Mezinárodní okruh Chang v Buriramu v Thajsku se těší na závodníky MotoGP, kteří tu ke konci týdne v termínu rozjedou svůj druhý oficiální předsezónní test. Tento test je však novou výzvou, protože se tato trať dostala do kalendáře Grand Prix letos poprvé. Všichni jsou plni očekávání, jak se jim na novém okruhu bude dařit. Nejen, že tu půjde o přípravu na nadcházející sezónu, ale také se budou připravovat na Velkou cenu Thajska, která tu proběhne v říjnu a nasbírají pro tento víkend důležitá data.

Buriram je v motocyklovém světě novou lokalitou a nachází se přibližně pět hodin od hlavního města Bangkoku. Trať dlouhá 4,6 km, široká 12 m s pěti pravými a sedmi levými zatáčkami byla vybudována v roce 2014 a stala se součástí kalendáře mistrovství světa Superbiků. Od letoška tak bude Chang hostit závody obou nejlepších šampionátů v silničních motocyklech. Díky tomu, že tu MotoGP pojede poprvé, tak bude každé zajeté nejrychlejší kolo vlastně novým neoficiálním rekordem této trati.

Díky dvěma dlouhým rovinkám patří k hlavním favoritům továrna Ducati. Italský tým dobře rozjel letošní přípravu na sezónu, když byli Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo při testu v Sepangu konkurenceschopní a Jorge navíc zajel historicky nejrychlejší kolo této trati. Ducati bude dál pracovat na Desmosedici GP18 a určitě se bude v Thajsku snažit využít aerodynamických kapot.

Honda má také novinky v aerodynamice, ale jejich test v Sepangu se soustředil hlavně na nový motor. Úřadující mistr světa Marc Marquez se chce co nejlépe připravit na obhajobu titulu, když při testu v Sepangu skončil trochu vzadu. Dani Pedrosa a Cal Crutchlow chtějí také bojovat o přední pozice při vývoji RC213V.

U Yamahy půjde o další velice důležitý test. Nová YZR-M1 vychází z verze z roku 2016, když se jim loňský model moc nevydařil. Maverick Viñales a Valentino Rossi velmi pozitivně zahájili test v Sepangu, ale poté už to nešlo tak dobře. Uvidíme, zda jim horký okruh v Buriramu pomůže k dosažení spokojenosti hlavně v přilnavosti zadní pneumatiky.

Tým Suzuki Ecstar se přes zimu snažil zapracovat na spoustě dílů pro vylepšení GSX-RR. Některé se ukázaly jako velice pozitivní, když měl Alex Rins dobré tempo. Alex letos rozjíždí svou druhou sezónu v MotoGP, takže už má více zkušeností. Nyní ho ale čeká to samé, co v loňské sezóně, když se bude učit novou trať. Větší jistotu by rád získal jeho týmový kolega Andrea Iannone, kterému se zatím moc nedaří.

Velké pokroky dělá od svého vstupu do královské třídy rakouská továrna KTM. KTM se každým kilometrem na trati zlepšuje a v Sepangu představili nové kapoty. I přes to, že musel Pol Espargaro třetí den testu v Sepangu vynechat po těžkém pádu z druhého dne, byl o více než vteřinu rychlejší než v roce 2017. Bradley Smith zatím nemá takové tempo, jako Pol, i když i u něho je vidět posun vpřed.

Aktualizace: Pol Espargaro se kvůli zranění testu nezúčastní.

Na aktualitách na RS-GP intenzivně pracuje továrna Aprilia. Aleix Espargaro se v Sepangu dále zlepšoval, ale stále mu chybí nový výkonnější motor, i když si pochvaluje dobrý podvozek. Jeho nový týmový kolega Scott Redding se nyní hlavně potřebuje co nejvíce sžít s novým strojem.

Mezi satelitními týmy patří k hlavním favoritům Johann Zarco, který byl loni nejlepším nováčkem roku. Johann si v Thajsku užije nového týmového kolegu Hafizha Syahrina, který tu nahradí Jonase Folgera. Pokud bude Syahrinův výkon dobrý, zajistí si tím sedačku Yamahy na celý rok.

Zajímavé bude také sledovat další nováčky, kteří se musí nejen dál seznamovat s novou třídou, ale také novou tratí. Letos tu máme úřadujícího mistra světa tříd Moto2 Franca Morbidelliho, jeho týmového kolegu a loni největšího konkurenta v boji o titul Thomase Lüthiho, Takaakiho Nakagamiho a Xaviera Simeona.

Kromě zmíněných jezdců ze satelitních týmů má zatím dobrý výkon v testech Jack Miller, kterému přestup z Hondy na Ducati vyhovuje a spolu s Danilem Petruccim budou určitě atakovat Top10. Další sezónu po návratu do MotoGP rozjíždí Karel Abraham, který letos sedlá Ducati GP16.

Všichni mají před sebou prázdný list a už v pátek začneme psát novou kapitolu na okruhu v Buriramu.

Pokud jde o počasí, tak se jezdci mohou těšit na opravu tropická vedra. Teploty vzduchu se budou pohybovat kolem 37°C a někdy mohou vystoupat až k 39°C. V pátek bude skoro jasno, v sobotu jasno, ale v neděli se mohou objevit ojedinělé přeháňky.

Harmonogram

  • Testování bude probíhat od 16. do 18. února 2018.
  • Na trati se začne jezdit od 9:30 a skončí se v 17:30 místního času. S časovým posunem to pro nás znamená opět noční test, když bude test probíhat od 3:30 do 11:30 SEČ.
  • O přenos by se mělo postarat motogp.com, takže pokud máte zaplacený videopass, můžete testy sledovat živě včetně live timingu.