Moto3 – 3. volný trénink

Sobotní dopolední program na okruhu v Jerezu byl ve znamení třetích volných tréninků a jako první vyrazili na trať jezdci nejslabší třídy Moto3. I když včera večer nakonec pršelo, dnes ráno svítilo sluníčko a vypadalo to, že je trať suchá. Na pit lane ale byly vidět mokré fleky. Teplota vzduchu je 14°C a trať má 12°C.

Na začátku tréninku se do čela tabulky dostal Fabio Di Giannantonio z týmu Gresini, který zajel čas 1:48,258. Za něj se zařadil Darryn Binder z týmu Red Bull KTM Ajo a třetí byl Fabia týmový kolega Jorge Martin. Hned v dalším kole se pořadí promíchalo a na prvním místě se prostřídali Italové Enea Bastianini a Fabio Di Giannantonio. Fabio zajel 1:47,618 a Enea na něj ztrácel 0,355 s. Marcos Ramirez byl třetí, Ayumu Sasaki čtvrtý a Darryn Binder doplňoval pětku nejlepších. Jakub Kornfeil začal s časem 1:48,834, takže ztrácel 1,216 s a byl na 18. místě.

Hned po čtyřech kolech zajel Tony Arbolino do boxů, ale ostatní se pustili do dalších rychlejších kol na zlepšení času. Netrvalo dlouho a do vedení se dostal Jorge Martin s časem 1:47,541, takže svého týmového kolegu překonal o 0,018 s. Fabio Di Giannantonio si to nenechal líbit a hned v dalším kole se na první pozici vrátil s časem 1:47,305. Jorge také dobře rozjel další kolo, ale byl rychlý jen v prvních dvou sektorech trati, takže si čas nezlepšil a ztrácí 0,236 s. Enea Bastianini zajel také lépe, ale stačilo to na třetí místo se ztrátou 0,331 s. Ayumu Sasaki udržuje průběžné čtvrté místo, ale jako jeden z prvních už po pěti kolech zajel do boxů.

Jakub Kornfeil

V polovině tréninku už byli téměř všichni závodníci v boxech, kdy měli za sebou úvodních přibližně šest kol. Ve vedení je Fabio Di Giannantonio s časem 1:47,305. Na druhém místě je jeho týmový kolega Jorge Martin a třetí je stále Enea Bastianini. Ayumu Sasaki je čtvrtý a pětici nejlepších má Albert Arenas. Dále pak jsou Lorenzo Dalla Porta, Niccolò Antonelli, Aron Canet, který jako jeden z prvních vyjel zpátky na trať a hned si zlepšil čas. Gabriel Rodrigo a Marcos Ramirez doplňují Top10. Jakub Korneil si svůj čas nezlepšil a po šesti kolech zajel ke svým mechanikům. Mezi tím klesl na 20. místo se ztrátou 1,529 s.

Aron Canet postupně zvyšoval své tempo a díky tomu, že se mu na trati nepletlo moc jezdců, dokázal se posunout na páté místo se ztrátou 0,499 s. Přibližně osmnáct minut před koncem tréninku se jezdci začínali vracet zpátky na trať a Aron Canet naopak zajel zpátky do boxů. Časy jsou zatím pomalejší než ty včerejší nejlepší. Jen pár jezdců si dnes ráno dokázalo zlepšit čas.

Druhou vyjížďku výborně rozjel Enea Bastianini, který se nejprve dostal na druhé místo, ale hned v dalším kole zajel čas 1:46,957, takže se dostal na čelo tabulky s náskokem 0,348 s na Fabia Di Giannantonia. Enea byl prvním, kdo se dostal pod hodnotu 1:47. Jakub Kornfeil stále zůstával v boxech a klesl už na 26. místo.

Deset minut před koncem spadl Darryn Binder v 8. zatáčce, ale nic se mu nestalo a po pádu odešel po svých. Darryn byl v tu chvíli ve svém nejrychlejším kole, když se snažil dostat na lepší než 16. místo. Mezi tím se do vedení opět vrátil Fabio Di Giannantonio s časem 1:46,417, takže zatím je v tomto tréninku jasným suverénem. Tentokrát si vytvořil náskok přes půl vteřiny v hodnotě 0,540 s a už šlo o nejlepší čas tohoto víkendu. Kromě toho ještě lépe rozjel další kolo, které dokončil v čase 1:46,348, takže svůj náskok navýšil na 0,609 s. Kousek dál jel Tony Arbolino, který se dostal na třetí místo a Aron Canet si polepšil na čtvrtou pozici.

Už to vypadalo, že Fabio Di Giannantonio opět vylepší svůj čas, ale nakonec náskok ztratil v posledním sektoru trati. Dobře se rozjel také Jakub Kornfeil, který poskočil na 15. místo s časem 1:47,917, takže ztrácel 1,569 s. Čtyři minuty před koncem tréninku zajel Jorge Martin čas 1:46,256, takže jen o 0,092 s překonal svého týmového kolegu.

Velký skok vpřed předvedl Niccolò Antonelli, který se dostal z 18. místa na 3. pozici se ztrátou 0,347 s. To do konce tréninku zbývaly přibližně dvě minuty a v tu chvíli také spadl ve 13. zatáčce Fabio Di Giannantonio. Italovi se nic nestalo, ale přišel o šanci zajet lepší čas.

Jorge Martin

Vítězem tréninku je domácí závodník Jorge Martin, jehož čas ze 14. kola už nikdo nepřekonal. Na druhém místě skončil jeho týmový kolega Fabio Di Giannantonio se ztrátou 0,092 s. Aron Canet obsadil místo třetí, takže je další Španěl vpředu. Niccolò Antonelli skončil čtvrtý a díky rychlému poslednímu kolu se na páté místo dostal John McPhee. Gabriel Rodrigo měl nejrychlejší předposlední kolo a s ním se zařadil na šesté místo. Enea Bastianini se v posledních kolech nezlepšil a klesl na sedmé místo. Za něj se naopak dostal Jakub Kornfeil, který ve svém předposledním kole zlepšil čas na 1:47,020, takže má ztrátu 0,764 s. Kuba rozdělil oba jezdce týmu Leopard Racing, když Lorenzo Dalla Porta skončil devátý. Desítku nejlepších doplňuje Makar Yurchenko.