Preview

Letošní sezóna mistrovství světa silničních motocyklů se pomalu chýlí ke svému konci, když se odjelo již patnáct (pokud nepočítáme zrušený Silverstone, tak čtrnáct) závodních podniků z celkových devatenácti. Nyní nás čeká trojice zámořských Grand Prix, které se pojedou ve třech víkendech za sebou, a poté už přijde závěr sezóny ve španělské Valencii. Půjde tak o náročné období, kde se neodpouští žádná chyba a co víc, případné zranění, kdy není moc času na uzdravení. Závody začínají Velkou cenou Japonska nazvanou Motul Grand Prix of Japan, která se pojede na okruhu Twin Ring Motegi v termínu od 19. do 21. října 2018. Na to poté navážou závody v Austrálii a v Malajsii.

Závodní areál Twin Ring Motegi byl zasazen do krásné přírody v severní části oblasti Kanto ležící v prefektuře Tochigi a leží mezi městy Mito a Utsonomiya. Od hlavního města Tokia to není daleko, proto si všichni mohou užít nejen ruch tohoto velkoměsta, ale také jeho krásné okolí včetně hory Fuji.

Jak už název napovídá (Twin Ring), jde o spojení dvou závodních tratí. Vše bylo zkonstruováno tak, aby oba okruhy vyhovovaly mezinárodním standardům a zároveň ani jeden nezasahoval do toho druhého. Areál postavila Honda a otevřela ho v létě roku 1997, takže loni oslavil 20 let. Primárně šlo o testovací okruh, ale poté sem zavítala i motocyklová Grand Prix v roce 1999.

Je tu 2,4 km dlouhý ovál pro závody v duchu amerického motorsportu a závodní okruh dlouhý 4,8 km s různými zatáčkami, který se používá pro závody MotoGP. Trať je široká 15 metrů a nabízí 14 zatáček, z nichž je 6 levotočivých a 8 pravotočivých. Nejdelší rovinka je dlouhá 762 m, ale kromě ní tu jsou další tři dlouhé roviny, takže je trať náročná na brzdění a akceleraci a tím pádem jde o trať ve stylu stop&go. Dle výrobce brzd Brembo je trať Motegi jedna z nejnáročnějších v celém kalendáři, zejména zatáčky č. 1, 5, 9, 10 a 11, ve kterých se rychlost dostává pod hranici 100 km/h. I kvůli tomu byl okruh Motegi prvním, kde se začaly používat brzdové kotouče s větším průměrem.

Okruh Motegi je náročný na brzdy, takže jezdci potřebují stabilitu na přední pneumatice, aby mohli tvrdě brzdit do zatáček, ale také potřebují zadní pneumatiku, která bude mít dostatek přilnavosti. Proto Michelin do Japonska přiváží pneumatiky měkké, střední i tvrdé směsi. Přední pneumatika je symetrická, zadní pneumatika je asymetrická s tvrdší pravou částí. Pro případ deště jsou připraveny pneumatiky měkké a střední. Stejně jako zadní pneumatika na suchou trať, i ta na mokrou trať je asymetrická.

Držitelem kvalifikačního i traťového rekordu je Jorge Lorenzo. Traťový rekord je platný z roku 2014, kdy tu Jorge zajel čas 1:45,350. Kvalifikační rekord zajel o rok později v hodnotě 1:43,790Nejvyšší maximální rychlost tu měl také v roce 2015 Andrea Iannone, který tu jel rychlostí 314,3 km/h.

MotoGP

Vedoucím závodníkem královské kategorie MotoGP je Marc Márquez, který dokázal svůj náskok v šampionátu navýšit, když vyhrál závod v Thajsku. Nyní přijíždí na okruh do Japonska, kde čeká Hondu důležitý domácí závod. Je to okruh, na kterém se Márquezovi obvykle daří, až na jednu výjimku tu vždy stál na stupních vítězů. Na svém kontě má nyní 271 bodů a už v Motegiprvní šanci na zisk titulu mistra světa. Je to poměrně lehká matematika, k tomu, aby mohl slavit svůj pátý titul v MotoGP mu stačí, když v závodě porazí Andreu Doviziosa.

