Moto3 – 3. volný trénink

V sobotu ráno jezdce na okruhu Red Bull Ring v Rakousku přivítalo polojasné počasí s teplotou vzduchu 18°C a trati 22°C, takže se mohli všichni pustit do práce a jako první vyrazili na trať jezdci třídy Moto3.

Na začátku tréninku se do vedení dostal Aron Canet s časem 1:39,130, ale časy šly rychle dolů a na čele se prostřídalo několik jezdců. Do vedení se dostal Joan Mir s časem 1:37,833, který v dalším kole zlepšil na hodnotu 1:37,457. Na druhé místo se zařadil Bo Bendsneyder, který sedlá domácí KTM a který měl ztrátu 0,339 s. Tu v dalším kole stáhl na 0,119 s a držel se stále na druhém místě. Na třetí pozici se zařadil Philipp Öttl se ztrátou 0,797 s, kterou ve čtvrtém kole stáhl na 0,300 s. Jakub Kornfeil začal s časem 1:39,448, se kterým ztrácel necelé dvě vteřiny a byl na 25. místě. Kuba ve svém čtvrtém kole svůj čas zlepšil na 1:38,866, takže poskočil na 21. místo.

Během tréninku byly časy některým jezdcům smazány kvůli překročení limitů trati hlavně v 1., 9. a poslední 10. zatáčce.

V polovině tréninku začínali jezdci mířit do boxů na první zastávku, když měli najetých přibližně sedm až osm kol. Ve vedení byl stále Joan Mir, který si zlepšil čas na 1:37,055, který zajel ve svém šestém kole. Oproti včerejším nejlepším časům je tu zlepšení o více než 1,5 vteřiny. Na druhé místo se vrátil Philipp Öttl se ztrátou 0,229 s. Na třetí místo se dostal Livio Loi, týmový kolega Joana Mira, takže měl tým Leopard Racing na předních pozicích oba dva své jezdce. Bo Bendsneyder navázal na dobré výkony z brněnského víkendu a stále se držel vpředu, když byl nyní na čtvrtém místě se ztrátou 0,375 s. Pátý byl Enea Bastianini, který měl ztrátu 0,391 s. Pěkný výkon tu má japonský nováček Ayumu Sasaki, který se nejprve zařadil na čtvrté místo, ale poté klesl na šesté místo. Jeho ztráta je 0,412 s. Niccolò Antonelli byl průběžně sedmý, takže tým Red Bull KTM Ajo, pro který jde o nejdůležitější GP, měl oba dva své jezdce v Top10. Za Niccem pak byli Adam Norrodin, John McPhee a Kaito Toba. Jakub Kornfeil ve svém 7. kole zlepšil svůj čas na 1:38,195, takže měl ztrátu 1,140 s a byl na 19. místě.

Čtvrt hodiny před koncem spadl ve třetí zatáčce Manuel Pagliani, ale nic se mu nestalo.

V závěru tréninku zajel pěkné kolo Jorge Martin, který se dostal na páté místo a který má stále zraněný kotník, když musel českou Grand Prix nakonec vynechat. Lepší čas si zajeli i Joan Mir a Bo Bendsneyder, když Joan svůj vedoucí čas stáhl na 1:36,381, ale ten mu byl smazán kvůli tomu, že vyjel za obrubníky v první zatáčce. V dalším kole ale opět zlepšil svůj čas na 1:37,055 a Bo se dostal na druhé místo se ztrátou 0,062 s. Na dobrý výkon z úvodu tréninku navázal Phlipp Öttl, který se zařadil na druhé místo, když zajel na tisícinu stejný čas jako Bo Bendsneyder.

Deset minut před koncem většina jezdců zajela na další zastávku do boxů. Mezi tím nedobrzdil do čtvrté zatáčky Nakarin Atiratphuvapat, který ve velké rychlosti projel kačírkem a na konci spadl. Joan Mir a Phlipp Öttl se rozjeli do dalších rychlých kol, kdy se německý závodník dostal do vedení s časem 1:36,904 a jako první se dostal pod 1:37. Joan Mir byl druhý, když zajel pěkný čas 1:37,000, takže byla jeho ztráta 0,096 s.

Dvě minuty před koncem tréninku si udělal výlet mimo trať Ayumu Sasaki, když podobně jako Nakarin nedobrzdil do čtvrté zatáčky.

Enea Bastianini

Vítězem tréninku byl chvíli Enea Bastianini, který v posledním kole i přes silný provoz na trati zajel čas 1:36,829, ale tento čas mu byl smazán. Nejrychlejší byl tedy Joan Mir, který byl ve vedení většinu tréninku. Phlipp Öttl obsadil druhé místo se ztrátou 0,054 s. Jen dvě tisíciny za ním skončil Gabriel Rodrigo, který v Brně zajel svou první pole position. Bo Bendsneyder skončil čtvrtý a Adam Norrodin doplnil pětku nejlepších. Dále skončili Romano Fenati, Nicolò Bulega, Kaito Toba, Andrea Migno a Jorge Martin. Kuba Kornfeil si zajel v posledním kole také lepší čas 1:37,261 a posunul se na 14. místo se ztrátou 0,432 s, ale nakonec skočil na 12. místě po úpravě výsledků a smazání některých časů.