nakonec podařilo o pár kol později, když ve svém 27. kole zajel čas 1:30,143 a dostal se do vedení. První pozici si ale neužil dlouho, když ho krátce před koncem druhé hodiny testu překonal Johann Zarco. Loňský nováček roku zajel čas 1:30,108, takže Marca Marqueze předjel o 0,035 s. Dál byl jen o dalších sedm tisícin vteřiny Cal Crutchlow, takže se startovní pole začíná opět hodně vyrovnávat.

Johann Zarco

Johann Zarco dál pokračoval ve zlepšování, když mu oproti konkurenci vyšly výborně poslední dva sektory trati. Jako první se dnes dostal pod hodnotu 1:30, když zajel kolo za 1:29,994. Johann je díky tomu druhým jezdcem, který se tento víkend dostal na čas 1:29. Francouz včera prohlašoval, že může pokořit hranici 1:30, což nyní dokázal. Za nejlepším časem testu zaostal jen o 0,025 s.

Průběžné výsledky v 5:00 SEČ (po 2. hodině testování)

Ve třetí hodině se boj o nejlepší časy uklidnil a spousta jezdců zamířila do boxů. Ti, co zůstali na trati, nezajížděli nejlepší časy a pořadí se neměnilo. Ve vedení je stále Johann Zarco s časem 1:29,994. Za ním je Marc Marquez se ztrátou 0,149 s a třetí pozici udržuje Cal Crutchlow se ztrátou 0,156 s. Alex Rins je průběžně čtvrtý nejrychlejší a Jack Miller uzavírá Top5. Za nimi jsou dál Andrea Dovizioso, Tito Rabat, Dani Pedrosa, Danilo Petrucci a Valentino Rossi.

Z nováčků v MotoGP je stále nejlepším Takaaki Nakagami z týmu LCR Honda, který nyní zajel 12. čas a zařadil se za tovární jezdce Valentina Rossiho, Andreu Iannoneho a Mavericka Viñalese. Za ním je Aleix Espargaro a na 15. místě je druhý nováček Franco Morbidelli. Vůbec se tu zatím nedaří Jorgemu Lorenzovi, který je zatím až na 20. pozici. Hafizh Syahrin, který tento víkend poprvé usedl na motorku MotoGP, se nyní zařadil na 21. místo a zdá se, že by si tím mohl zajistit sedačku Yamahy až do konce sezóny. Za ním je třetí nováček Xavier Simeon a startovní listinu uzavírá Thomas LüthiKarel Abraham je mezi nimi až na 23. místě se ztrátou dvou vteřin. Zatím najezdil 30 kol.

Průběžné výsledky v 6:00 SEČ (po 3. hodině testování)

Tak, jak byli v předchozích dvou dnech jezdci nejaktivnější v první polovině testování, dnes je tomu trochu jinak a moc jezdců na trati není. Někteří už začali dokonce balit, jako například tým Reale Avintia Racing s Titem Rabatem a Xavierem Simeonem. Marc Marquez se snažil o zlepšení času, ale nakonec byl rychlý jen v prvním úseku trati a čas nepolepšil.

box týmu Reale Avintia Racing

Přesně v polovině dnešního testování se o trochu zpestření dění na trati postaral Cal Crutchlow, který si vylepšil svůj čas a poskočil o pozici výš na druhé místo. S časem už se dostal na hranici 1:30, ale stále mu pár tisícin chybí. Na Johanna Zarca ztrácí 0,197 s, protože Johann si zlepšil čas na 1:29,867.

Cal Crutchlow

Průběžné výsledky v 7:00 SEČ (v polovině testování)

Mika Kallio byl jedním z jezdců, kteří rozjeli i druhou polovinu testu. Ve svém 53. kole si navíc zlepšil čas na 1:31,299 a posunul se o pozici vpřed na 17. místo. Hned v dalším kole na to navázal, když zajel 1:31,169 a opět to znamenalo zlepšení na 16. místo. Na trati se prostřídalo pár jezdců, ale moc aktivity se tu neděje.

Výborně zajel Takaaki Nakagami, který se dostal na 7. místo.

Průběžné výsledky v 8:00 SEČ (po 5. hodině testování)

S přibývajícími hodinami testu už ubývá akce na trati a už jezdí čas od času jen pár jezdců.

Průběžné výsledky v 9:00 SEČ (po 6. hodině testování)

Marc Marquez spadl ve 12. zatáčce.

Průběžné výsledky v 10:00 SEČ (po 7. hodině testování)

Tak jak bývá zvykem, s poslední hodinou se snaží jezdci využít posledních minut na trati. I dnes tomu tak bylo, ale i tak už testovalo jen několik závodníků. Byli to Andrea Iannone, Maverick Viñales, Scott Redding, Jorge Lorenzo a Thomas Lüthi.

Aleix Espargaro se půl hodiny před koncem rozjel do pěkného kola, které dokončil v čase 1:30,921 a díky tomu poskočil na 15. místo. Na trať kromě něj v závěru vyjel i Dani Pedrosa, který si zajel první sektor hodně rychle. Lepší čas v závěru testování zajel také Franco Morbidelli, který se dostal na 14. místo se ztrátou 1,017 s.

Dani Pedrosa nakonec dokázal ve svém 77. kole zajet čas 1:29,781 a je tak nejrychlejším jezdcem tohoto testu. Johanna Zarca, který byl dlouhou dobu ve vedení, nakonec překonal o 0,086 s. Třetí Cal Crutchlow také vyrazil na trať, ale už se nezlepšil. Na místě čtvrtém skončil Marc Marquez a pětici nejlepších udržel Alex Rins. Jack Miller obsadil místo šesté, za ním skončil sedmý Andrea Dovizioso, Takaaki Nakagami obsadil perfektní osmé místo, Tito Rabat je devátý a Top10 uzavírá Valentino Rossi. Karel Abraham toho dnes moc nenajezdil a po 38 kolech test ukončil. I díky tomu se přes něj dostali všichni ostatní a český závodník skončil na 24. místě se ztrátou 2,243 s.

Konečné výsledky v 11:00 SEČ