Třetí den – pondělí

Třetí a závěrečný den testování ukázal, že by na fanoušky opravdu mohla čekat velmi napínavá sezóna 2019. Top 15 jezdců se totiž umístilo v rozmezí jediné vteřiny!

Nejlepším jezdcem závěrečného dne testování se stal Maverick Viñales z týmu Monster Energy Yamaha. To tedy znamená, že španělský jezdec dokázal během třídenního testování zajet nejlepší čas dvakrát, během prvního dne a během třetího dne. Jeho pondělní nejlepší čas měl hodnotu 1:54,208 a celkem odjel 50 kol. Jeho týmový kolega Valentino Rossi odjel sice jen 38 kol, ale skončil čtvrtý a měl z testování dobrý pocit a řekl, že cítí, že se všechno postupně dává dohromady. Na druhou stranu ale Viñales řekl, že stále mají co zlepšovat.

Maverick Viñales

Na druhém místě skončil Fabio Quartararo z týmu Petronas Yamaha, takže jezdci na motocyklech Yamaha skončili na prvním a druhém místě a navíc Quartararo jako nováček opět dokázal na všechny zapůsobit. Zapůsobil také jeho týmový kolega Franco Morbidelli, který skončil šestý, takže všech šest motocyklů Yamaha se dokázalo během posledního testovacího dne dostat do Top 6.

Třetí nejlepší čas pondělního dne zajel Marc Márquez na motocyklu Honda. Márquez měl sice během dne pád, ale naštěstí se nejednalo o nic vážného. Márquez odjel 53 kol a znovu tak ukázal, že jeho rameno se dobře hojí. Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo měl během dne také pád a také vyvázl bez následků. Lorenzo se během třetího dne dokázal výrazně zlepšit, když získal páté místo a za čtvrtým Rossim byl jen o 0,002 vteřiny, za svým týmovým kolegou Márquezem pak zaostal o 0,040 vteřiny.

Marc Márquez

Pád postihl také Takaaki Nakagamiho, tedy dalšího jezdce na motocyklu Honda. Ani jeho pád však nijak neovlivnil a japonský jezdec se dokázal dostat do Top 10, když se umístil na 8. místě. Jeho týmový kolega Cal Crutchlow byl až 17.

Opět se skvěle předvedl Pol Espargaró na motocyklu KTM, který se tentokrát dokázal dostat na sedmé místo. Španělský jezdec pokračoval v práci na posledních detailech tak, aby vše bylo připraveno na začátek závodní sezóny. Johann Zarco tentokrát skončil až v závěru výsledkové listiny, když mu patřilo 22. místo. Druhým nejlepším jezdcem KTM tak byl Miguel Oliveira z týmu Tech 3, kterému patřilo 18. místo.

Z jezdců na motocyklech Ducati byl opět nejlepší Danilo Petrucci, kterému tentokrát patřilo deváté místo. Jeho týmový kolega Andrea Dovizioso skončil 15., ale oba dva se během dne soustředili zejména na závodní nastavení a na závodní simulaci.

V závěru dne se dokázal zlepšit Jack Miller z týmu Pramac Ducati, který se posunul na desáté místo. Jeho týmový kolega Francesco Bagnaia na něj ale příliš neztratil, když byl celkově třináctý.

Ačkoliv během druhého dne testování zajel Alex Rins druhý nejlepší čas, tak během třetího dne skončil až na jedenácté pozici, když měl najeto 41 kol. Joan Mir byl dvanáctý a byl tak druhým nejlepším nováčkem.

V týmu Aprilia panovala po závěrečném dni spokojenost s tím, jaké zlepšení se týmu povedlo udělat a to i přes to, že Andrea Iannone byl 16. a Aleix Espargaró 19. Oba se ale soustředili na závodní simulaci. Tým byl také spokojený s tím, jak si na motocykl Aprilia začal zvykat Andrea Iannone zejména poté, co velkou část testování v Sepangu musel kvůli zdravotním problémům vynechat.

Andrea Iannone

Předsezónní testování je u konce. Poslední test v Kataru naznačil, že souboje na čele by mohly být velmi napínavé. Rozdíly mezi jezdci byly během testování velmi těsné, jak již bylo zmíněno, nejlepších 15 se ve třetím dni srovnalo do rozmezí jediné vteřiny. Vypadá to tedy, že závodní pole by mohlo být velmi vyrovnané. Z nováčků se zatím velmi působivě předvedl Fabio Quartararo, uvidíme, jak se mu povede během sezóny a jestli opravdu dokáže získat cenu pro nováčka roku.

Co přinese začátek závodní sezóny? To se dozvíme již brzy. První závodní víkend sezóny 2019 se odehraje ve dnech 8. až 10. března právě na okruhu v Kataru.