Preview

Je před námi čtvrtý závodní víkend v sezóně 2019. Letošní sezóna se již přesunuje na svou dlouhou šňůru po Evropě. Prvním z evropských závodů bude Velká cena Španělska na okruhu v Jerezu. Oficiálně se závod jmenuje Gran Premio Red Bull de España a pojede se ve dnech 3. až 5. května 2019. V šampionátu je to první ze čtyř španělských okruhů, které jezdci během roku navštíví.

Závodní okruh, který nyní nese jméno Ángela Nieta, byl postaven na okraji města Jerez v roce 1986. Hned o rok později tu přivítali první motocyklovou Grand Prix. Toto místo je známé díky zajímavé stavbě nad cílovou čárou, která připomíná létající talíř. Trať všichni dobře znají také díky častému zimnímu testování, protože tu panují dobré podmínky i v době, kdy jinde začíná sněžit.

Okruh v Jerezu patří mezi kratší tratě, celkově má 4,4 km, nejdelší rovinka je 607 m dlouhá. Šířka okruhu je 11 m a na okruhu je celkem 13 zatáček, z toho 5 je levých a 8 pravých. Spousta zatáček nese slavná jména. Najdeme tu zatáčku Michelin, zatáčku Sita Ponse, Jorge Martíneze „Aspara“, Ángela Nieta, Alexe Crivillé, Ferrari, také je na okruhu šikana Ayrtona Senny. Nově se na okruhu nachází také zatáčka Daniho Pedrosy. Jméno španělského jezdce, který svou závodní kariéru ukončil po loňské sezóně, nese zatáčka číslo 6. Co se týče předjíždění, tak tradičním místem pro předjížděcí manévry je hned první zatáčka, která následuje po cílové rovince a svou roli zde také hraje slipstream. Podobné předjížděcí manévry můžeme vidět také v šesté zatáčce a oblíbeným místem k předjíždění je i poslední, tedy třináctá, zatáčka.

Traťový rekord zajel v loňském roce Cal Crutchlow, kterému se v kvalifikaci povedlo zajet čas 1:37,653. Nejlepší kolo závodu zajel v roce 2015 Jorge Lorenzo, jeho čas byl 1:38,735. Nejvyšší maximální rychlosti zde na motocyklu Ducati v roce 2015 dosáhl Andrea Iannone, který se řítil rychlostí 295,9 km/h.

Během zimní přestávky dostal okruh v Jerezu nový povrch, takže Michelin přiváží do Španělska větší škálu pneumatik, protože na novém povrchu neměl francouzský výrobce pneumatik možnost testovat. K dispozici tak budou hned čtyři typy přední i zadní pneumatiky. Co se týče přední pneumatiky, tak Michelin se rozhodl pro směs měkkou, střední a dvě směsi tvrdé, všechny pneumatiky symetrické. Zadní pneumatiky budou také k dispozici ve verzi měkká, střední a dvě tvrdé, ale budou asymetrické s tvrdší pravou stranou, protože je na okruhu více pravých zatáček. Kdyby náhodou pršelo, tak budou připraveny přední i zadní pneumatiky měkké a střední směsi do mokra, zadní pneumatika bude také asymetrická s tvrdší pravou částí.

Podle předpovědi počasí by během závodního víkendu mělo být teplo, teplota vzduchu by měla dosahovat až 28°C. Mělo by být převážně jasno a slunečno, ale v pátek může být zataženo a mohou se objevit přeháňky.

MotoGP

V pozici vedoucího muže šampionátu do Španělska přijíždí Andrea Dovizioso. Jezdec továrního týmu Ducati sice skončil v minulém závodě v Austinu mimo stupně vítězů, ale shoda všech okolností zapříčinila, že mu to na první místo v šampionátu stačilo. Italský jezdec má nyní 54 bodů a přijíždí na okruh, kde měl loni v závodě velkou smůlu. Bojoval o umístění na stupních vítězů, ale 8 kol před cílem došlo k hromadné nehodě mezi ním, jeho tehdejším týmovým kolegou Jorge Lorenzem a Danim Pedrosou. Jistě si na tento moment ještě vzpomenete. Andrea Dovizioso na okruhu v Jerezu v kategorii MotoGP ještě nikdy nestál na stupních vítězů, jeho nejlepším výsledkem je 5. místo, kterého dosáhl hned několikrát, a to v letech 2017, 2014 a 2012. V Jerezu stál naposledy na pódiu v roce 2007, když závodil v kategorii 250 ccm.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

Na druhém místě šampionátu se nachází Doviziosův krajan Valentino Rossi. Ital začal letošní sezónu dobře, když v uplynulých třech závodech stál dvakrát na stupních vítězů. Vítězství mu ale zatím uniká. Nicméně Rossi ukazuje, že stále nic ze své rychlosti neztratil a to už v únoru oslavil 40. narozeniny. V pořadí šampionátu je tedy druhý a má 51 bodů, takže za Doviziosem zaostává jen o 3 body. V Jerezu naposledy vyhrál v roce 2016 a i před tím na této trati získával dobré výsledky. V posledních dvou letech se na pódium nedostal, ale loni získal páté místo.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Černým koněm celého letošního šampionátu je Alex Rins. Španělský jezdec získal v Austinu své první vítězství v kariéře a nyní má před sebou svou domácí Velkou cenu, kde by rád na motocyklu Suzuki předvedl podobnou jízdu jako v Americe. Navíc má letos co napravovat, protože loni v Jerezu odjel pouze 5 kol a potom havaroval. Na této trati už ale v minulosti stál na pódiu jak v kategorii Moto3, tak i v kategorii Moto2. Aktuálně je tedy v pořadí šampionátu MotoGP třetí a má 49 bodů.

Alex Rins

Alex Rins

Měla to být v Austinu opět show Marca Márqueze. Ale i obhájce titulu dělá chyby a tentokrát se mu to vymstilo právě na trati, kde v minulosti ještě nikdy nenašel přemožitele. Márquez na americkém okruhu vedl a své vedení se snažil navyšovat, když přišel pád, po kterém Španěl už závod nedokázal dokončit. Žádné body tak nezískal, a proto je v šampionátu až na 4. místě, když má na svém kontě 45 bodů. V Jerezu bude Márquez obhajovat své loňské vítězství.

Marc Márquez

Marc Márquez

Na prvních čtyřech místech jsou tedy jezdci na čtyřech různých značkách motocyklů – Ducati, Yamaha, Suzuki, Honda. Pátý pak je týmový kolega Andrey Doviziosa Danilo Petrucci. Italský závodník si stále zvyká na tovární stroj, ale předvádí stálé výsledky a to doslova, protože ve všech třech odjetých závodech skončil na šestém místě. V šampionátu je ale, jak již bylo řečeno, pátý a má 30 bodů. Za ním pak je další jezdec na Ducati, a to Jack Miller z týmu Pramac. Millerovi se povedla Velká cena USA, kde vybojoval třetí místo, a nyní je v šampionátu šestý s 29 body. Australský jezdec tak vede pořadí závodníků ze soukromých týmů.

Danilo Petrucci, Jack Miller

Danilo Petrucci, Jack Miller

Dobrý vstup do sezóny 2019 zažil Takaaki Nakagami, který je na sedmém místě pořadí šampionátu. Japonský jezdec skončil ve všech třech závodech, které se zatím odjely, v nejlepší desítce. Až za ním je v pořadí šampionátu jeho týmový kolega Cal Crutchlow, který měl výborný závod v Kataru, pak měl ale smůlu v Argentině, kde dostal penalizaci za ulitý start, a závod v USA nedokončil.

Jako smolaře dosavadního průběhu sezóny můžeme označit Mavericka Viñalese a Jorge Lorenza. Oba Španělé mají před sebou domácí závod a oba doufají, že na své trati budou mít více štěstí. Maverick Viñales je v šampionátu až na 12. místě, když má 14 bodů. V Americe sice předvedl dobrý start, na jeho poměry až moc dobrý, nakonec se ukázalo, že byl ulitý a Viñales musel absolvovat penalizaci. Kvůli chybné komunikaci s týmem ale nejprve projel penalizační uličku, než pochopil, že musí projet boxovou uličkou, takže ztratil zbytečně více času, než bylo nutné. Na body se nakonec ale dostal, když jich získal aspoň 5. To Jorge Lorenzo je na tom ještě hůř. Stále si zvyká na motocykl Honda, navíc ho provází technické problémy a k tomu má také zdravotní problémy. Pro Velkou cenu Španělska už by ale snad měl být zdravotně v pořádku. Na svém kontě má jen 7 bodů a patří mu 17. místo.

Pozici nejlepšího nováčka zatím drží Fabio Quartararo, který má 17 bodů. V Kataru měl sice smůlu, když ho hned na startu postihly technické problémy, ale v Argentině a USA předvedl solidní výkon. Za ním v pořadí jsou Francesco Bagnaia, Joan Mir a Miguel Oliveira, takže všichni čtyři nováčci dokázali bodovat během úvodních třech závodů, což je pro ně jistě povzbuzující do další části sezóny.

To bohužel nemůžeme říct o našem jezdci, protože Karel Abraham se aktuálně nachází na 22. místě, když ještě nezískal ani bod. Jeho nejlepším výsledkem letošní sezóny je 16. místo z Velké ceny USA. Český jezdec se tedy snad pokusí na své první body zaútočit ve Španělsku a doufejme, že to bude útok úspěšný.

Karel Abraham

Karel Abraham

Moto2

Vedoucím mužem třídy Moto2 je Ital Lorenzo Baldassarri, a to i přes to, že závod v USA nedokončil. V předchozích dvou Velkých cenách v Kataru a Argentině si ale vedl skvěle, oba vyhrál a bodový náskok mu stačil k tomu, aby se na prvním místě udržel i po dalším závodě. Na svém kontě má 50 bodů a doufá, že své zaváhání z Ameriky napraví dobrým výsledkem v Jerezu, kde obhajuje vítězství z loňského roku.

Lorenzo Baldassarri

Lorenzo Baldassarri

Druhé místo v pořadí šampionátu drží Marcel Schrötter, který zatím předvádí velmi vyrovnané a stálé výkony. Německý jezdec byl ve všech třech závodech v Top 5 a nyní má na svém kontě 47 bodů. Hned za ním je jeho týmový kolega Thomas Lüthi se 45 body. Lüthi vyhrál závod v Americe a po svém návratu z MotoGP do Moto2 zatím předvádí dobrý výkon.

Čtvrtý je potom Remy Gardner, který měl výborné úvodní dva závody sezóny, v Americe mu to sice nevyšlo podle představ, ale nějaké body získal a nyní jich má celkem 38. Za ním je se 36 body Alex Márquez, který tak doplňuje Top 5 aktuálního průběžného pořadí a který se chystá na svůj domácí závod.

Své první pódium v Moto2 získal v Austinu Jorge Navarro, který se díky tomu posunul na sedmé místo a ve svém domácím závodě v Jerezu by pódiový výsledek jistě rád napodobil.

Alex Márquez

Alex Márquez

V Jerezu se objeví Mattia Pasini, který startoval už v Austinu a předvedl skvělý závod, když nakonec vybojoval čtvrté místo. Tentokrát ale nebude náhradníkem Augusta Fernándeze, který by už měl být zdravotně v pořádku, ale v Jerezu pojede místo Jakea Dixona. Dixon měl v Austinu nepříjemný pád, při kterém se uhodil do hlavy a utrpěl otřes mozku. Lékaři rozhodli, že britský jezdec ještě není v takovém stavu, aby se mohl Velké ceny Španělska zúčastnit.

