Preview

Kalendář ve druhé polovině sezóny je hodně nabitý, v srpnu jsou na programu hned tři Velké ceny. Grand Prix České republiky je už minulostí, celý šampionát se nyní rychle přesouvá do Rakouska, kde je ve dnech 10. až 12. srpna na programu další závodní víkend. Oficiálně se tato Velká cena jmenuje eyetime Motorrad Grand Prix von Österreich.

Závodní okruh Red Bull Ring se nachází u města Spielberg, které leží ve Štýrsku, takže vlastně uprostřed Rakouska. Původní trať byla vybudována už v roce 1969 a byla známá jako Österreichring. V roce 1996 byl okruh přebudován a získal současnou podobu. V roce 2011 byl znovu otevřen jako Red Bull Ring a stal se centrem rakouského motorsportu. Okruh není atraktivní jen kvůli závodní trati, ale také díky krásnému alpskému prostředí, kde mohou všichni kolem obdivovat vysoké hory. Kromě toho zaujme obrovský 18 metrový železný býk „Bull of Spielberg,“ který stojí pod velkým obloukem.

Závodní okruh patří k těm kratším v kalendáři, když má jen 4,318 km a nabízí deset zatáček. Z nich je sedm pravých a jen tři jsou levé. Díky hornatému prostředí má trať převýšení 65 metrů. Šířka je 13 metrů a nejdelší rovinka má 626 metrů. Prvním častým místem na předjíždění je třetí zatáčka, která následuje po dlouhé rovince, takže tu jde o předjíždění na brzdách. Dalším místem je dvojice zatáček šest a sedm, kde jde na konci také o dobrý výjezd a akceleraci, a posledním oblíbeným místem je poslední zatáčka č. 10 před výjezdem na cílovou rovinku

Držitelem traťového rekordu je Andrea Iannone, který na Ducati v roce 2016 zajel v kvalifikaci čas 1:23,142. Nejlepší kolo v závodě zajel loni Johann Zarco na motocyklu Yamaha týmu Tech 3, jeho čas byl 1:24,312. Nejvyšší maximální rychlosti dosáhl loni Álvaro Bautista, který jel 316,5 km/h.

Michelin přiváží do Rakouska pneumatiky měkké, střední a tvrdé směsi. Přední pneumatika je symetrická, zadní pneumatika je asymetrická s tvrdší pravou částí, jelikož na okruhu převládají pravé zatáčky. Připraveny jsou i pneumatiky pro případ deště, ty jsou měkké a střední směsi, přední je opět symetrická, zadní asymetrická.

MotoGP

Vedoucím mužem šampionátu MotoGP i nadále zůstává Marc Márquez. Ten minulý víkend v Brně vybojoval další letošní umístění na stupních vítězů, takže do své sbírky přidal další důležité body a svůj náskok na čele ještě navýšil. Nyní má 181 bodů a pohodlný náskok 49 bodů na druhého jezdce za ním. Okruh v Rakousku sice asi není přímo jeho nejlepším okruhem, jeho loňský souboj o vítězství s Andreou Doviziosem až do samotného závěru byl ale nezapomenutelný a byl to jeden z velkých momentů sezóny 2017. Márquez sice nakonec skončil druhý, ale rozhodně nemusel být zklamaný. Takže můžeme počítat s tím, že i letos se tu popere o stupně vítězů.

