Sezóna 2016 bude 68. mistrovstvím světa MotoGP a pojede se v ní 18 Grand Prix na čtyřech kontinentech v patnácti různých zemích.

Po předsezónních testech v Sepangu, Phillip Islandu a Losailu bude sezóna zahájena 20. března prvním závodem v Kataru, který odstartuje osmiměsíční boj o titul, který vyvrcholí ve Valencii 13. listopadu.

marc_marquez_red_bull_ring

Do kalendáře se vrací rakouská GP. Poslední závod se zde jel v roce 1997 a MotoGP sem zavítá 14. srpna na okruh Red Bull Ring ve Spielbergu.

V celé historii královské třídy získalo titul mistra světa 26 různých jezdců. Na současném MotoGP roštu jsou tři mistři světa královské třídy: Jorge Lorenzo (2010, 2012 a 2015), Marc Marquez (2013 a 2014) a Valentino Rossi (2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008 a 2009). Navíc mistr světa z let 2007 a 2011 Casey Stoner se vrací k Ducati jako testovací jezdec.

MotoGP rošt pro rok 2016 bude tvořit více než 20 jezdců z 12 týmů a pět výrobců (Yamaha, Honda, Ducati, Suzuki a Aprilia). Španělsko je s devíti jezdci zemí s největším zastoupením. Itálie (čtyři) a Velká Británie (tři) má v královské třídě také silné zastoupení. Německo, San Marino, Austrálie, Irsko, Kolumbie a Francie mají na roštu alespoň jednoho jezdce. Nejmladším jezdcem je jednadvacetiletý Australan Jack Miller, nejstarším sedmatřicetiletý Valentino Rossi.

dani_pedrosa

Před začátkem každé sezóny je cílem jezdce samozřejmě titul, ale také tu je spousta starých rekordů a nových milníků k překonání.
Mezi španělskými jezdci se očekává boj o dosažení co nejvyššího počtu pódií v královské třídě. Dani Pedrosa jich má na svém kontě 100, ale Jorge Lorenzo jich od svého debutu v MotoGP v roce 2008 získal již 97, takže jeho cílem je v roce 2016 svého soupeře překonat. Jezdec Yamahy by mohl také překonat Angela Nieta v absolutním počtu umístění na stupních vítězů. Lorenzo získal ve všech třídách 135 pódií a Nieto 139. Dani Pedrosa stál na stupních vítězů celkem ve 141 případech.

Jezdec Hondy by opravdu mohl pokračovat ve psaní historie, pokud dosáhne v této sezóně alespoň jednoho vítězství. Pedrosa by mohl vyrovnat 52 vítězství Phila Reada. Byla by to také Pedrosova jedenáctá sezóna v královské třídě, kdy získal alespoň jedno vítězství. Jediným dalším jezdcem, který toho dosáhl, je Valentino Rossi mezi lety 2000 a 2010. Pedrosa stál od sezóny 2002 na nejvyšším stupni pódia nejméně jednou za rok.

valentino_rossi

Devítinásobný mistr světa Rossi bude v nové sezóně bojovat o svůj desátý titul, ale má ve svém hledáčku také další milníky. Kdyby v roce 2016 vyhrál závod, stal by se devátým nejstarším jezdcem, který vyhrál Grand Prix, čímž by překonal Phila Reada. Brit Fergus Anderson je v současné době nejstarším jezdcem, který vyhrál závod v královské třídě, a to v Montjuich v roce 1953 ve věku 44 let a 237 dní.

Rossi bude mít také šanci dosáhnout vítězství na dvou okruzích, kde v MotoGP nikdy předtím nevyhrál, a to v Austinu a Aragonu.

Marc Marquez bude chtít prodloužit svou dominanci v Americe, kde vyhrál posledních devět závodů. Jediná trať, kterou tovární jezdec Hondy v královské třídě neovládl, je Motegi. Pokud jde o Lorenza, ten stále čeká na vítězství v Austinu, Sachsenringu, Sepangu a Termas de Rio Hondo v Argentině.

suzuki

Také mezi výrobci pokračuje boj, Yamaha by ráda přidala další vítězství ke svým 65 vítězstvím v MotoGP a stáhla ztrátu na Hondu, která jich má 103. Suzuki zase doufá ve své první vítězství od roku 2007, kdy vyhrál francouzskou GP Australan Chris Vermuelen. Poslední vítězství pro Ducati získal také Australan, a to Casey Stoner v australské GP v roce 2010. Od té doby dominují Honda a Yamaha, z velké části díky Danimu Pedrosovi, Jorgemu Lorenzovi, Valentinovi Rossimu a Marcu Marquezovi, kteří vyhráli každý MotoGP závod od vítězství Caseyho Stonera na Phillip Islandu v roce 2012 na Hondě.

V roce 2016 to bude popatnácté v řadě, co bude okruh ve Valencii hostit poslední závod sezóny, kde se možná znovu rozhodne šampionát, jako tomu bylo v letech 2006, 2013 a 2015.

V minulé sezóně jsme mohli dvakrát vidět na pódiu jen italské jezdce, v Kataru a Silverstone, ve Valencii zase pódium patřilo jen Španělům.

Jezdci ze Spojených států to dokázali celkem ve 24 případech. Velké Británii se to podařilo třiadvacetkrát a s Calem Crutchlowem, Bradleym Smithem a Scottem Reddingem mají šanci tohoto rekordu dosáhnout a potenciálně i překonat.

Pokud jde o počet vítězství v královské třídě, dominují žebříčku španělští jezdci se 101 vítězstvím. Itálie je o deset vítězství pozadu a s několika silnými jezdci by mohli Španělsko ohrozit.

Dani Pedrosa v MotoGP zvítězil osmadvacetkrát, ale brzy by ho mohl předhonit jeho týmový kolega Marc Marquez. Jezdec z Cervery za pouhé tři sezóny získal již 24 vítězství, stejně jako legendární Wayne Rainey.

Sezóna 2016 bude podle všeho další rekordní sezónou.