Moto3 – 3. volný trénink

Velká cena Francie pokračuje svým sobotním programem. Jako první měli ráno svůj třetí trénink jezdci kategorie Moto3. Teplota vzduchu byla 12°C, na trati bylo 14°C, v Le Mans bylo docela větrno a zataženo, trať byla po ranním dešti mokrá, ale na začátku třetího tréninku Moto3 nepršelo.

Třetí trénink definitivně rozhoduje o postavení jezdců do kvalifikací, takže jezdci, kteří byli mimo Top 14 po pátečních trénincích, doufali, že nezačne pršet, ale naopak trať uschne a oni budou mít šanci zaútočit na zlepšení svých časů. Po pěti minutách tréninku spadl ve čtrnácté zatáčce Alonso López, jezdec vypadal chvíli trochu otřeseně, nakonec z místa odešel po svých.

Po pátku byl ve vedení Ai Ogura, následovali ho Niccolò Antonelli, Tatsuki Suzuki, Andrea Migno a Albert Arenas. Oba čeští jezdci Jakub Kornfeil a Filip Salač byli mimo Top 14, takže v této chvíli by museli oba jet 1. kvalifikaci.

Nejlepším v aktuálním tréninku byl zatím Jaume Masia s časem 1:54,346, druhý byl Darryn Binder a třetí Tony Arbolino, na celkové pořadí to zatím vliv nemělo. V zatáčce číslo 6 havaroval Darryn Binder, jezdec byl v pořádku a snažil se dostat zpátky na trať. O chvíli později měl v zatáčce číslo 11 pád Marcos Ramírez, také on byl v pořádku.

Ve vedení tréninku byl stále Jaume Masia, který svůj čas zlepšil na 1:53,677. Stále to ale byly časy o 11 vteřin pomalejší než ty nejlepší páteční. O několik minut později havaroval ve třetí zatáčce Aron Canet. Španělský jezdec byl v pořádku a zpátky na trati.

V polovině tréninku byl na čele Andrea Migno s časem 1:53,554, na druhém místě byl Jaume Masia, třetí byl Aron Canet.

Andrea Migno byl stále ve vedení, druhý byl stále jeho týmový kolega Jaume Masia, v Top 5 aktuálního tréninku byli také Gabriel Rodrigo, Ai Ogura a Makar Yurchenko. Do konce tréninku zbývalo 12 minut.

Mezitím vydalo ředitelství závodu informaci, že Raul Fernández, Darryn Binder a Alonso López dostanou penalizaci 12 míst na startovním roštu za pomalou jízdu během pátečního druhého tréninku.

Osm minut před koncem tréninku spadl ve čtvrté zatáčce Ayumu Sasaki, japonský jezdec byl v pořádku. V té chvíli lehce pršelo a podle předpovědi se blížil silný déšť. Pád měl o chvíli později ve čtvrté zatáčce také Ai Ogura a také on byl v pořádku.

Ve třetí zatáčce měl minutu před koncem pád Celestino Vietti,v té době se také měnilo pořadí tréninku, když do čela se s časem 1:53,429 dostal Tatsuki Suzuki.

Vítězem tréninku se stal Tatsuki Suzuki před Andreou Mignem a Jaume Masiou. Filip Salač byl 17. a Jakub Kornfeil 21. Na kombinované pořadí tréninků to ale vliv nemělo a do 2. kvalifikace postupuje prvních 14 jezdců tak, jak byli v pořadí v pátek. Zbytek bude muset zabojovat v 1. kvalifikaci.