Marc Márquez

Marc Márquez

Druhý v šampionátu stále zůstává Valentino Rossi, ale jeho ztráta na Márqueze se opět o pár bodů navýšila. Rossi má nyní 132 bodů. V České republice dokonce chvíli bojoval o vítězství a většina fanoušků na tribunách byla na nohou. Nakonec z toho bylo čtvrté místo, což pro Yamahu také nebylo vůbec špatné. Nicméně i tak to vlastně byla oproti soupeřům ztráta. Těžko říct, co od Yamahy a Rossiho v Rakousku očekávat, loni zde Rossi skončil na 7. pozici.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Na třetí místo v šampionátu už se vyhoupl Andrea Dovizioso, kterému velmi výrazně pomohlo vítězství v Brně. Jezdec na Ducati tak získal letošní druhé vítězství a druhou polovinu sezóny tedy začal velmi dobře. První polovinu sezóny ale také začal velmi dobře, když vyhrál hned v Kataru. Takže na své druhé vítězství si musel nějaký ten měsíc počkat. Uvidíme, jaké to bude na Red Bull Ringu, ale to je trať, která motocyklům Ducati sedí a očekává se, že jezdci na těchto motocyklech tady budou velmi silní. Navíc Dovizioso obhajuje loňské vítězství a v roce 2016 tady skončil druhý. Aktuálně se tedy už dostal na třetí místo, má 113 bodů a pomalu se začíná dotahovat na Valentina Rossiho.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

Nejhorší závodní víkend sezóny zažil v Brně Maverick Viñales, týmový kolega Valentina Rossiho. Byl to jeho první letošní závod, který nedokončil, stal se obětí hromadné nehody krátce po startu. Navíc se lehce zranil a v pondělí v Brně raději ani netestoval. Uvidíme tedy, v jaké formě bude během rakouské Grand Prix. V uplynulých dvou letech, co se na okruhu Red Bull Ring závodí, byl v závodě shodně na 6. místě. Momentálně mu v šampionátu patří 4. místo a má 109 bodů.

Maverick Viñales

Maverick Viñales

Výborně se v Brně předvedl Jorge Lorenzo, byl to pro něj další dobrý závod na Ducati, dokonce bojoval o vítězství, nakonec skončil druhý za svým týmovým kolegou Doviziosem. No a Ducati nyní přijíždí na okruh, kde se jí pravidelně daří a kde ještě nebyla poražena, takže jistě na brněnský závod budou chtít navázat. Lorenzo si loni dlouho na tento motocykl zvykal, ale v Rakousku se mu povedlo zajet dobrý závod a nakonec byl čtvrtý. Letos už to vypadá o poznání lépe, takže další double týmu není nereálný. Jorge Lorenzo je aktuálně na 5. místě v šampionát a již je blízko Maverickovi Viñalesovi, protože má 105 bodů.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Svůj další takový nenápadný závod zajel v Brně Johann Zarco, ale získal další důležité body a zůstává vedoucím jezdcem mezi netovárními týmy. V celkovém pořadí šampionátu je na 6. místě, když má 97 bodů. Na okruh Red Bull Ring má velmi dobré vzpomínky, protože v roce 2016 tady slavil vítězství v kategorii Moto2. Ani loni v MotoGP se mu tady nevedlo špatně, byl na 5. pozici.

Hned za Zarcem se v šampionátu nachází Danilo Petrucci, takže souboj o nejlepšího jezdce netovárního týmu je stále velmi těsný. Petrucci má 94 bodů, takže za Francouzem je opravdu velmi těsně. Petruccimu závod v Brně vyšel, velkou část závodu dokázal držet krok s čelní skupinou, nakonec byl na 6. místě. Jak již bylo řečeno, Red Bull Ring by měl motocyklům Ducati sedět, takže uvidíme, jak si s tím poradí Petrucci. Zatím tam ale žádné velké úspěchy neslavil, v roce 2016 byl na 11. místě, loňský závod nedokončil.

Souboj o trofej pro nejlepšího jezdce netovárního týmu se opravdu přiostřuje, neboť hned za Petruccim je Cal Crutchlow, který byl nejlepším netovárním jezdcem v Brně a na své dva soupeře se o něco dotáhnul. Crutchlow má 90 bodů. Britský jezdec tak ukazuje, že se s ním vždy musí počítat. Nicméně, na Red Bull Ringu mu to zatím moc nevycházelo, jak v roce 2016, tak i loni skončil vždy pouze na 15. místě.

Devátou příčku v šampionátu momentálně drží Andrea Iannone, který má 81 bodů. Jeho jediné vítězství v kategorii MotoGP přišlo v roce 2016 právě na okruhu Red Bull Ring, když závodil na Ducati. Loni přesedlal na Suzuki, zažíval těžkou sezónu a byl 11. Letos už to s ním opět vypadá lépe, tak by se mohl opět zapojit do soubojů na lepších pozicích.

Top 10 pořadí mezi jezdci uzavírá Jack Miller, týmový kolega Danila Petrucciho. Australan má 61 bodů a další jezdci v pořadí za ním jsou velmi blízko. Alex Rins na něj ztrácí jenom 1 bod, Dani Pedrosa je o další 3 body zpátky a Álvaro Bautista je pak o dalších 6 bodů zpět. Takže na hranici nejlepší desítky je to hodně těsné. Miller zatím v Rakousku neměl příliš štěstí, v roce 2016 musel kvůli zranění tento závodní víkend vynechat, loni nedojel do cíle.

Karel Abraham v Brně sice bojoval, ale na nejlepší ztrácel. Porazil pouze Guintoliho a Simeona a skončil až na 18. místě. Takže žádné další body do své sbírky nepřidal. Pořád má tak 4 body a celkově mu patří 23. příčka. Na Red Bull Ringu závodil pouze jednou, loni a skončil na 14. místě.

Karel Abraham

Karel Abraham

Do závodního víkendu měl původně podle plánu na divokou kartu zasáhnout Mika Kallio, jelikož se jedná o domácí závod jak továrny KTM, tak jejich hlavního sponzora Red Bull. Jenomže Kallio je vážně zraněný z pádu v Německu a již nyní je jasné, že svůj start nebude moct absolvovat. Závodu v Rakousku se nebude moct zúčastnit ani stabilní jezdec KTM Pol Espargaró, který měl v Brně v nedělním warm upu vážný pád, zlomil si klíční kost a stále leží v nemocnici. Takže to vypadá, že domácí závod absolvuje tým Red Bull KTM pouze s Bradley Smithem.

Bradley Smith

Bradley Smith

Moto2

V Brně se udála jedna zásadní věc v šampionátu Moto2 – změnil se lídr celého pořadí. Díky svému vítězství se totiž na první místo posunul Miguel Oliveira. A jako vedoucí jezdec celého šampionátu nyní Oliveira přijíždí na domácí závod svého týmu i svého sponzora, závodí totiž pro tým Red Bull KTM Ajo, a jistě bude chtít na okruhu Red Bull Ring uspět. Zatím se mu ale na tomto okruhu nedařilo, v roce 2016 byl až 14. (to ale nezávodil na KTM), loňský závod nedokončil. Letos teda jako vedoucí jezdec celého pořadí může být pod větším tlakem nebo naopak může být plný sebevědomí. Uvidíme, jak se s tím popere. V šampionátu má 166 bodů.

Miguel Oliveira

Miguel Oliveira

Souboj o titul bude ještě hodně napjatý, Francesco Bagnaia sice o vedení přišel, ale pořád se s tím dá něco dělat. Ital byl v Brně na 3. místě a získal důležité body. V celkovém pořadí má 164 bodů, takže na Oliveiru ztrácí jenom 2 body. Loňský závod na Red Bull Ringu byl pro Bagnaiu dobrý, když skončil na 4. místě. Vypadá to tedy, že se můžeme těšit na další velkou bitvu. Navíc jak Oliveira, tak Bagnaia mají zatím oba letos skvělou bilanci, když do cíle dojeli všech 10 závodů.

Francesco Bagnaia

Francesco Bagnaia

Závodů se ale ještě pojede spoustu, takže není vyloučeno, že se do souboje bude chtít přimíchat ještě někdo další. Třeba Alex Márquez, který je v pořadí šampionátu se 113 body na 3. místě. V Brně mu to nevyšlo, takže v Rakousku určitě bude chtít všechno napravit. V minulých dvou letech ukázal, že mu Red Bull Ring docela sedí, v roce 2016 skončil 6. a loni skončil 2. za svým týmovým kolegou Francem Morbidellim, který letos tedy obhajovat vítězství nebude, jelikož přestoupil do MotoGP.

Alex Márquez

Alex Márquez

Na 4. místo se po brněnském víkendu posunul Lorenzo Baldassarri. Italský závodník předvedl v nedělním závodě skvělý výkon, bojoval o stupně vítězů, nakonec skončil 4., ale získal spoustu důležitých bodů, dohromady jich má 106. Loňský závod v Rakousku Baldassarri nedokončil, takže nyní bude mít novou šanci uspět.

Na 5. místo se posunul Brad Binder. Týmový kolega Miguela Oliveiry zažil další povedený závodní víkend, v nedělním závodě v Brně skončil na 6. místě a to bylo letos už pošesté, co skončil na této pozici. V šampionátu má 101 bodů, takže už se pomalu dotahuje na jezdce před sebou. Jelikož se jedná o jezdce týmu Red Bull KTM Ajo, tak ho čeká domácí závodní víkend týmu i sponzora, takže se dá očekávat, že by chtěl získat dobrý výsledek. V roce 2016 skončil na Red Bull Ringu na 2. místě v kategorii Moto3, loni už byl jezdcem Moto2 a získal sympatické 7. místo, takže to vypadá, že i letos by se mu mohlo dařit.

Joan Mir, týmový kolega Alexe Márqueze, který první polovinu sezónu uzavřel na 4. místě průběžného pořadí, se po závodě v Brně propadl až na 6. pozici. V závodě totiž spadl a nezískal žádné body. Takže má stále 95 bodů, není to žádná tragédie, na jezdce před sebou neztrácí mnoho, na druhou stranu je ale nutné dodat, že za ním je v několika bodech seřazena spousta jeho soupeřů. Nicméně, Mir stále suverénně vede pořadí mezi nováčky. Na okruh Red Bull Ring má výborné vzpomínky, protože tady závodil dvakrát a v obou případech vyhrál. V roce 2016 v Moto3 se jednalo o jeho úplně první vítězství, loni ve stejné kategorii dominoval a jen to svým vítězstvím na tomto okruhu potvrdil.

Moto3

Změna nastala v kategorii Moto3. Do vedení se opět posunul Marco Bezzecchi, který měl sice v Brně náročný závod, když startoval až ze 14. místa a v cíli byl 6. I tak mu ale zisk bodů stačil k tomu, aby se ujal vedení v šampionátu. Celkově má na svém kontě 133 bodů. Závodu na Red Bull Ringu se účastnil v obou dvou minulých letech, ale ani jednou závod nedokončil. Nyní je ale v úplně jiné pozici, v jiné formě, na jiném motocyklu a určitě se zase bude chtít poprat o umístění na stupních vítězů.

Marco Bezzecchi

Marco Bezzecchi

Na druhé místo v šampionátu  se propadl Jorge Martín. Španělský jezdec měl hned v prvním pátečním tréninku na Masarykově okruhu pád, při kterém si zlomil ruku. Musel odjet zpět do Španělska a podstoupil operaci. Zbytek závodního víkendu v Brně se ho tedy bohužel netýkal, takže Martín nemohl přidat žádné body a o vedení v mistrovství světa přišel. Na svém kontě má 130 bodů, takže ztrácí jenom 3 body a vše je stále otevřené. Otázkou ale zůstává, jaký je jeho zdravotní stav. Samotný jezdec ještě o víkendu tvrdil, že jeho cílem je závodit na Red Bull Ringu. Loni na tomto okruhu slavil 3. místo.

