Mezinárodní okruh Chang v thajském Buriramu v nadcházejících třech dnech hostí letošní druhý test MotoGP. Závodníky královské třídy čeká nový okruh, který všichni známe z mistrovství světa Superbiků. Během testu se seznámí nejen s novou tratí, ale také je čeká intenzivní příprava pro nadcházející sezónu. V Thajsku test probíhá od 16. do 18. února a každý den mají k dispozici osm hodin na trati. Vše začíná ve 3:30 našeho času a skončí v 11:30. Počasí je od rána velice příznivé, když je jasno a slunečno. Od začátku testu se teploty vzduchu pohybují nad 30°C. Přes den se mohou maxima vyšplhat až na 37°C.

Jako první vyrazil na trať Karel Abraham, který má jako jediný zkušenosti s touto tratí z předloňského působení ve WSBK. Ostatní jezdci se snažili co nejvíce studovat závody Superbiků a také si všichni trať prozkoumali v předchozích dnech, když se tu projížděli na kolech, na skútrech nebo se prošli či proběhli.

Abáju hned po výjezdu na trať následovali Johann Zarco a Franco Morbidelli. Tovární jezdci zatím setrvávají v boxech, vypadá to, že počkají na zpětnou vazbu od satelitních závodníků.

Během testu uvidíme také premiéru na motorce MotoGP u Hafizha Syahrina, který bude prvním malajským závodníkem, který jel na takovém stroji. Hafizh tu u týmu Tech3 jede jako náhrada za Jonase Folgera.

Je vidět, že je tu opravdu krátké kolo. Danilo Petrucci zajel na úvod testu čas 1:34,734. Petrux dál pokračuje v dobrém tempu, když ve svém sedmém kole zlepšil čas na 1:33,236. Na druhé místo se za něj zařadil Jack Miller se ztrátou 1,7, ale všichni se samozřejmě rychle zlepšují. Třetí nejlepší čas zajel Aleix Espargaro na továrním stroji Aprilia. Franco Morbidelli včera mluvil o tom, že je to pro nováčky těžké, že se musí naučit novou trať a dál se seznamovat s novým strojem. Nicméně na jeho výkonu to zatím není znát, když je průběžně čtvrtý. Dále pak jsou Alvaro Bautista, Thomas Lüthi a Karel Abraham, který zajel zatím čas 1:36,802.

Dobře se rozjel Xavier Simeon, který se dostal na 8. místo, Hafizh Syahrin začal svůj debut v královské třídě devátým místem. Top10 doplňuje Maverick Viñales s tovární Yamahou. Dobře se rozjel testovací jezdec KTM Mika Kallio, který vyrazil na trať později a ve svém 4. kole se dostal na 9. místo. Mika tu nahrazuje zraněného Pola Esparagara, který musel na poslední chvíli test vynechat. Po první půl hodině testu už bylo na trati 15 jezdců a rozdíly jsou mezi nimi výrazné. Hafizh Syahrin na nic nečeká a je zatím nejaktivnější jezdec, když má na svém kontě již 11 kol. Hned za ním jsou s deseti koly Mika Kallio a Karel Abraham.

Dani Pedrosa je dalším jezdcem, který se dostal do vedení, když ve svém sedmém kole zajel čas 1:32,783. Za něj se zařadil jeho týmový kolega Marc Marquez se ztrátou 0,151 s a Johann Zarco udržuje třetí místo, takže je zatím nejlepším jezdcem Yamahy. Danilo Petrucci klesl na čtvrté místo a pětici nejlepších uzavírá Alvaro Bautista.  Kromě Cala Crutchlowa a Alexe Rinse byli na trati už všichni závodníci, ale například tovární duo Ducati toho zatím moc nenajelo. Andrea Dovizioso zajel tři kola a je zatím poslední, Jorge Lorenzo je o dvě příčky před ním s najetými pěti koly. Johann Zarco má naopak odjetých už 15 kol.

Marc Marquez už ve svém 7. kole překonal kvalifikační rekord WSBK o 0,6 s a ujímá se vedení s časem 1:32,333.

Do čela tabulky se ve svém 16. kole vrátil zpátky Danilo Petrucci, který zajel kolo za 1:32,291. Jen o 0,042 s za ním je Marc Marquez a nejaktivnější jezdec dnešního rána, Francouz Johann Zarco, se udržuje na třetí příčce s rozdílem 0,263 s. Andrea Dovizioso se rychle dostal z konce startovního pole a zařadil se na čtvrté místo se ztrátou 0,453 s. Jack Miller uzavírá pětici nejlepších a Ducati tak má v Top5 tři své stroje. Aleix Espargaro se stále drží plánu být s Aprilií v Top6, Dani Pedrosa je sedmý, dnešní oslavenec Valentino Rossi se zařadil na osmou pozici v rozdílu 0,595 s a je zatím posledním jezdcem do ztráty jedné vteřiny. Za ním jsou Tito Rabat a Andrea Iannone. Karel Abraham klesl na 17. místo s časem 1:33,875 a ztrátou 1,584 s. Na trati už byli všichni závodníci.

