Thajský okruh Chang v Buriramu hostí letošní druhý předsezónní test MotoGP a jezdce dnes čeká druhý den ze tří. Opět si mohou užít osm hodin na trati, když se začíná ve 3:30 a skončí v 11:30 našeho času. Během včerejška se jezdci hlavně seznamovali s novou tratí, která se většině líbila. Dnes už je čeká intenzivní práce na nastavení či zkoušení novinek, které si inženýři z továren připravili. Suzuki potvrdila, že dnes Alex Rins i Andrea Iannone vyzkouší nové kapoty.

Stejně jako včera jezdci na nic nečekají a po rozsvícení zelených světel na trať vyrazili Alex Rins, Tito Rabat, Aleix Espargaro a Karel Abraham. Za nimi postupně vyjíždí další a další závodníci. Jak se včera ukázalo, nejlépe se testuje po ránu, protože poté v Thajsku panují vysoké teploty.

Na úvod dnešního testování se do vedení dostal Alex Rins, který zajel čas 1:31,598, takže se pohybuje na hranici Top10 včerejších časů. Alex hned po šesti kolech zamířil do boxů. Za něj se zařadil se ztrátou 0,828 s Aleix Espargaro s Aprilií a Tito Rabat je se ztrátou 0,937 s zatím třetí. Karel Abraham zahájil s časem 1:33,629 a čtvrtým místem. Hned v dalším kole si čas vylepšil na 1:33,286, ale to bylo teprve v 6. kole, takže je jasné, že se bude ještě zrychlovat. Po necelých deseti minutách testu je na trati už devět jezdců.

Včera slavil se svým týmem narozeniny Valentino Rossi, dnešním oslavencem je Marc Marquez. Úřadující mistr světa dnes slaví 25. narozeniny. 

Marc Marquez

Do rychlého tempa se okamžitě dostal Danilo Petrucci, který ve svém 5. kole zajel čas 1:31,090 a ujal se vedení. Podobně na tom byl i jeho týmový kolega Jack Miller, který se zařadil za něj s rozdílem 0,122 s. Alex Rins udržuje třetí pozici. Alvaro Bautista je zatím čtvrtý a pětici nejlepších uzavírá se ztrátou jedné vteřiny Aleix Espargaro. Dále jsou seřazeni Jorge Lorenzo, Tom Lüthi, Mika Kallio a Scott Redding. Pořadí se ale rychle mění. Změřené časy má po 20 minutách už 15 závodníků.

Andrea Dovizioso se jako první dostal na čas pod 31, když ve svém 4. kole zajel 1:30,855. Za něj se se ztrátou 0,058 s zařadil dnešní oslavenec Marc Marquez a Danilo Petrucci tak klesl na třetí pozici. Johann Zarco je nejlepším jezdcem Yamahy na čtvrtém místě a Jack Miller udržuje páté místo. Karel Abraham už má na svém kontě 15 kol a je stejně jako včera jedním z nejaktivnějších jezdců. Abája je zatím na 14. místě s časem 1:31,906, který zajel ve svém 10. kole.

Nové aerodynamické kapoty Suzuki:

Po první hodině testu je ve vedení Marc Marquez, nejprve byl s časem 1:30,320, který zajel ve svém 12. kole, ale nakonec si zlepšil čas v posledním sektoru 15. kola a jeho čas je už 1:30,292. Tím zároveň překonal včerejší nejlepší čas Cala Crutchlowa. S více než půlvteřinovou ztrátou je za ním jeho loňský největší konkurent Andrea Dovizioso. Danilo Petrucci je stále třetí, Aleix Espargaro se dostal na čtvrté místo a Johann Zarco uzavírá Top5, takže máme vedoucí pětici dost pestrou. Krátce před půlou se nakonec na třetí místo vyhoupl Dani Pedrosa, který zajel čas 1:31,011 a na svého týmového kolegu ztrácí 0,719 s. Karel Abraham je stále s časem z 10. kola na 16. místě.

Průběžné výsledky ve 4:30 SEČ (po 1. hodině testu)

Danilo Petrucci také zkouší nové kapoty, které včera představil tovární tým Ducati.

