Dvouměsíční pauza je u konce! Jezdci královské kubatury se vydali do Sepangu, aby zde co nejvíce vylepšili do startu prvního závodu v Kataru své motocykly. V Malajsii jako obvykle panují velmi vysoké teploty, které se už v deset hodin dopoledne tamního času vyšplhaly až k 35 °C.

Do Sepangu neodcestoval Jorge Lorenzo, který léčí svou zlomeninu levého zápěstí. Jeho týmový kolega Marc Márquez se naopak rozhodl do Asie odcestovat, přestože ještě není po operaci ramene zcela fit. A ve stoprocentní formě není ani další jezdec Hondy Cal Crutchlow, jenž si v závěru loňské sezóny zlomil kotník. Na trati neuvidíme kromě Lorenza jeho krajana Daniho Pedrosu, který ukončil svou kariéru, či Álvara Bautistu, jenž přestoupil do superbiků.

Testy začaly s úderem třetí hodiny ráno našeho času. A už v první čtvrthodině kroužila na trati čtrnáctka jezdců. Do vedení se s časem 2:01,103 dostal Pol Espargaró, o 0,314 sekundy pomaleji jezdil Johann Zarco a třetí pozici si pro sebe uzmul testovací jezdec Hondy Stefan Bradl. Karel Abraham se s časem 2:03,003 pohyboval na desáté pozici, jeho týmový kolega Tito Rabat se pak zařadil na příčku jedenáctou. Do testů v Sepangu se hned zkraje zapojili také testovací jezdci Yamahy. Oficiální livetiming je ve svém systému vedl jako „Test 1“ a „Test 2“, za čímž by se měli skrývat s jednatřicítkou Kohta Nozane a s dvaatřicítkou Jonas Folger.

Časy po půlhodině testování

S úderem třetí hodiny a třicáté páté minuty poprvé v letošní sezóně nasedl na svůj motocykl Valentino Rossi. Po třetím odjetém kole stačil jeho čas 2:01,916 na devátou pozici. V boxech už zůstalo pouze osm jezdců, mezi nimi Marc Márquez, Maverick Viñales a Andrea Dovizioso.

Ani výše zmíněná trojice však dlouho nezahálela a vyrazila na trať v téměř identickém čase. Mavericku Viñalesovi se téměř ihned podařilo zajet čas na úrovni pátého místa, zdálo se však, že loňský mistr a vicemistr světa nikam nespěchají. Marc Márquez se spokojil s dvaadvacátou příčkou, Andrea Dovizioso si pak připsal doposud nejhorší čas dne 2:07,634 a pole jezdců tak uzavíral. Českému zástupci v kubatuře MotoGP se i přes veškerou snahu zrychlit nepodařilo a propadl se na 21. pozici.

Po hodině testování už to byl Marc Márquez, jak jej známe. Zlepšil svůj čas na 2:00,615 a poskočil na průběžné druhé místo. Otázkou však zůstává, jak dlouho vydrží podobnou zátěž jeho rameno. První příčku si i nadále držel Pol Espargaró, na třetí pozici jezdil jeho bratr Aleix a první pětici uzavřeli Maverick Viñales s Valentinem Rossim.

První letošní pád si na své konto připsal Andrea Iannone po dvou hodinách od zahájení tréninku. Prokletí Hondy pokračuje. V jejích boxech se nenachází Alberto Puig, který si během svého tréninku na motokrosu zlomil ruku. A Valentino Rossi si do Sepangu nechal připravit speciální helmu.

V polovině testování stále vedl Marc Márquez, který si zlepšil svůj čas na 1:59,621. Na druhém místě jezdil jen o 0,259 pomalejší Alex Rins, na třetím pak Maverick Viñales. Nejlepším jezdcem Ducati byl ve dvě hodiny tamního času Danilo Petrucci pohybující se na čtvrté příčce, první pětku pak uzavřel Valentino Rossi. Karlu Abrahamovi se nedařilo, jeho časy stále stačily až na 22. místo. Z nováčků byl pak na trati nejlepší Francesco Bagnaia se 14. pozicí.

A téměř nic se nezměnilo ani po další hodině a půl. Na čele byl stále Marc Márquez s devětadvaceti zajetými koly na kontě, následován pak byl Alexem Rinsem a Maverickem Viñalesem. Na Hondě zajížděl velmi dobré časy týmový kolega Cala Crutchlowa Takaaki Nakagami, který byl po šestatřiceti kolech na trati sedmý. Na deváté místo poskočil Jack Miller, již zmiňovaný Cal Crutchlow se naopak od rána propadl na třinácté. Domácí jezdec Hafizh Syahrin také nepředváděl optimální výkony. S časem 2:02,045 byl až pětadvacátý.

Časy v 15:30 (respektive v 8:30 SEČ)

Závěr testů už většina jezdců strávila v boxech, a tak se pořadí nijak zásadně nezměnilo. Nejrychlejším jezdcem na trati zůstal Marc Márquez, za ním skončila čtveřice, Rins, Viñales, Petrucci a Rossi. Karel Abraham svůj čas zlepšit nedokázal a byl odmávnutý jako třiadvacátý.

Čtveřice nováčků se do toho dnes opravdu opřela a zajela suverénně nejvyšší počty kol. Francesco Bagnaia (49 kol) skončil patnáctý, Miguel Oliveira (59 kol) šestnáctý, Fabio Quartararo (65 kol) osmnáctý a Joan Mir (55 kol) třiadvacátý.

Testy budou pokračovat zítra ve stejném čase, tedy od 10:00 do 17:00 tamního času (3:00 až 11:00 SEČ)

Výsledky