Výsledky ve 4:30 SEČ (po 1. hodině testu)

Velká pozornost se upírá k Valentinovi Rossimu, který dnes slaví své 39. narozeniny. Při včerejší akci Yamahy se také mluvilo o prodloužení jeho smlouvy. Vale spolu s týmem řeší roční prodloužení angažmá s tím, že od dohody nejsou daleko, ale stále čekají na výsledky dalších testů, případně prvních závodů.

O první pád dne se postaral Cal Crutchlow, ale šlo jen o lehké sklouznutí.

Marc Marquez navázal na své rychlé sedmé kolo a stáhl další velkou porci desetin vteřiny. Ve svém 14. kole se jako první dostal pod hranici 1:32 s kolem 1:31,742. Díky tomu má pěkný náskok 0,549 s na Danila Petrucciho. Do rychlého tempa se také dostal Andrea Dovizioso, který se dostal na druhou pozici se ztrátou kolem tří desetin vteřiny, takže máme na čele stejnou dvojici, která v loňském roce bojovala o titul mistra světa. Polepšil si také Valentino Rossi, který se dostal na čtvrté místo se ztrátou 0,606 s.

Andrea Dovizioso je dalším jezdcem, který se dostal na nejvyšší příčku v dnešní tabulce časů. Dovi ve svém 13. kole zajel čas 1:31,738, takže jen o čtyři tisíciny vteřiny překonal Marca Marqueze. Tímto časem je okruh v Buriramu také pátý nejrychlejší kruh kalendáře po Německu, Rakousku, Austrálii a Valencii.

V poslední velice pomalé zatáčce, kde se jede na první rychlostní stupeň, skončil také Alvaro Bautista, ale nic se mu nestalo.

Alvaro Bautista

V závěru druhé hodiny testu zajel Marc Marquez opět nejrychlejší čas v hodnotě 1:31,455. Díky tomu má náskok 0,283 s na Andreu Doviziosa. Dovi se také vrátil zpátky na trať, ale krátce poté se přes něj dostal Maverick Viñales, který Itala překonal o 0,007 s a na Marca Marqueze ztrácí 0,276 s. Lepší čas si také zajel Karel Abraham, který ve svém 27. kole zajel kolo za 1:33,050 a je to na 18. místo se ztrátou 1,595 s. Valentino Rossi si polepšil čas na 1:31,841 a je stále na 6. místě a Alex Rins se posunul na 8. pozici. O nejrychlejší časy se pokouší vedoucí trojice, kdy mají všichni tři závodníci velice rychlý první sektor, ale poté ztrácí ve zbytku trati.

Výsledky v 5:30 SEČ (po 2. hodině testu)

Andrea Dovizioso dobře rozjetá kola v závěru druhé hodiny testu dobře dokončil a vrátil se na první místo s časem 1:31,306. Lepší čas si zajel také Danilo Petrucci, který se dostal na 3. místo, takže tu má Ducati dobrou rychlost. Karel Abraham se dostal s časem 1:31,971 na 11. místo se ztrátou jen 0,665 s a je posledním jezdcem v čase pod 1:32.

Poté se toho na trati moc nedělo a většina závodníků byla v boxech. Až po necelé půl hodině se zlepšil Johann Zarco, který se dostal na třetí pozici s časem 1:31,511 a ztrátou jen 0,205 s. Dobře zajel také Cal Crutchlow, který se po předchozím pádu rychle dostal zpátky do tempa a zařadil se za Johanna na čtvrtou pozici. Danilo Petrucci klesl na 5. místo a Maverick Viñales se z předchozího boje o nejrychlejší kolo posunul na 6. místo. Johann Zarco dobře rozjel i své 30. kolo a s časem 1:31,330 se dostal na druhé místo, když na Andreu Doviziosa ztrácí jen 0,024 s.

Dnes večer v 18:15 místního času bude také zasedání bezpečnostní komise, kde se bude s jezdci řešit nová trať.

Marc Marquez

Marc Marquez opět pokořil další hranici, když se jako první dostal na čas 1:30. Konkrétně se mu podařilo ve svém 30. kole zajet čas 1:30,912 a svého největšího konkurenta Andreu Doviziosa odsunul na druhé místo se ztrátou 0,143 s.