Andrea Dovizioso se pěkně rozjel do další hodiny testu, když měl první sektor nejrychlejší, ale nakonec si čas nezlepšil. Alvaro Bautista byl naopak úspěšnější a s časem 1:31,253 se dostal na 10. místo. Zatím hodně vzadu je Maverick Viñales, který je až na 19. místě se ztrátou 1,708 s s časem 1:32,000. Ani jeho týmový kolega Valentino Rossi na tom není nejlépe, když je na 16. pozici se ztrátou 1,432 s. Jorge Lorenzo také nenavázal na nejrychlejší časy, které zajížděl v Sepangu, a zatím se dnes pohybuje za Valentinem na 17. místě. Za ním je Karel Abraham, který je tak mezi továrními jezdci.

Maverick Viñales při svém dalším výjezdu na trať zlepšil svůj čas, který ho dostal na 14. místo. Lépe zajel také Jorge Lorenzo, který se posunul na 12. pozici. Zlepšovat se začínal i 15. Andrea Iannone a nováček Takaaki Nakagami si zajel svůj nejlepší dnešní čas a je na 18. místě. Karel Abraham už má po hodině a půl najetých téměř 30 kol, ale čas si nezlepšil, takže klesl na 20. místo.

I po druhé hodině je ve vedení Marc Marquez s časem 1:30,292. Andrea Dovizioso se za Marca zařadil s rozdílem jen 0,202 s a na třetí místo se dostal Alex Rins, který tak pěkně navázal na včerejší druhé místo. Johann Zarco je stále nejlepším jezdcem Yamahy, když je na 4. místě, a na pátou pozici se posunul Jorge Lorenzo, který si vylepšil čas ve 22. kole. V desítce nejlepších jsou dál seřazeni Jack Miller, Andrea Iannone, Danilo Petrucci, Dani Pedrosa a Valentino Rossi. Karel Abraham si stále čas nezlepšil a je na 21. místě. Nejvíce kol zatím zajeli Tito Rabat a Mika Kallio, kteří už mají objetých 35 kol.

Průběžné výsledky v 5:30 SEČ (po 2. hodině testu)

Danilo Petrucci se dokázal hodně přiblížit k Marcu Marquezovi, když ve svém 31. kole zajel čas 1:30,367 a jeho ztráta je jen 0,075 s. Díky tomu o 0,127 s překonal továrního jezdce Ducati Andreu Doviziosa. Polepšil si také Dani Pedrosa, který se dostal na páté místo. Mezi jezdci už se opět začínají snižovat rozdíly a ve ztrátě do jedné vteřiny je i sedmnáctý Franco Morbidelli. Včera se dokázalo natěsnat do jedné vteřiny rovných dvacet závodníků.

Andrea Dovizioso se nechtěl jen tak vzdát svého druhého místa a krátce po Danilovi Petruccim vyjel na trať a snažil se zlepšit. První dva úseky trati zajel v rychlejším čase, ale poté ztratil v posledních dvou sektorech, takže zůstal na třetím místě.

Zatím se ukazuje, že první sektor je hodně rychlý, protože většina jezdců v něm zajíždí nejrychlejší časy, ale poté ztrácí v závěru trati. Takže v průběžném pořadí nedochází k výrazným změnám.

Cal Crutchlow dokázal zajet na tisícinu stejný čas jako Valentino Rossi a zařadil se za něj na 11. místo.

Průběžné výsledky v 6:30 SEČ (po 3. hodině testu)

Další hodinu, před polovinou dnešního testovacího času, dobře rozjel Johann Zarco, který si zlepšil čas na 1:30,603, ale zůstal na 6. pozici, jen 0,025 za Danim Pedrosou. Johann ale výborně rozjel i další kola a ve 33. kole si vylepšil čas na 1:30,568, takže poskočil na 5. místo. Marc Marquez se také snažil o zlepšení, ale to se mu nakonec nepodařilo.

