Preview

Sedmý závodní víkend letošní sezóny se uskuteční ve dnech 15. až 17. června 2018. Závodit se bude na okruhu Montmeló, který se nachází v dosahu města Barcelona.

Závodní okruh poblíž jednoho z nejhezčích evropských měst Barcelony se začal plánovat v roce 1989, kdy se dohodla katalánská vláda spolu s městem Montmeló a katalánským automobilovým klubem RACC na stavbě uzavřeného okruhu. Circuit de Catalunya byl slavnostně otevřen v roce 1991 a rovnou se tu při té příležitosti jela Velká cena Španělska Formule 1. Hned v následujícím roce sem zavítaly motorky z mistrovství světa a jela se tu Grand Prix Evropy. Od roku 1995 tu Velká cena silničních motocyklů nese název Grand Premi de Catalunya.

Od tragické nehody Luise Saloma v roce 2016 prošel okruh již několika úpravami. Před letošním závodem prošel zatím asi změnou největší. Na celém okruhu je kompletně položen nový povrch. Okruh byl modifikován, byla změněna zatáčka číslo 13 a okruh má nyní 14 zatáček – 6 levých a 8 pravých.

Je to tedy letos nově modifikovaný okruh, takže se budou počítat nové traťové rekordy. Rekord okruhu držel časem 1:45,971 Maverick Viñales, ale to tedy bylo ještě na jiném profilu tratě.

Firma Michelin původně zamýšlela, že přiveze čtyři různé specifikace pneumatik, ale před měsícem se na okruhu konal test a nakonec se rozhodlo, že se počet specifikací zredukuje na tři.

Přední pneumatiky budou specifikace měkké, střední a tvrdé a všechny budou symetrické. Naopak zadní pneumatiky budou asymetrické s tvrdší částí na pravé straně. I tyto pneumatiky budou specifikace měkké, střední a tvrdé.

MotoGP

V pozici lídra šampionátu přijíždí na svůj domácí závod Marc Márquez. Ten sice v závodě v Mugellu havaroval a závod pak dokončil za bodovanými pozicemi, stále má však docela pohodlný náskok 23 bodů.

Marc Márquez

Marc Márquez

Pódiové umístění z Mugella pomohlo Valentinovi Rossimu a on se posunul na druhou pozici v pořadí mistrovství světa. Nicméně, jak již bylo řečeno, na Márqueze to je ztráta 23 bodů. Márquez má bodů 95, Rossi 72. Navíc Yamaha se stále potýká s potížemi a zatím lze jen těžko odhadovat, jak se jim bude dařit v Katalánsku.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Hned za Rossim se nachází jeho týmový kolega Maverick Viñales. Ten byl ze svého výkonu v závodě v Mugellu zklamaný, myslel výš, ale skončil až osmý a to je jeho prozatím letošní nejhorší výsledek. Viñales má 67 bodů.

Maverick Viñales

Maverick Viñales

Pouze o bod už je za španělským jezdcem Andrea Dovizioso. Jezdec Ducati měl poslední dobou smůlu, v Mugellu ale získal cenné pódium a důležité body do šampionátu. Loni v Barceloně získal Dovizioso vítězství, takže uvidíme, jak se s obhajobou popere.

Také další pořadí v šampionátu je pěkně natěsnané, protože pouze dva body za Doviziosem je Johann Zarco. Závod v Mugellu tentokrát moc nevyšel ani jemu a jeho Yamaze, když byl na desátém místě. Nicméně, Zarco stále vede pořadí jezdců netovárních týmů.

To ale nemusí mít příliš dlouhého trvání. Na šestém místě v celkovém pořadí je totiž Danilo Petrucci a ten je za Zarcem jen o bod. Petrucci jezdí v týmu Pramac Ducati, takže v pořadí jezdců netovárních týmů je druhý za Zarcem právě o ten jeden bod. Takže se začíná rodit zajímavý souboj o nejlepšího jezdce soukromého týmu a pravděpodobně také o cenu pro nejlepší netovární tým. Petrucci v domácím závodě bojoval o pódium, nakonec však nestačil a dojel do cíle na sedmém místě.

Sedmou pozici v šampionátu drží Andrea Iannone na Suzuki, který doma v Mugellu bojoval o pódium a nakonec skončil čtvrtý, ale i tak přivezl pro svůj tým skvělý výsledek. Byl to skvělý závod pro Suzuki, jelikož Alex Rins byl pátý a také nějakou dobu bojoval o pódium. Rins se aktuálně v pořadí šampionátu nachází na 11. místě.