Je vidět, že nastal čas oběda a spousta závodníků není na trati.

Andrea Dovizioso je druhým jezdcem, který se dostal pod 1:31, když také ve svém 30. kole zajel čas 1:30,945. Od Marca Marqueze ho dělí jen 0,033 s.

Výsledky v 6:30 SEČ (po 3. hodině testu)

Vypadá to, že si Andrea Iannone začíná lépe rozumět s GSX-RR, když ve svém 43. kole zajel čas 1:31,525 a zařadil se na pátou pozici. Hned v dalším kole se snažil svůj čas zlepšit, ale najetý náskok ztratil až v posledním sektoru trati. Do lepšího kola se rozjel i Dani Pedrosa, který je zatím na 15. místě, ale nakonec byl rychlejší jen v první polovině trati. Převážná část jezdců je stále v boxech.

Zlepšil si čas také Jorge Lorenzo, který se dostal na 12. místo se ztrátou 1,013 s časem 1:31,925. Ve vedení zůstává Marc Marquez s časem 1:30,912. Nejaktivnější jezdec s 53 koly je nováček Švýcar Tom Lüthi. O kolo méně mají zajeto týmoví kolegové Danilo Petrucci a Jack Miller.

V posledních minutách čtvrté hodiny se snažil o zlepšení času Dani Pedrosa. Danimu se nakonec kolo podařilo zajet dobře a posunul se na 12. místo o 0,022 s před Jorgeho Lorenza.

V tuto chvíli se teploty vzduchu vyšplhaly na 36°C, je jasno a svítí sluníčko.

Velký pád měl v 10. zatáčce nováček Xavier Simeon, jehož motorka to hodně odnesla, ale on by měl být v pořádku.

Výsledky v 7:30 SEČ (po polovině testu)

Dani Pedrosa navázal na předchozí rychlé kolo a hned ve svém 48. kole zajel čas 1:31,713, který ho posunul o jednu pozici vpřed na 11. místo. Poté Dani zajel do boxů a od té chvíle se nic nedělo.

Výsledky v 8:30 SEČ (po 5. hodině testu)

Spousta jezdců stále využívá přestávky na oběd, navíc stále v Buriramu panuje velké horko. Na trati se postupně střídá jen hrstka závodníků. Mika Kallio, testovací jezdec KTM, si vylepšil čas na 21. místě. Na trati jsou v tuto chvíli Marc Marquez, Jorge Lorenzo, Johann Zarco, Alex Rins, Mika Kallio a Hafizh Syahrin.

Výsledky v 9:30 SEČ (po 6. hodině testu)

Jak bývá zvykem, přibližně hodinu a půl před koncem testování se zase spousta závodníků vrátila zpátky na trať. Jack Miller dokázal zrychlit a dostal se na 8. místo. Zlepšovat se začal Aleix Espargaro.

Výsledky v 10:30 SEČ (po 7. hodině testu)

Aleix Espargaro dobře rozjeté kolo dokončil dobře, když do poslední hodiny vstoupil s časem 1:31,662 a zařadil se na 13. místo. Lepší čas si zajel také Tito Rabat, který se dostal do Top10. Jack Miller si lepším časem také spravil chuť, když ve svém 67. kole zajel čas 1:31,154 a poskočil na 4. místo. Andrea Dovizioso vyrazil na trať s novými aerodynamickými kapotami.

Cal Crutchlow v poslední hodině zajel svůj nejlepší čas, který je zároveň zatím nejlepším časem dnešního dne. Ve svém 57. kole zajel čas 1:30,797, takže Marca Marqueze překonal o 0,115 s.

Necelých dvacet minut před koncem bylo na trati hodně živo, když jezdilo 15 závodníků. Mezi nimi měl nejlepší tempo Jorge Lorenzo, který si ve svém 60. kole polepšil čas na 1:31,246 a poskočil na 7. místo. Španěl dobře rozjel i své další kolo, když byl v prvním sektoru nejrychlejší. Bohužel následující sektory už tak rychlé nebyly a čas si nezlepšil.

O chvíli později se do rychlého kola se dostal Danilo Petrucci, který se dostal z 10. místa až na 4. pozici se ztrátou 0,206 s. Ještě lépe se rozjel Alex Rins, který ve třetím sektoru zajel dokonce nejlepší čas. Nakonec si polepšil a dostal se před Petruxe na 4. místo s rozdílem 0,195 s na Cala Crutchlowa. Nováček v této třídě Japonec Takaaki Nakagami měl také nakročeno k zajetí svého nejlepšího času, ale nakonec trochu ztratil v prvním a posledním sektoru. Mezi tím Alex Rins dál pokračoval ve zlepšování a ve svém 66. kole se dostal na druhé místo se ztrátou pouhých 12 tisícin vteřiny. Dani Pedrosa se také nenechal zahanbit a dostal se na páté místo mezi Doviho a Petruxe. Rozdíly mezi jezdci jsou už v tisícinách a do ztráty jedné vteřiny je i dvacátý Bradley Smith.

V závěru poslední hodiny Ducati představila další aerodynamické kapoty, které jsou trochu delší variantou těch loňských.

Testování bylo šachovnicovou vlajkou ukončeno čtvrt hodinu před koncem a posledních 15 minut mohou jezdci využít k tréninku startů.

Nejrychlejším jezdcem tohoto dne se stává jezdec Hondy Cal Crutchlow s časem 1:30,797. Na místě druhém skončil Alex Rins z týmu Suzuki se ztrátou pouhých 0,012 s. Marc Marquez obsadil třetí pozici s rozdílem 0,115 s. Andrea Dovizioso končí čtvrtý a Top5 uzavírá Dani Pedrosa. Situace se tak oproti ránu otočila, když nyní máme v Top5 tři Hondy a jen jednu Ducati. Do desítky nejlepších se dál seřadili Danilo Petrucci, Jack Miller, Valentino Rossi, Andrea Iannone a Jorge Lorenzo. Honda, Ducati i Suzuki tak mají v Top10 oba tovární jezdce a spoustu satelitních jezdců v případě Hondy a Ducati, z Yamahy je tu jen Valentino Rossi a za Aprilii se sem nedostal ani jeden závodník, i když to měl Aleix Espargaro dobře rozjeté. Z nováčků je nejlepší sedmnáctý Takaaki Nakagami. Karel Abraham skončil na 18. místě s časem 1:31,698 a ztrátou 0,901 s. Celkem Abája najezdil více než 80 kol a byl jedním z nejaktivnějších závodníků na trati.

Konečné výsledky v 11:30 SEČ

P Jezdec Tým Čas Ztráta Rozdíl Kola
1 CRUTCHLOW, Cal LCR Honda CASTROL 1:30.797 57/70
2 RINS, Alex Team SUZUKI ECSTAR 1:30.809 0.012 0.012 66/70
3 MARQUEZ, Marc Repsol Honda Team 1:30.912 0.115 0.103 30/78
4 DOVIZIOSO, Andrea Ducati Team 1:30.945 0.148 0.033 30/60
5 PEDROSA, Dani Repsol Honda Team 1:30.960 0.163 0.015 70/75
6 PETRUCCI, Danilo Alma Pramac Racing 1:31.003 0.206 0.043 70/74
7 MILLER, Jack Alma Pramac Racing 1:31.044 0.247 0.041 78/83
8 ROSSI, Valentino Movistar Yamaha MotoGP 1:31.189 0.392 0.145 68/74
9 IANNONE, Andrea Team SUZUKI ECSTAR 1:31.235 0.438 0.046 70/78
10 LORENZO, Jorge Ducati Team 1:31.246 0.449 0.011 60/64
11 VIÑALES, Maverick Movistar Yamaha MotoGP 1:31.294 0.497 0.048 67/70
12 ZARCO, Johann Monster Yamaha Tech 3 1:31.305 0.508 0.011 35/67
13 RABAT, Tito Reale Avintia Racing 1:31.523 0.726 0.218 70/85
14 BAUTISTA, Alvaro Ángel Nieto Team 1:31.525 0.728 0.002 76/84
15 ESPARGARO, Aleix Aprilia Racing Team Gresini 1:31.662 0.865 0.137 57/62
16 REDDING, Scott Aprilia Racing Team Gresini 1:31.685 0.888 0.023 55/59
17 NAKAGAMI, Takaaki LCR Honda IDEMITSU 1:31.692 0.895 0.007 55/87
18 ABRAHAM, Karel Ángel Nieto Team 1:31.698 0.901 0.006 75/82
19 MORBIDELLI, Franco EG 0,0 Marc VDS 1:31.729 0.932 0.031 67/72
20 SMITH, Bradley Red Bull KTM Factory Racing 1:31.741 0.944 0.012 58/67
21 LUTHI, Thomas EG 0,0 Marc VDS 1:32.716 1.919 0.975 73/79
22 SIMEON, Xavier Reale Avintia Racing 1:32.720 1.923 0.004 47/50
23 KALLIO, Mika Red Bull KTM Factory Racing 1:32.749 1.952 0.029 21/48
24 SYAHRIN, Hafizh Monster Yamaha Tech 3 1:33.165 2.368 0.416 63/70