Marc Márquez

Marc Márquez

Andrea Dovizioso předvedl v Thajsku velmi dobrý závod, dlouho držel krok s Marcem Márquezem, přesto na něj v závěru závodu nestačil a ztratil dalších pět bodů. Loni mu závod v Japonsku vyšel, v souboji porazil právě zmíněného Márqueze a ještě si držel šanci na titul. Letos je jeho situace složitější, v šampionátu má 194 bodů a na španělského soupeře ztrácí už 77 bodů. Pokud dokáže letos v závodě Márqueze porazit, tak ještě bude mít šanci na titul, respektive oddálí Márquezovy oslavy.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

Třetí místo v šampionátu drží Valentino Rossi, který má před tímto závodním víkendem ještě matematickou šanci na titul, ale ani samotný Ital nevěří tomu, že by se situace mohla výrazně změnit. Spíše doufá v udržení třetího místa v šampionátu. Na svém kontě má nyní 172 bodů a za sebou povedený závod v Thajsku, kde chvíli vedl a bojoval o umístění na pódiu. Nakonec získal čtvrté místo. V posledních dvou letech mu závody v Japonsku nevycházely, ani v roce 2017, ani v roce 2016 nedojel do cíle. Yamaha měla v Thajsku povzbudivý závodní víkend a tým bude chtít svou zlepšující se formu potvrdit také v Japonsku, což pro ně bude v domácím závodě velmi důležité.

Vzestup formy Yamahy bude chtít potvrdit také Maverick Viñales, který se během závodu v Thajsku dostával do tempa postupně, nakonec dokázal získat třetí místo, což byly první stupně vítězů pro Yamahu ve druhé polovině letošní sezony. Viñales je v šampionátu na čtvrtém místě se 146 body. Loni mu v Japonsku závod na mokré trati nevyšel, byl na devátém místě, předloni na motocyklu Suzuki získal třetí místo.

Maverick Viñales, Valentino Rossi

Maverick Viñales, Valentino Rossi

Na pátém místě v pořadí šampionátu je Jorge Lorenzo, který v Thajsku nezávodil. Z Velké ceny Aragónu byl zraněný, během pátečního tréninku v Thajsku havaroval znovu a bylo rozhodnuto, že se zbytku závodního víkendu účastnit nebude. Měl týden na odpočinek a zdá se, že na Velkou cenu Japonska by měl být připraven. Na svém kontě má zatím 130 bodů.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Těsně za Lorenzem už se nachází Cal Crutchlow, který se v Thajsku snažil udržet krok s těmi nejlepšími, nakonec ale na své soupeře nestačil, ale bral sympatické 7. místo. V šampionátu tak má 128 bodů a za sebou drží další dotírající jezdce. Jen o pár bodů za ním je totiž Danilo Petrucci, který má 126 bodů a který, stejně jako Crutchlow, bojuje o zisk titulu nejlepšího jezdce soukromého týmu. Petrucci skončil v Thajsku až za Crutchlowem, takže na něj nějaké body ztratil. V Japonsku by ale mohl něco získat, loni v deštivém závodě slavil třetí místo. Za touto dvojicí se ale nachází ještě Johann Zarco, který má 123 bodů a který také bojuje o pozici nejlepšího jezdce soukromého týmu. Zarcovi se závod v Thajsku vydařil, byl to právě on, kdo se stal nejlepším netovárním jezdcem závodu na okruhu Buriram, když skončil 5.

Devátý se v pořadí šampionátu drží Andrea Iannone, pro kterého byl závod v Thajsku náročný, nakonec vybojoval alespoň 5 bodů za 11. místo. V šampionátu má 113 bodů a také pro tým Suzuki se blíží důležitý závodní víkend. Iannoneho týmový kolega Alex Rins zažil v Thajsku další dobrý víkend, v závodě získal 6. místo a bral důležité body do šampionátu. Těch má nyní 102 a je na 10. místě celkového pořadí.

Andrea Iannone

Andrea Iannone

V dobré formě se v Thajsku předvedl Dani Pedrosa, který měl dobré tempo, a zdálo se, že letos bude konečně bojovat o umístění na pódiu. Bohužel španělský závodník měl pád a v pořadí šampionátu mu tak stále patří až 11. místo, když má 87 bodů. Japonsko by mohlo být další destinací, kde by mohl předvést dobré tempo, je to domácí okruh Hondy, ale také okruh, kde má Pedrosa spoustu fanoušků, kteří ho mohou motivovat. Navíc se mu na tomto okruhu v minulosti docela dařilo.

Dani Pedrosa

Dani Pedrosa

Důležitý víkend je před Takaakim Nakagamim, který pojede svůj první domácí závod v hlavní kategorii MotoGP. Nakagami má v celkovém pořadí šampionátu 18 bodů a patří mu 20. místo. V souboji o nejlepšího nováčka sezony má stále šanci na vítězství, na druhého Syahrina ztrácí 5 bodů, na lídra Morbidellihoztrátu 15 bodů. Nakagamimu bude jistě v Japonsku fandit spousta lidí, on bude mít určitě o další motivaci postaráno, navíc před závodním víkendem jeho tým LCR Honda oznámil, že Nakagami s nimi bude pokračovat i v sezoně 2019, takže jeho blízká budoucnost je vyřešena.

Takaaki Nakagami

Takaaki Nakagami

Stále neschopný závodit je Tito Rabat, který se zotavuje z několikanásobné zlomeniny nohy, a španělského jezdce u týmu Avintia opět nahradí jeho krajan Jordi Torres.

Český jezdec Karel Abraham neměl v Thajsku jednoduchý závod, potýkal se s různými problémy. Závod alespoň dokončil, když dojel na 17. místě. Závody v Japonsku mu v minulosti příliš nevycházely, snad tedy letos se vše alespoň trochu obrátí. V šampionátu mu patří 23. místo, když má 5 bodů.

Moto2

Ve vedení šampionátu kategorie Moto2 je Francesco Bagnaia, který získal vítězství v Thajsku a dokázal tak svůj náskok navýšit. Nyní má v šampionátu 259 bodů a tedy 28 bodů náskok na nejbližšího soupeře. Loni v deštivém víkendu v Japonsku startoval ze 12. místa, ale dokázal se vyškrábat na místo 4., takže to ukazuje, že by se mu v Motegi mohlo dařit.

Francesco Bagnaia

Francesco Bagnaia

Druhé místo drží Miguel Oliveira, který má 231 bodů. V Thajsku to vypadalo, že pojede o vítězství, nicméně nakonec se musel spokojit se 3. místem a tedy se ztrátou dalších bodů na Bagnaiu. Deštivý závod loni v Japonsku Oliveirovi moc nevyšel, byl až 7., ale poté ukázal, že mu zámořské závody jdou. Potřebuje k tomu ale dobrou kvalifikaci.

Miguel Oliveira

Miguel Oliveira

Jisté už je, že šampionem Moto2 se letos stane Francesco Bagnaia nebo Miguel Oliveira. Třetí v pořadí, kterým je Brad Binder, už totiž na první místo ztrácí 102 bodů a k dispozici už je pouze 100 bodů. Binder má v pořadí šampionátu 157 bodů, ale poslední dobou také promlouvá do bojů o pódium. V Thajsku nakonec skončil 4., ale může hrát důležitou úlohu v souboji jezdců o titul, protože je týmovým kolegou Miguela Oliveiry, takže tu může být tendence o snahu pomoct svému kolegovi.

Brad Binder

Brad Binder

Stejně tak se o pomoc svému kolegovi může snažit Luca Marini. Konec konců, ten už před časem prohlásil, že pokud to bude možné, tak svému týmového kolegovi Francescovi Bagnaiovi pomůže. Marini je v šampionátu na 10. místě, má 104 bodů, ale v posledních několika závodech ukázal dobré tempo a letos už několikrát na stupně vítězů vystoupal. Může to tedy v Japonsku být další zajímavý souboj týmů Ajo a Sky VR46.

Luca Marini, Francesco Bagnaia

Luca Marini, Francesco Bagnaia

Na čtvrtém místě v pořadí šampionátu je Lorenzo Baldassarri, který má 132 bodů. Baldassarri se může pokusit o zisk celkového třetího místa, ale měl by si odpustit chyby. Závody v Misanu a Aragónu mu vyšly, ale v Thajsku chyboval a spadl. Přitom měl závod velmi slibně rozjetý. Na třetí místo v šampionátu má stále šanci také Alex Márquez, který je nyní pátý a má 126 bodů. Nicméně i Márquez si bude muset odpustit chyby, pokud se chce do tohoto boje ještě zapojit. Ve druhé polovině letošní sezony totiž zatím bodoval jenom jednou a to pro něj není zatím velmi dobré. Navíc se za ním v celkovém pořadí šampionátu tlačí další jezdci. Jeho týmový kolega Joan Mir na něj ztrácí už jen 2 body a ani další jezdci nejsou bodově daleko.

Domácí závodní víkend čeká na Tetsutu Nagashimu. Japonský jezdec zažil v Thajsku svůj nejlepší závod letošní sezony, v šampionátu má celkově 16 bodů a patří mu 19. místo.

Moto3

Jestliže v kategoriích MotoGP a Moto2 je souboj o titul víceméně mezi dvěma jezdci, tak v kategorii Moto3 má na titul matematickou šanci ještě 7 jezdců. Není to jen o souboji prvních dvou, jak by se mohlo zdát, ale nakonec může všechny překvapit někdo úplně jiný. Lídrem šampionátu je Jorge Martín, který v Thajsku bojoval s problémy s rukou, a nebylo jisté, jestli vůbec bude startovat. Nakonec startoval a také kvůli výpadkům soupeřů vybojoval 13 bodů za 4. místo. Celkově má tedy 204 bodů.

Jorge Martín

Jorge Martín

Druhý je stále Marco Bezzecchi, který měl v Thajsku skvěle rozjetý závod, bojoval o vítězství. V posledním kole ale došlo ke kolizi s Eneou Bastianinim, takže Bezzecchi nebral žádné body. Jezdec týmu Pruestel má smůlu, letos se mu to stalo už počtvrté, že spadl v posledním kole závodu. Na svém kontě tak má 178 bodů. Nyní přijíždí do Japonska, na které má skvělé vzpomínky, protože právě tady loni slavil své první stupně vítězů v kariéře. V deštivém závodě skončil na třetím místě.

Marco Bezzecchi

Marco Bezzecchi

Vítězně, a to doslova, vyšel ze závodu v Thajsku Fabio Di Giannantonio. Odjel skvělý závod a získal své druhé vítězství, navíc v šampionátu má 175 bodů, takže na Bezzecchiho ztrácí jenom 3 body a na lídra, kterým je jeho týmový kolega Martín, má ztrátu pouze 29 bodů. Hned po závodě v Thajsku také italský jezdec uvedl, že bude bojovat tvrdě, aby získal titul.

Fabio Di Giannantonio

Fabio Di Giannantonio

Čtvrtý je v pořadí šampionátu Enea Bastianini, který má zatím takovou sezonu jako na houpačce. Jeden závod odjede ve výborném tempu, další mu příliš nesedne, v dalším má pád. Valná většina jeho závodů má společné to, že se po ne příliš dobré kvalifikaci probíjí polem dopředu a v závěru závodu má dobré tempo. To předvedl i v Thajsku, svou snahu ale v závěru přehnal, spadl a srazil i Marca Bezzecchiho. Žádné body tedy nebral a na svém kontě jich má aktuálně 133.

Enea Bastianini

Enea Bastianini

Pátý se drží Aron Canet, a to i přes to, že v Thajsku kvůli zranění vůbec nestartoval. Canet se potýká se zraněním ramene už od GP San Marina, kde byl během závodu zapleten do hromadné kolize. V Aragónu závod v jeho průběhu vzdal, do Thajska potom neodcestoval. Na svém kontě má 118 bodů a do Velké ceny Japonska by už snad zasáhnout měl.

Aron Canet

Aron Canet

K dispozici je stále ještě 100 bodů, takže matematickou šanci na titul mají také šestý Lorenzo Dalla Porta se 111 body a sedmý Gabriel Rodrigo se 108 body.

Možnost boje o titul už oficiálně ztratil Jakub Kornfeil, který je v pořadí šampionátu na osmém místě a má 102 bodů, takže na první místo ztrácí už 102 bodů. V Thajsku se mu nepovedla kvalifikace, přesto během závodu zabojoval, dokázal se pořadím posunout dopředu a dokonce to vypadalo na boj o pódium. Nakonec získal 6 bodů za 10. místo. Letos tak útočí na svou nejlepší sezonu v kariéře.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Kvůli zranění ruky se závodního víkendu v Japonsku nebude účastnit Nicolò Bulega. Tým Sky VR46 povolal jako náhradníka Celestina Vietti Ramuse, který už byl dříve oznámen jako jezdec tohoto týmu pro příští sezonu, takže bude mít první šanci si vyzkoušet závodění na světové úrovni.

Domácí závod pojedou Tatsuki Suzuki, Kaito Toba, Ayumu Sasaki a Kazuki Masaki. Všichni tito jezdci ukázali v minulosti v některých závodech dobré tempo, takže se s nimi v jejich domácím závodě musí počítat.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí