Moto3 – 1. volný trénink

Po včerejších deštích je dnes ráno na Sachsenringu oblačno s teplotami kolem 16°C jak vzduchu, tak trati. Jezdci třídy Moto3 se mohli hned pustit do práce a jako první vyzkoušet nový povrch na trati. Devátá Grand Prix je tak v plném proudu a tím se dostává letošní sezóna do své poloviny.

Na začátku tréninku se do průběžného vedení dostal Enea Bastianini z týmu Estrella Galicia 0,0, který zajel čas 1:29,924. Na druhé místo se zařadil se ztrátou 0,743 s Romano Fenati a Joan Mir byl průběžně třetí, ale ztrácel už přes vteřinu. Dobře trénink rozjel Jakub Kornfeil, který se zařadil na páté místo se ztrátou 1,5 vteřiny. Hned po pár kolech zajeli někteří jezdci do boxů, pravděpodobně s problémem s přehříváním motorky. Jorge Martin zajel do boxů také a měnily se u něj kapoty a také upravovali řadičku.

Joan Mir dobře rozjel své čtvrté kolo, ve kterém se dostal do vedení, a v pátém kole svůj čas zlepšil na 1:29,589. Romano Fenati se stále držel na druhém místě se ztrátou 0,011 s a Enea Bastianini byl třetí, když ve svém třetím kole zajel svůj nejlepší čas a stáhl svou ztrátu na prvního na 0,029 s.

První pád tohoto víkendu předvedl Kaito Toba, který spadl v 9. zatáčce. Japonský závodník zůstal po pádu na trati a ostatní jezdci měli co dělat, aby se mu vyhnuli, navíc byl otřesen, takže šel z trati docela pomalu. Hned o chvíli později spadl v rychlé první zatáčce John McPhee, kterému se nic nestalo a hned se s motorkou vrátil na trať.

V polovině tréninku byla většina jezdců v boxech. Ve vedení byl stále Joan Mir, za kterým byli Romano Fenati a Enea Bastianini. Dál pokračovali Livio Loi, John McPhee, Bo Bendsneyder, Gabriel Rodrigo, Tatsuki Suzuki, Fabio Di Giannantonio a Juanfran Guevara. Domácí závodník Philipp Öttl začal na 15. místě se ztrátou 0,896 s a byl posledním do ztráty jedné vteřiny. Jakub Kornfeil se držel s časem 1:30,629 na 17. místě, když měl ztrátu 1,119 s. Danny Kent, který se tento víkend opět vrátil do sedla Moto3 v týmu Red Bull KTM Ajo, se zařadil na průběžné 18. místo se ztrátou 1,209 s. Na trati zůstalo jen pár jezdců, mezi kterými byli i Jorge Martin, který vyjel na trať po kratší zastávce a hned se zlepšil a dostal na první místo s časem 1:29,510.

Jorge Martin dál pokračoval ve svém dobrém tempu a ve svém 13. kole se jako první dostal pod čas 1:29, když zajel 1:28,985. V tu chvíli ale na trať pomalu mířili všichni ostatní a do vedení se dostal Gabriel Rodrigo s časem 1:28,952. Na druhé místo se se ztrátou jen šesti tisícin vteřiny dostal Fabio Di Giannantonio, takže Jorge klesl na třetí místo se ztrátou 0,033 s. Dobře zajel i Bo Bendsneyder, který při minulé domácí Grand Prix podával dobré výkony. Bo se nyní zařadil na čtvrté místo se ztrátou 0,419 s. Zlepšil se i Danny Kent, který tu před dvěma lety oslavil vítězství, když se ve svém 14. kole dostal na 8. místo. Kuba Kornfeil se také zlepšil a zařadil se na 15. místo s časem 1:30,164 a ztrátou 1,447 s. Přibližně deset minut před koncem všichni zajeli do boxů na další krátkou zastávku.

V závěru tréninku na poslední výjezd jezdci volili jiné pneumatiky, aby je mohli porovnat s těmi, které používali v průběhu tréninku. Všichni se začali hned zlepšovat a spousta jezdců se vystřídala na předních pozicích. Dobře zajel i Kuba Kornfeil, který se dostal na 4. místo, ale možná by na tom byl ještě lépe, kdyby Manugel Pagliani nepřestal jet v poslední zatáčce a jezdci měli co dělat, aby se mu vyhnuli a mezi nimi byl i náš závodník.

Jorge Martin

Pět minut před koncem se do vedení vrátil Jorge Martin s časem 1:27,868. To nakonec nikdo už nepřekonal a Jorge je vítězem prvního tréninku. Na místě druhém skončil díky času z předposledního kola Bo Bendsneyder, který má ztrátu 0,111 s. Na třetí pozici se zařadil Nicolò Bulega. Domácí závodník Philipp Öttl obsadil místo čtvrté se ztrátou 0,388 a Joan Mir doplnil pětici nejlepších. Dále skončili Marcos Ramirez, Enea Bastianini, Livio Loi, Aron Canet a Fabio Di Giannantonio. Kuba Kornfeil skončil těsně za Top10, když na Fabia ztratil jen 0,072 s a obsadil 11. místo s časem 1:28,660 a ztrátou na vítěze 0,792 s.