Andrea Iannone

Andrea Iannone

Na osmém místě je v pořadí šampionátu Cal Crutchlow. Tomu minulý závod v Itálii docela vyšel, když slavil šestou pozici. Devátý pak je Jack Miller, týmový kolega Danila Petrucciho. Millerovi ale závod v Mugellu nevyšel, nedojel do cíle, takže ve Španělsku si určitě bude chtít spravit chuť. Desítku pak doplňuje Jorge Lorenzo, který v Mugellu získal své první vítězství na motocyklu Ducati. Takže se nabízí otázka, zda dokáže podobný výkon zopakovat i na své domácí trati v Barceloně.

Domácí fanoušci budou mít v akci i další své hrdiny. Dani Pedrosa, který nedávno oznámil odchod z Repsol Hondy a tento víkend se chystá prozradit své plány do budoucna, je zatím v šampionátu 12. Hned za ním jsou v pořadí šampionátu Tito Rabat, Pol Espargaró, Álvaro Bautista. Pol Espargaró, i jeho bratr Aleix, který se před pár dny stal otcem dvojčat Mii a Maxe, mají tradičně v Katalánsku velký počet fanoušků. Aleix je v šampionátu na 18. místě.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Zajímavě se vyvíjí souboj o nováčka roku. Franco Morbidelli a Hafizh Syahrin mají totiž momentálně shodný počet 17 bodů, takže i tuhle bitvu může být zajímavé sledovat.

Karel Abraham závod v Mugellu do cíle nedojel, takže svou bodovou sbírku ani nemohl rozšířit. Stále má tedy jen jeden bod a patří mu 23. místo. Minulý rok dojel v Barceloně na 14. místě a podobný výsledek by se jistě hodil i letos. Vždyť ten jeden bod získal hned v prvním závodě sezóny v Kataru a to už je nějaký ten měsíc zpátky.

Karel Abraham

Karel Abraham

Moto2

V kategorii Moto2 vede Francesco Bagnaia. Ten ve svém domácím závodě v Mugellu bojoval o pódium, nakonec se musel smířit se 4. pozicí, ale i tak to pro něj byl další dobrý přísun bodů a potvrzení pozice lídra šampionátu. Na svém kontě má 111 bodů. Za ním je na druhém místě Miguel Oliveira, který dokázal v Mugellu vyhrát a trochu se na Bagnaiu dotáhl. Oliveira má 98 bodů a očekává se, že jako portugalský jezdec bude mít ve Španělsku velkou podporu fanoušků. Třetí je pak Lorenzo Baldassarri, který se v Mugellu umístil na 2. místě. Baldassarri má 84 bodů.

Miguel Oliveira, Lorenzo Baldassarri, Joan Mir

Miguel Oliveira, Lorenzo Baldassarri, Joan Mir

Na 4. místě se v mistrovství světa nachází první z domácích závodníků, kterým je Alex Márquez. Ten má momentálně 78 bodů a v Barceloně obhajuje loňské vítězství.

Top 5 pak doplňuje další Španěl a Márquezův týmový kolega Joan Mir se 64 body. Mir získal ve dvou posledních závodech 3. místo, takže se možná pokusí o další umístění na stupních vítězů.

Moto3

Závod v Mugellu přinesl napínavý souboj mezi trojicí jezdců a přesně tahle trojice je také na prvních třech místech v šampionátu Moto3. Na čele této kategorie je Marco Bezzecchi, který doma v Itálii slavil 2. místo. V šampionátu má 83 bodů.

Druhý je vítěz z Mugella Jorge Martín. Ten po dvou nevydařených závodech potřeboval body jako sůl. A díky těmto 25 bodům z Itálie už se na Bezzecchiho dotáhl, protože má 80 bodů.

Jorge Martín

Jorge Martín

Třetí je Martínův týmový kolega Fabio Di Giannantonio, který má bodů 75. Di Giannantonio dojel v Itálii na 3. místě a stále čeká na své první oficiální vítězství.

Čtvrtý je v pořadí šampionátu Aron Canet. Ten byl před sezónou pasován mezi favority, ale zatím je trošku za očekáváním, i když samozřejmě vše je stále otevřené a stále je ve hře. V Itálii skončil na 11. místě.

První pětku v Moto3 aktuálně uzavírá Andrea Migno. Tomu domácí závod v Mugellu vyšel, když skončil na 5. místě. On a Fabio Di Giannantonio jsou jediní dva jezdci v poli Moto3, kteří bodovali ve všech šesti závodech sezóny. Uvidíme, jestli oba dokážou tuto sérii prodloužit i v Barceloně.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil měl závod v Itálii těžký. Kvalifikoval se až na 21. místo a v závodě v nabité konkurenci bylo těžké se kamkoliv posunout. Sice se chvíli mezi bodovanou patnáctkou pohyboval, ale byla to velká bojující skupina, která se časem roztrhala na menší. Výsledkem pro Jakuba bylo až 23. místo, takže žádné další body ke svému jménu do tabulky šampionátu nepřipsal. Stále má tedy 36 bodů a je na 11. místě.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí