Moto3 – 3. volný trénink

Sobotní program rozjeli jezdci třídy Moto3 svým třetím volným tréninkem. Podmínky na trati byly téměř totožné jako včera ráno. Je polojasno, vzduch má 27°C a trať 28°C, není takové vlhko a na trati jsou některá vlhká místa po včerejším dešti.

Hned na začátku tréninku ošklivě spadl Aron Canet v 9. zatáčce. Aron nejprve lehce ztratil předek, ale poté z motorky vylétl po highsideru. Nic se mu naštěstí nestalo.

Trénink dobře rozjel Kuba Kornfeil, který se ve třetím kole ujal vedení s časem 2:17,660. Za něj se se ztrátou 0,323 s zařadil Joan Mir a třetí byl Jorge Martin, ale ten měl ztrátu přes jednu vteřinu. Na Kubův čas v dalších kolech útočili ostatní závodníci, spousta z nich se zlepšila, ale nakonec se do vedení nikdo nedostal. Na druhé místo se zařadil Jorge Navarro se ztrátou 0,109 s a třetí byl opět Jorge Martin, který měl nyní ztrátu 0,165 s.

V pátém kole si Jakub Kornfeil zlepšil čas na 2:17,504, ale do vedení se dostal Francesco Bagnaia s časem 2:17,470, kterému se tu dařilo už včera. Mezi oběma jezdci tak bylo jen 0,034 s. O kolo později se do čela tabulky dostal Jorge Navarro s časem 2:17,190. V tu chvíli spadl ve druhé zatáčce Fabio Spiranelli, jehož motorka zůstala na trati a ostatní se jí museli rychle vyhnout. Fabio po pádu kulhal. Hned poté spadl v první zatáčce Gabriel Rodrigo a v deváté zatáčce Lorenzo Petrarca.

Ještě předtím, než závodníci zajeli na první zastávku do boxů, tak se do vedení dostal zpátky Francesco Bagnaia, který zajel čas 2:16,461. Na druhém místě byl s lepším časem Jorge Navarro se ztrátou 0,234 s, třetí byl Joan Mir, který ztrácel 0,520 s, Andrea Locatelli obsadil čtvrtou pozici a pětici nejlepších uzavíral Jakub Kornfeil, který měl ztrátu 0,928 s. Kuba se ještě ve svém osmém kole posunul na místo druhé s časem 2:16,655 se ztrátou 0,194 na Bagnaiu, ale hned za ním jel Joan Mir, který se ujal vedení s časem 2:16,312. Pěkně zajela i Maria Herrera, která z konce tabulky poskočila na 12. místo a v dalším kole se posunula na 10. místo.

V době, kdy byli skoro všichni v boxech, tak se na trať vrátil Brad Binder, který si zlepšil čas a posunul se na 3. místo. Kubu Kornfeila tak odsunul na 4. pozici.  Jakubův týmový kolega a domácí závodník Adam Norrodin si vedl také dobře, když byl na průběžném 11. místě.

Čtvrt hodinu před koncem se na trať všichni začínali vracet. Jako první se výrazněji zlepšil Nicolo Bulega, který se dostal do vedení s časem 2:16,152. Výborně zajel i Fabio Quartararo, který byl do té doby na 14. místě a nyní se posunul na 2. místo, když měl v prvních třech sektorech náskok přes dvě desetiny vteřiny, ale nakonec takový náskok ztratil v posledním sektoru, takže se zařadil za Bulegu se ztrátou 0,023 s. O kolo později se do vedení dostal Lorenzo Dalla Porta, který svého týmového kolegu překonal o 0,171 s, když zajel čas 2:16,834. Na nejlepší čas jelo stále více závodníků a začínalo to vypadat podobně jako v kvalifikaci. Kuba Kornfeil si také zlepšil čas na 2:16,403 a byl na 7. místě se ztrátou 1,453 s. Někteří závodníci ještě na posledních necelých deset minut zajeli do boxů, včetně Kuby, ale většina z nich byla na trati.

Jakub Kornfeil

Osm minut před koncem se do čela tabulky vrátil Jorge Navarro, který zajel čas 2:14,950 a jako první se dostal pod hranici 2:15. Na druhé místo se zařadil Joan Mir se ztrátou 0,106 s a třetí byl Nicolo Bulega, který ztrácel 0,577 s. O pár minut později se na trať opět vrátil Jakub Kornfeil, který byl v tu chvíli na 9. místě. Docela nečekaně byl vzadu Brad Binder, který byl až na 13. místě.

Jore Navarro byl dalším z jezdců, kteří skončili na zemi. Jorge spadl pět minut před koncem v předposlední 14. zatáčce, když měl skvěle rozjeté kolo a útočil na vedení. V tu chvíli byl ve vedení Joan Mir s časem 2:14,913.

Jakub Kornfeil ve svém 14. kole zajel doposud nejlepší čas v hodnotě 2:14,696, takže se dostal do vedení. V tu chvíli do konce tréninku všem jezdcům zbývalo ještě jedno kolo. Na druhé místo se poté zařadil Francesco Bagnaia se ztrátou 0,086, který poskočil až z 21. místa.

Brad Binder

Brad Binder

Vítězem tohoto tréninku se nakonec stal Brad Binder, který se posunul do čela díky poslednímu kolu, ve kterém zajel čas 2:14,690. Jakub Kornfeil skončil na 2. místě se ztrátou jen 0,006 s. Francesco Bagnaia obsadil třetí pozici také s malou ztrátou, jen 0,092 s. Fabio Quartararo skončil na 4. místě a pětku nejlepších doplnil jeho týmový kolega Joan Mir. Na konci tréninku spadl ve 14. zatáčce domácí Khairul Idham Pawi.