Moto3 – 1. volný trénink

První evropskou Grand Prix, která se jede na okruhu v Jerezu nesoucím nově jméno Ángela Nieta, rozjeli závodníci nejslabší třídy Moto3. Podmínky jsou na jihu Španělska od rána dobré. Po ránu bylo trochu oblačno, ale před prvním volným tréninkem se mraky roztrhaly a bylo slunečno. Teplota vzduchu i trati se pohybovala kolem 17°C.

Na úvod tréninku se dostal do vedení Jorge Martin z týmu Gresini, který zajel čas 1:48,762, ale poté měl nějaký technický problém s motorkou a zajel do boxů už po odjetí tří kol. Za něj se zařadil Tony Arbolino se ztrátou 0,324 s, který závodí v týmu Marinelli Snipers. Na místo třetí se dostal na chvíli Enea Bastianini, ale ve svém pátém kole se dostal na třetí místo jeho krajan Fabio Di Giannantonio se ztrátou 0,333 s. Jakub Kornfeil se pohyboval kolem desítky nejlepších, ale tím, jak se všichni zlepšovali, se posunul na 14. místo s časem 1:49,382 a ztrátou 0,620 s.

Jorge Martin se v boxech dlouho nezdržel a za pár minut se vrátil zpátky na trať. V té chvíli se do vedení dostal Enea Bastianini s časem 1:48,553, za kterého se zařadili Albert Arenas a John McPhee, kteří také útočili na první pozici. Mezi tím se ale Jorge Martin opět rozjel do rychlého kola a vzal si první místo zpátky s časem 1:48,008, takže si na Eneu vytvořil náskok přes půl vteřiny v hodnotě 0,545 s. To už přišel čas na první zastávku v boxech a jezdci postupně zamířili ke svým mechanikům.

V polovině tréninku byl ve vedení Jorge Martin s časem 1:48,008. Za ním byl se ztrátou 0,546 s Enea Bastianini a jen o 0,003 s dál byl Albert Arenas. John McPhee byl čtvrtý a Fabio Di Giannantonio udržoval páté místo. Dále pak byli seřazeni Aron Canet, Gabriel Rodrigo, Tony Arbolino, Marco Bezzecchi a Kaito Toba uzavíral Top10. Kuba Kornfeil si čas 1:49,382 z pátého kola nezlepšil a byl na 18. místě se ztrátou 1,374 s.

Po návratu na trať se jako první zlepšil Philipp Öttl, který včera oslavil 22. narozeniny. Německý závodník se zařadil na 4. místo se ztrátou 0,651 s.

V závěru tréninku si Jorge Martin zlepšil čas ve vedení na 1:47,878, ale to se do rychlých kol rozjela více než polovina závodníků a netrvalo dlouho, kdy ho o 0,003 s překonal Aron Canet. Ani on si neužil první pozici dlouho, když se poté dostal do vedení Philipp Öttl a následně Fabio Di Giannantonio s časem 1:47,159.

Vítězem tréninku je Fabio Di Giannantonio díky času ze 13. kola v hodnotě 1:47,159, který už nikdo nepřekonal. Na druhém místě skončil Aron Canet, který zajel svůj nejlepší čas v předposledním kole a ztrácí 0,312 s. Třetí pozici obsadil Philipp Öttl s rozdílem 0,528 s. Jorge Martin, který byl většinu tréninku ve vedení, skončil na čtvrtém místě. Marcos Ramirez skončil pátý. Gabriel Rodrigo obsadil místo šesté, Enea Bastianini je sedmý, Andrea Migno osmý, Lorenzo Dalla Porta devátý a Tony Arbolino uzavírá Top10.

Velice dobré poslední kolo zajel Kaito Toba, který se navíc musel proplétat mezi spoustou jezdců a v poslední zatáčce to bylo hodně těsné mezi ním a Johnem McPhee. Nakonec se japonský závodník posunul z 22. místa na 13. pozici. Jakub Kornfeil skončil sedmnáctý po zajetí nejlepšího času v úplně posledním kole. S časem 1:48,344 má ztrátu 1,185 s.