Už to dlouho vypadalo, že se pořadí nezmění, ale Dani Pedrosa se před koncem první poloviny testu výborně rozjel. Nejprve si zlepšil čas a na to navázal dnešním nejrychlejším časem 1:30,127, takže se ujímá vedení s náskokem 0,165 s na svého týmového kolegu Marca Marqueze, který byl na prvním místě prakticky od svého prvního výjezdu na trať. Dani po zajetí tohoto času hned zajel do boxů. Na třetím místě je se ztrátou 0,075 s na jezdce před sebou Danilo Petrucci jako nejlepší satelitní jezdec a také jezdec na Ducati. Hned za ním je na čtvrté pozici Andrea Dovizioso se ztrátou 0,367 s.

Dani Pedrosa

Alex Rins drží Suzuki na pátém místě a nejlepší z jezdců Yamahy je šestý Johann Zarco. Jorge Lorenzo zajel zatím sedmý nejlepší čas a Jack Miller se stále drží v desítce nejlepších na osmém místě. Andrea Iannone je s druhou GSX-RR týmu Suzuki na 9. místě a Top10 uzavírá Valentino Rossi. Včerejší nejrychlejší závodník Cal Crutchlow pro dnešek zajel zatím 11. místo. Karel Abraham si čas  stále nezlepšil a je s hodnotou 1:31,906 na 21. místě.

Průběžné výsledky v 7:30 SEČ (v polovině testu)

Po polovině testu se většina závodníků ubírá na oběd, což bylo znát na trati, kde se chvíli zdrželi jen Dani Pedrosa a Maverick Viñales.

Průběžné výsledky v 8:30 SEČ (po 5. hodině testu)

Už to vypadalo, že se celou další hodinu nebude nic dít, ale přibližně po deváté hodině našeho času vyrazili na trať Marc Marquez a Mika Kallio. Oba dva poté vystřídali Cal Crutchlow a Takaaki Nakagami. Nejaktivnějším jezdcem dnešního testu je zatím Mika Kallio, který najezdil už 66 kol. Hned za ním je s 59 koly Marc Marquez a s 58 koly Alvaro Bautista. V závěru této hodiny vyrazili na trať Jorge Lorenzo, Jack Miller a opět Mika Kallio.

Průběžné výsledky v 9:30 SEČ (po 6. hodině testu)

Karel Abraham

Závěrečnou hodinu a půl testu se jako první nejvíce zlepšil Alvaro Bautista, který se s časem 1:30,887 dostal na 10. místo. Španěl dobře rozjel i další kolo, ve kterém byl v prvním sektoru nejrychlejší, ale v další části trati na to už nenavázal a čas si nezlepšil. Jeho ztráta je 0,760 s. Po Alvarovi se vydalo testovat více závodníků, takže už bylo na trati opět živo, ale ke změnám v pořadí nedocházelo.

Průběžné výsledky v 10:30 SEČ (po 7. hodině testu)

V závěru dnešního testování dobře zrychlil Maverick Viñales, který nejprve zajel čas 1:30,963 a ten poté vylepšil na 1:30,814, takže se posunul na 11. místo. Ještě lépe se poté rozjel Johann Zarco, který necelou půl hodinu před koncem rozjel velice rychlé kolo. V prvních dvou úsecích zajel nejrychlejší časy, ale v posledních dvou si zlepšil čas, ale na nejrychlejší kolo to nestačilo. Francouz kolo dokončil v čase 1:30,360 a díky tomu se posunul na 4. místo. Následující kolo rozjel opět výborně, ale nakonec to byl rychlý jen první úsek. Na Johannův výkon navázal další jezdec na Yamaze Maverick Viñales, který také zajel nejrychlejší první sektor, ale poté se nezlepšil. Lepší pozici si vyjel Cal Crutchlow, který se dostal na 6. místo se ztrátou 0,363 s.

O velkou parádu se necelých dvacet minut před koncem testu postaral Marc Marquez, který se dostal pod hranici 1:30. Ve svém 91. kole zajel čas 1:29,969 a vrátil se do vedení, když svého týmového kolegu překonal o 0,158 s. Lepší čas zajel také Maverick Viñales, který se zařadil na čtvrté místo se ztrátou 0,305 s. Maverick dobře rozjel i další kolo, ale nakonec si čas nezlepšil. Mika Kallio také zajel lepší čas a několik dalších jezdců se rozjelo do svých rychlých kol.

Stejně jako včera měli jezdci posledních 15 minut k dispozici na trénování startů, takže už byli odmávnuti dřív a nemohli si zlepšit své časy na kolo.

Nejrychlejším závodníkem obou dní testů je Marc Marquez díky času 1:29,969. Na druhém místě skončil Dani Pedrosa se ztrátou 0,158 s, takže má Honda oba dva své jezdce na nejvyšších dvou příčkách. Jack Miller je nejlepším jezdcem Ducati, když se propracoval na třetí místo s rozdílem 0,216 s. Zároveň je nejlepším satelitním jezdcem. Maverick Viñales se konečně dostal vpřed a skončil na čtvrté pozici. Johann Zarco uzavírá pětici nejlepších. Danilo Petrucci skončil na 6. místě díky času z ranní části. Alex Rins si po pádu čas zlepšil a obsadil sedmé místo.

Cal Crutchlow si zlepšil včerejší vítězný čas, ale ne natolik, aby byl více vpředu, a skončil osmý. Desítku nejlepších doplňují oba dva tovární jezdci Ducati Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo. Do jedné vteřiny ztráty se vešel patnáctý Takaaki Nakagami, který je tak nejlepším nováčkem a opět se ukazuje, jak malé jsou mezi jezdci rozdíly. Karel Abraham se v posledních kolech také zlepšil a skončil s časem 1:31,661 na 21. místě se ztrátou 1,692 s. Abája si včerejší čas o pár tisícin vteřiny polepšil.

Konečné výsledky

P Jezdec Tým Čas Ztráta Rozdíl Kola
1 MARQUEZ, Marc Repsol Honda Team 1:29.969 91/97
2 PEDROSA, Dani Repsol Honda Team 1:30.127 0.158 0.158 39/71
3 MILLER, Jack Alma Pramac Racing 1:30.185 0.216 0.058 64/69
4 VIÑALES, Maverick Movistar Yamaha MotoGP 1:30.274 0.305 0.089 84/90
5 ZARCO, Johann Monster Yamaha Tech 3 1:30.360 0.391 0.086 53/60
6 PETRUCCI, Danilo Alma Pramac Racing 1:30.367 0.398 0.007 31/75
7 RINS, Alex Team SUZUKI ECSTAR 1:30.446 0.477 0.079 55/56
8 CRUTCHLOW, Cal LCR Honda CASTROL 1:30.490 0.521 0.044 75/85
9 DOVIZIOSO, Andrea Ducati Team 1:30.494 0.525 0.004 26/78
10 LORENZO, Jorge Ducati Team 1:30.729 0.760 0.235 22/57
11 IANNONE, Andrea Team SUZUKI ECSTAR 1:30.775 0.806 0.046 27/76
12 RABAT, Tito Reale Avintia Racing 1:30.855 0.886 0.080 65/69
13 BAUTISTA, Alvaro Ángel Nieto Team 1:30.883 0.914 0.028 83/89
14 ROSSI, Valentino Movistar Yamaha MotoGP 1:30.888 0.919 0.005 22/65
15 NAKAGAMI, Takaaki LCR Honda IDEMITSU 1:30.901 0.932 0.013 78/83
16 SMITH, Bradley Red Bull KTM Factory Racing 1:31.113 1.144 0.212 38/79
17 ESPARGARO, Aleix Aprilia Racing Team Gresini 1:31.130 1.161 0.017 18/65
18 MORBIDELLI, Franco EG 0,0 Marc VDS 1:31.185 1.216 0.055 47/68
19 KALLIO, Mika Red Bull KTM Factory Racing 1:31.598 1.629 0.413 95/99
20 REDDING, Scott Aprilia Racing Team Gresini 1:31.637 1.668 0.039 20/67
21 ABRAHAM, Karel Ángel Nieto Team 1:31.661 1.692 0.024 68/72
22 LUTHI, Thomas EG 0,0 Marc VDS 1:31.994 2.025 0.333 36/71
23 SYAHRIN, Hafizh Monster Yamaha Tech 3 1:31.998 2.029 0.004 37/49
24 SIMEON, Xavier Reale Avintia Racing 1:32.267 2.298 0.269 55/60