Jorge Martín

Jorge Martín

Na třetí místo se posunul Fabio Di Giannantonio. Týmový kolega Jorge Martína konečně v Brně získal ono vytoužené vítězství a nyní má 116 bodů. Na Red Bull Ringu v uplynulých letech bojoval a získal Top 10 výsledky, když v roce 2016 byl 8. a loni skončil na 6. místě. Letos je určitě po brněnském úspěchu namotivovaný a připravený opět bojovat o pódiové pozice.

Na čtvrté místo za Di Giannantonia se propadl Aron Canet. Španělský jezdec v Brně sice nakonec skončil druhý právě za Italem, ale ani to mu nestačilo, aby se před ním udržel. Rozdíl v šampionátu je mezi nimi ale malý, Canet má 112 bodů. Na Red Bull Ringu loni Canet bojoval o umístění na stupních vítězů, nakonec skončil 5.

V nejlepší Top 5 se stále drží Enea Bastianini. Italský jezdec měl v Brně dobrý víkend, v závodě se mu dařilo, chvíli to vypadalo, že by z toho mohly být stupně vítězů, nakonec získal 4. místo. V šampionátu je tedy stále 5. a má 97 bodů. Na Red Bull Ringu slavil v roce 2016 3. místo, loni skončil 10., ale na vítěze neztratil mnoho, byl součástí velké skupiny bojující o stupně vítězů.

Jakub Kornfeil zažil v Brně výborný domácí víkend, který korunoval třetím místem v nedělním závodě. Celkově v šampionátu má 77 bodů a drží velmi hezké 6. místo. Zatím v minulosti na Red Bull Ringu získal 19. a 20. místo, letošní sezóna ale vypadá z jeho pohledu nadějně, takže by se náš jezdec mohl dočkat mnohem lepšího výsledku než v uplynulých letech. Navíc bude určitě ještě plný euforie z domácího závodního víkendu, což by mu mohlo pomoct a mohl by se pokusit navázat dalším dobrým výsledkem. Jakub Kornfeil je jediným jezdcem v celém závodní poli Moto3, který dojel do cíle všech 10 závodů, které se odjely (i když jednou nebodoval), tak by bylo jistě velmi sympatické, kdyby tuto sérii protáhl o další závod.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Red Bull MotoGP Rookies Cup

Na Red Bull Ringu se do akce vrací také jezdci šampionátu Red Bull MotoGP Rookies Cup. Jako vedoucí závodník poháru přijíždí do Rakouska Can Öncü, který letos zatím získal čtyři vítězství a tři druhá místa. Celkově má 160 bodů a zajímavý náskok na druhého jezdce v pořadí, kterým je jeho bratr Deniz Öncü. Ten má 108 bodů a minulý závodní víkend RBRC na Sachsenringu mu skvěle vyšel, když v sobotním závodě slavil své letošní první vítězství.

Deniz Öncü, Can Öncü

Deniz Öncü, Can Öncü

Na třetí místo celkového pořadí se posunul český jezdec Filip Salač. Ten měl na Sachsenringu dobrý víkend, skončil 4. a 3. a nyní má 95 bodů. Šampionát Rookies Cup letos do Brna po mnoha letech nezavítal, nicméně fanoušci si mohli Filipovu účast užít, jelikož se náš mladý jezdec účastnil závodu Moto3 na divokou kartu. Teď už se ale musí opět soustředit na Rookies Cup a určitě mu budeme všichni držet palce.

Filip Salač

Filip Salač

Pro celý šampionát je to velmi důležitý závodní víkend, protože se jedná o domácí závodní víkend. Nejen, že hlavním sponzorem je rakouská firma Red Bull, ale také všichni jezdci jezdí na rakouských motocyklech KTM. Uvidíme tedy, jaké závody nás čekají. Letos se závody pojedou dva, jeden v sobotu, druhý v neděli. Loni v prvním závodě slavil vítězství Ai Ogura, druhý závod ovládl jeho krajan Kazuki Masaki, který se později stal šampionem. Filip Salač se loni závodního víkendu na Red Bull Ringu kvůli zranění neúčastnil.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí