MotoGP – 2. volný trénink

Druhý volný trénink královské třídy MotoGP začal hned po tréninku třídy Moto3 a podmínky na trati jsou stále dobré. Teplota vzduchu se pohybovala kolem 22°C a trať měla už 34°C díky slunečnému počasí. Oproti ránu na začátek tréninku většina jezdců volila přední střední pneumatiku a vzadu to byl mix všech tří směsí. Díky tomu, že se do druhé části kvalifikace počítají nejlepší časy z prvních tří tréninků, začali se jezdci řadit podle nejlepších kombinovaných časů.

Andrea Iannone

Na začátku tohoto tréninku se do vedení dostal Marc Marquez, který se svou Hondou RC213V zajel čas 1:39,028. Se ztrátou 0,473 s se za něj zařadil další jezdec na Hondě Cal Crutchlow. Andrea Iannone opět dobře rozjel trénink a dostal se na třetí místo s rozdílem 0,507 s. Danilo Petrucci byl zatím nejlepším jezdcem na Ducati, když byl na čtvrtém místě. Alex Rins potvrzoval dobrý výkon Suzuki, když byl pátý. Johann Zarco se zařadil na místo šesté, dnešní oslavenec Jorge Lorenzo byl sedmý, Aleix Espargaro osmý, Andrea Dovizioso devátý a Takaaki Nakagami doplňoval Top10.

Spousta jezdců si ale samozřejmě zatím nezajela lepší časy než dopoledne, takže například postup do druhé části kvalifikace měl zatím i Maverick Viñales, který byl až na 19. místě. Ani jeho týmový kolega nezačal nejlépe, když byl Valentino Rossi na 14. místě. Karel Abraham byl na 21. pozici s časem 1:40,705 a ztrátou 1,842 s.

Marc Marquez ve svém pátém kole zlepšil vedoucí čas na 1:38,863, takže se jako první dostal na čas 1:38. Výborně zajel také jeho týmový kolega Dani Pedrosa, který stále není ve 100% formě po zranění z Argentiny. Dani se ale ve svém 6. kole dostal na 2. místo se ztrátou 0,380 s. Cal Crutchlow udržoval 3. pozici, takže byly na čele tři Hondy. Andrea Iannone si zlepšil čas, ale zůstal na 4. místě. Danilo Petrucci byl stále nejlepším jezdcem na Ducati, ale hned za něj poskočil Andrea Dovizioso. V tu chvíli už většina závodníků zajela do boxů, když měli najetých 4 – 7 kol. Za Dovim pak byli seřazeni Alex Rins, Johann Zarco, Takaaki Nakagami a Jorge Lorenzo uzavíral desítku nejlepších. Karel Abraham byl stále se stejným časem na 21. místě se ztrátou 1,842 s.

Dani Pedrosa a Marc Marquez

V polovině tréninku už se opět intenzivně trénovalo a jako první se zlepšil Alex Rins, který se dostal na páté místo, ale kousek za ním jel Johann Zarco a ten ho z pátého místa odsunul na šestou pozici. Zlepšil se také Cal Crutchlow, který se vrátil na druhé místo se ztrátou 0,336. Jorge Lorenzo se dostal na 8. místo před svého týmového kolegu Andreu Doviziosa a za Danila Petrucciho. Lepší čas zajel také Karel Abraham, který se dostal na 18. místo s časem 1:40,377 a až za ním byl Valentino Rossi na 19. místě. Abája si o pár kol později zlepšil čas na 1:40,292 a se ztrátou 1,488 byl na 17. místě. Před ním byli Alvaro Bautista a Franco Morbidelli, kteří zajeli na tisícinu stejný čas 1:40,259. Abája dál pokračoval v dobrém tempu a po 13. kole poskočil na 14. pozici s časem 1:40,072, takže ztrácel 1,209 s na Marca Marqueze, který byl ve vedení stále s časem z pátého kola. Zatím se oproti dopoledním časům moc jezdců nezlepšilo.

Přibližně čtvrt hodiny před koncem se začal zlepšovat Valentino Rossi, který se nejprve dostal na 14. místo a poté poskočil na 11. pozici s časem 1:39,980 a ztrátou 1,117 s. S tímto časem zajel na tisícinu stejný čas jako jeho týmový kolega Maverick Viñales, takže na tom byli oba jezdci týmu Movistar Yamaha naprosto stejně.

O zlepšení vedoucího času se šest minut před koncem tréninku postaral Cal Crutchlow, který zajel čas 1:38,749. Na své motorce měl přední tvrdou pneumatiku a zadní měkkou. Lepší čas si zajel také Jorge Lorenzo, který byl chvíli pátý, ale poté se posunul o jednu pozici, když se na třetí místo dostal Johann Zarco. Zlepšil se také Pol Espargaro, který konečně navázal na dobrý dopolední trénink a dostal se za Jorgeho Lorenza na sedmé místo. Na poslední výjezd všichni jezdci, až na Marca Marqueze, volili zadní měkkou směs. Úřadující šampion měl zadní střední pneumatiku. Vpředu měla většina jezdců střední směs pneumatiky, ale Johann Zarco, Jorge Lorenzo, Hafizh Syahrin a Xavier Simeon měli měkkou, zatímco Cal Crutchlow měl stále tvrdou.

Tři minuty před koncem spadl Marc Marquez v šesté zatáčce, která následuje po zadní rovince a hodně se tu brzdí. Marc spadl docela brzy při nájezdu do zatáčky, ale nic se mu nestalo. Mezi tím se do čela tabulky dostal Johann Zarco s časem 1:38,705. To si ale dlouho neužil, když se do vedení vrátil Cal Crutchlow s časem 1:38,614, což už je čas pod traťovým rekordem. Poslední kola tréninku byla hodně napínavá a připomínala kvalifikaci. Stále šlo o to si zajistit postup do druhé části kvalifikace, kdyby se zítra nedalo zrychlit, i když pršet by podle předpovědi nemělo.

Marc Marquez

Vítězem tréninku je Cal Crutchlow s časem 1:38,614. Na druhém místě skončil Dani Pedrosa se ztrátou jen 0,028 s, takže je to dnes pro Hondu úspěšný den. Johann Zarco je opět nejlepším jezdcem Yamahy, když obsadil třetí místo. Andrea Iannone se udržel na čtvrté pozici a Marc Marquez i s pádem udržel pátou příčku. Za ním jsou tři jezdci Ducati v pořadí Andrea Dovizioso, Jorge Lorenzo a Jack Miller. Desítku nejlepších doplňují Valentino Rossi a Maverick Viñales. Na jedenáctém místě skončil Pol Espargaro, ale díky dopolednímu času má zajištěn provizorní postup do druhé části kvalifikace, oproti Mavericku Viñalesovi, který by nepostoupil. Úplně stejný čas jako Pol zajel ve svém posledním kole Karel Abraham, takže skončil s časem 1:39,541 na 12. místě se ztrátou 0,927 s.

Na konci tréninku závodníci opět zkoušeli výměnu motorek, což mají umožněné právě na konci druhého volného tréninku, kdy poté mohou ještě jednou vyjet na trať a vyzkoušet si start.