Moto3

Lídrem kategorie Moto3 je Jaume Masia, kterému sice nevyšel závod v Kataru, ale vyhrál v Argentině a vybojoval druhé místo v USA. Nyní má na svém kontě 45 bodů a před sebou domácí Velkou cenu. Loni se mu závod v Jerezu velmi vydařil, když získal páté místo. Na druhém místě je další Španěl, a to Aron Canet a také on má 45 bodů. Po chybě lídra závodu v Austinu Tatsukiho Suzukiho to byl nakonec právě Canet, kdo dokázal na okruhu COTA vyhrát.

Jaume Masia

Jaume Masia

Pořadí šampionátu kategorie Moto3 je na úvod sezóny velmi vyrovnané, protože první dva mají stejný počet bodů, ale třetí a čtvrtý v pořadí mají také stejný počet bodů. Třetí je Lorenzo Dalla Porta se 32 body. Italovi to v Americe moc nevyšlo, když získal jenom 3 body, takže to byl pro něj spíš závod zklamání. Čtvrtý je také s 32 body jeho krajan Niccolò Antonelli. Tomu naopak začátek letošní sezóny po několika smolných letech vychází, když ve všech třech závodech získal umístění v Top 10.

Na pátém místě je v šampionátu Kaito Toba, který ovládl závod v Kataru, v Argentině měl pak smůlu, když se vyhýbal kolizi soupeřů a ztratil kontakt s jezdci na čele, nakonec se ale na body dokázal dostat. No a v Americe měl zatím největší smůlu, protože závod vůbec nedokončil, takže nebral body a z prvního místa se propadl až na páté. Zatím tak má 31 bodů.

Po zranění se vrací Albert Arenas, který musel vynechat jak závod v Argentině, tak také závod v USA. Nyní je ale již připraven naskočit zpět do šampionátu a už se těší na svou domácí Velkou cenu.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil má zatím 6 bodů a patří mu 19. místo. Český jezdec měl ale v USA smůlu, když přepadl přes havarovaný motocykl Romana Fenatiho a zlomil si klíční kost, kterou mu ještě ten den operovali. Během třítýdenní pauzy se snažil zotavit a také se připravoval na další závody. Sám český jezdec se prý cítí dobře a do Velké ceny Španělska by chtěl nastoupit. Vše ale ve čtvrtek rozhodnou doktoři. Co se týče jeho týmového kolegy, tak Filip Salač zatím žádné body nevybojoval, získal ale spoustu cenných zkušeností. Nyní přijíždí na okruh, který velmi dobře zná, a doufá, že o nějaký ten bod se konečně bude schopný poprat.

Red Bull MotoGP Rookies Cup

V Jerezu začíná letošní sezóna jezdců ze šampionátu Red Bull MotoGP Rookies Cup. Na jezdce o tomto víkendu čekají hned dva závody, jeden se pojede v sobotu, druhý v neděli. Před sezónou se těžko odhaduje, kdo na tom jak bude, zvláště, když letos je závodní pole oproti loňsku hodně jiné, ale pojďme to zkusit.

Jako favorité šampionátu se zatím jeví Carlos Tatay a Yuki Kunii, kteří oba v tomto šampionátu závodili už loni, takže už mají zkušenosti, a navíc se jim loni dařilo. Známějším jménem pro fanoušky motorek může být také Barry Baltus, který v tomto šampionátu také závodil už loni. Z nováčků, kteří by mohli zazářit, to jsou především domácí David Salvador a Pedro Acosta, Indonésan Mario Aji a Ital Matteo Bertelle, který přichází z akademie Paola Simoncelliho. Mezi nováčky, kteří by mohli být velmi rychlí, patří také Francouz Lorenzo Fellon, jehož příjmení se čtenářům může zdát povědomé. Jeho otcem je totiž Laurent Fellon, což je manažer Johanna Zarca. Zajímavým jménem v poli je také Australan Billy Van Eerde, který v loňské sezóně vyhrál šampionát Asia Talent Cup.

Bohužel český fanoušek tento rok nebude mít komu fandit, protože po odchodu Filipa Salače do Moto3 nebyl mezi nováčky vybrán žádný jiný Čech, takže letos se v Rookies Cupu musíme obejít bez našeho zástupce.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí