Preview

Pátý závodní víkend v sezóně 2019 mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP se nezadržitelně blíží. Tento víkend se pojede Velká cena Francie a závodit se bude na legendárním okruhu Le Mans.

Závodní okruh v Le Mans byl vybudován již v roce 1965 u původní trati nesoucí název Bugatti pro 24hodinové vytrvalostní závody. Od města Le Mans se nachází přibližně 5 km na jih a od Paříže je vzdálený kolem 200 km. Velká cena silničních motocyklů se tu jezdila již od 60. let, ale po vážné nehodě Španěla Alberta Puige v roce 1995 Le Mans z kalendáře vypadlo a vrátilo se až v roce 2000. V té době byly na trati provedeny úpravy pro zvýšení bezpečnosti.

Okruh v Le Mans měří 4,2 km, takže patří k těm kratším. Na okruhu je celkem 14 zatáček, z toho 5 je levých a 9 pravých. Šířka okruhu je 13 m a nejdelší rovinka měří 674 m. Předloni dostala trať nový povrch, takže zmizely četné nerovnosti, které závodníkům způsobovaly problémy, včetně pádů. Nejčastějšími místy k předjíždění jsou na této trati oblast zatáček 2, 3, 4 a poté zatáčka číslo 8 , konec zadní rovinky v zatáčce číslo 9 a také v poslední pravá dvojzatáčka před cílem.

Nejlepší kolo závodu zajel roku 2017 Maverick Viñales, který tenkrát zajel čas 1:32,309. Kvalifikační rekord a zároveň rekord tratě zde loni zajel domácí Johann Zarco, jehož čas byl 1:31,185. Nejvyšší maximální rychlostí se tu řítil Andrea Iannone na motocyklu Ducati, když v roce 2015 dosáhl rychlosti 316,6 km/h.

Do Francie přiváží Michelin, který čeká domácí závod, pneumatiky měkké, střední a tvrdé směsi. Přední pneumatika bude symetrická, zadní je připravená asymetrická s tvrdší pravou stranou, jelikož je na okruhu více pravotočivých zatáček. Přední tvrdá pneumatika bude v novém provedení, které bylo představeno na začátku této sezóny, zatímco zadní pneumatika bude ve vylepšeném technologickém provedení, které se testovalo před touto sezónou. V případě deště, a že to vypadá, že tyto pneumatiky budou v Le Mans využity, budou k dispozici pneumatiky měkké a střední směsi, zadní bude opět asymetrická.

V Le Mans bývá nevyzpytatelné počasí a nevyzpytatelně vypadá předpověď také na nadcházející víkend. Vypadá to, že jezdci zažijí všechny možné druhy počasí. Na pátek a sobotu hlásí předpověď zataženo a dešťové přeháňky, v neděli by podle aktuální předpovědi pršet nemělo. Teploty by se měly pohybovat mezi 18 až 20°C.

MotoGP

Šampionát MotoGP nyní vypadá velmi vyrovnaně, jelikož první čtyři jezdci jsou v rozmezí pouhých devíti bodů, přičemž první tři jsou v rozmezí jen tří bodů. Vede Marc Márquez, který se po nevydařeném závodě v Austinu dokázal prosadit v Jerezu, kde vyhrál a dostal se zpět do vedení šampionátu. Španěl má na svém kontě rovných 70 bodů. Le Mans bývá pro Márqueze občas nevyzpytatelné a Márquez bývá občas nevyzpytatelný na okruhu Le Mans. V loňském roce mu závod ovšem vyšel skvěle, když startoval z druhé pozice a nakonec dokázal vybojovat vítězství.

Marc Márquez

Marc Márquez

Na druhém místě šampionátu se nachází Alex Rins, který získal v Jerezu druhé místo a jezdec na motocyklu Suzuki začíná potvrzovat svou roli černého koně letošní sezóny. Rins má 69 bodů, takže na Márqueze ztrácí pouhý bod. Rins skončil loni na 10. místě, ale letos je v dobré formě a také motocykl Suzuki vykazuje zlepšení, takže klidně může být španělský závodník znovu mezi jezdci bojujícími o umístění na stupních vítězů. Rins už zná ten pocit, jaké to je vyhrát v Le Mans. Vítězství tady slavil v roce 2016 v kategorii Moto2.

Alex RIns

Alex Rins

Třetí je v šampionátu Andrea Dovizioso, který má 67 bodů. Ital skončil dvakrát za sebou, v USA a Španělsku, na čtvrtém místě, takže v Le Mans by se určitě rád vrátil na pódium. Trať v Le Mans ale není v poslední době tomuto jezdci příliš nakloněna. Loni závod do cíle nedojel, takže má co napravovat. Naposledy stál v Le Mans na stupních vítězů v roce 2015, když získal třetí místo.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

Jestli by trať v Le Mans mohla někomu sedět, tak jsou to jezdci na motocyklech Yamaha. Valentino Rossi zde v minulých letech vždy bojoval o pódium a většinou ho nakonec i získal, výjimkou byl rok 2017. Loni získal třetí místo. Letos jede Rossi velmi dobře, už stál dvakrát na pódiu a v šampionátu mu tak patří čtvrté místo, když má 61 bodů, takže je v těsném bodovém kontaktu s jezdci před sebou. Také Maverick Viñales mívá v Le Mans dobré výsledky, v roce 2016 zde získal své první pódium v MotoGP, tenkrát na motocyklu Suzuki. O rok později už slavil vítězství, to už bylo na Yamaze. Loni sice neměl úplně ideální závod, když skončil 7., ale letos by opět mohl do souboje o pódium promluvit. Španěl má nyní 30 bodů a v šampionátu mu patří 6. místo.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

To, že Yamahám se tu docela daří, koneckonců potvrdil loni Johann Zarco, který získal pole position. Letos na motocyklech Yamaha závodí kromě Rossiho a Viñalese Fabio Quartararo a Franco Morbidelli, kteří oba předvádí vzestupnou tendenci, takže se dá očekávat, že se mezi nejlepšími objeví také v Le Mans. Navíc Fabio Quartararo má na této trati o motivaci navíc, jelikož se bude jednat o jeho domácí Velkou cenu. Francouz už letos ukázal, že mu Yamaha sedla, že má dobrou formu, nyní však musí doufat, že v jeho prospěch bude hrát technika, která už ho letos párkrát zklamala. Také kvůli tomu je v šampionátu až na 13. místě, když má 17 bodů, stále však vede pořadí nováčků. Franco Morbidelli je na tom o něco lépe, když má 25 bodů a je na 10. místě šampionátu. Italský jezdec podává v Le Mans dobré výkony, v roce 2017 na této trati vyhrál závod Moto2.

Kdo by mohl být v Le Mans silný, to je Danilo Petrucci. Ital loni dlouho ohrožoval Marca Márqueze a bojoval o své první vítězství v MotoGP. Nakonec získal druhé místo, ale na satelitním motocyklu Ducati to byl skvělý výkon. Letos na továrním motocyklu by tak mohl být jakýmsi černým koněm závodu a mohl zabojovat o své první pódium v továrním týmu. V šampionátu mu nyní patří 5. místo, když má 41 bodů.

Danilo Petrucci

Danilo Petrucci

V Top 10 průběžného pořadí šampionátu jsou také 7. Jack Miller, 8. Takaaki Nakagami a 9. Cal Crutchlow. Jack Miller měl dobré závody v Argentině a Americe, ale technické problémy ho zastavily v Kataru a také ve Španělsku, kde měl navíc pád. I tak ale Miller opět ukazuje potenciál a na okruhu Le Mans by mohl patřit k širší skupině favoritů na umístění na pódiu. Loni bral 4. místo. Do širšího okruhu favoritů bychom měli počítat také Cala Crutchlowa, který umí vždy překvapit, i když Le Mans není tratí, kde by v nedávné době nějak zářil. Jeho týmový kolega Takaaki Nakagami může také jenom překvapit, japonský jezdec má zatím výbornou sezónu, protože ve všech odjetých závodech se vešel do Top 10.

Stále se zatím trápí Jorge Lorenzo, který se letos ještě v závodě nepodíval do první desítky. Španělovi se ani moc nevyvedla jeho domácí Velká cena v Jerezu, kde se čekalo, že by se mohl zlepšit. V šampionátu je až na 14. místě, když má pouze 11 bodů, na svého týmového kolegu Marca Márqueze, který celý šampionát vede, tak ztrácí už 59 bodů.

Kromě Fabia Quartarara pojede domácí závod také Johann Zarco. Jak už bylo zmíněno, tak Francouz doslova nadchnul domácí fanoušky, když loni slavil pole position. V závodě se ale nakonec neprosadil, sice bojoval o pódium, ale měl pád a do cíle nedojel. Letos to na žádný boj o pódium nevypadá, Zarco si stále zvyká na motocykl KTM a jeho výkony nejsou takové, jaké se před sezónou očekávaly. Sice pravidelně boduje, ale Top 10 je mu zatím vzdálená. Na svém kontě má 7 bodů a v šampionátu mu patří 18. pozice.

Johann Zarco, Karel Abraham

Johann Zarco, Karel Abraham

Český jezdec Karel Abraham na své body v letošní sezóně zatím čeká. V USA i ve Španělsku skončil na 16. místě a od bodů nebyl daleko, nicméně získat se mu je zatím nepovedlo. Jeho bilance z Le Mans v posledních letech moc lichotivá není, neboť v mnoha případech závod do cíle nedojel, loni byl klasifikován na 17. místě.

Moto2

Lorenzo Baldassarri napravil v Jerezu své zaváhání z USA a dojel si pro letošní třetí vítězství. Zatím Ital jede v podobném stylu jako před dvěma lety jeho krajan Franco Morbidelli. Ještě je brzy cokoliv předpovídat, tak uvidíme, jestli to i Baldassarri nakonec dotáhne do celkového vítězství v šampionátu. Nyní má na svém kontě 75 bodů a docela slibný náskok na své soupeře. Loni startoval do závodu v Le Mans z první řady, závod ale nedokončil, takže letos se může pokusit o nápravu.

Lorenzo Baldassarri

Lorenzo Baldassarri

Na druhém a třetím místě jsou týmoví kolegové Thomas Lüthi a Marcel Schrötter. Thomas Lüthi je na druhé příčce, když má 58 bodů, a Marcel Schrötter je třetí se 48 body. Lüthimu minulý závod v Jerezu docela vyšel, dokonce to vypadalo na boj o pódium, nakonec skončil na čtvrté příčce. Naopak Schrötterovi to ve Španělsku vůbec nevyšlo. Německý jezdec skončil až na 15. místě a byl tak rád alespoň za 1 bod. Thomas Lüthi byl loni v kategorii MotoGP, kde v Le Mans nebodoval, ale v předchozích letech, když byl v Moto2, tak pravidelně končil na stupních vítězů. Vyhrát se mu v Le Mans povedlo v roce 2015. Marcel Schrötter na své první vítězství sice teprve čeká, ale loni měl v Le Mans dobrý závod, když dojel na čtvrtém místě.

Na čtvrté místo v pořadí šampionátu už se dostal Jorge Navarro, který má 44 bodů. Španělský jezdec by tak klidně mohl být černým koněm letošního ročníku. Kromě Kataru mu další závody vyšly dobře a už stál letos dvakrát na stupních vítězů. Navarro je v dobré formě a je jen otázkou času, kdy se dočká svého prvního vítězství.

V Top 5 se drží také Remy Gardner, který měl v Jerezu nepříjemný pád, načež musel být závod hned po startu přerušen. Gardner utrpěl otřes mozku, ale nyní by již měl být v pořádku a připraven do toho opět dát svoje maximum. Australan má na svém kontě 38 bodů. Loni se kvůli zranění Velké ceny Francie neúčastnil.

Remy Gardner

Remy Gardner

Až za nejlepší pětkou jsou zatím v šampionátu někteří favorité, konkrétně pak Alex Márquez, Luca Marini a Brad Binder. Uvidíme, jestli někdo z nich dokáže v Le Mans zaútočit na pódium. Své první pódium v Jerezu získal Augusto Fernández a španělský jezdec se bude pokoušet o další dobrý výsledek. Posun pořadím vzhůru by určitě rád zaznamenal Xavi Vierge, který před sezonou patřil do širšího okruhu favoritů, ale letos ho zatím provází smůla a v šampionátu je nyní až na 14. místě. Závodu se opět zúčastní Mattia Pasini, tentokrát ale v jiných barvách. V USA jel místo Augusta Fernándeze, v Jerezu nahrazoval Jake Dixona a v Le Mans nahradí v týmu SIC Khairula Idhama Pawiho, který má zraněnou ruku.

Moto3

Vedoucím jezdcem kategorie Moto3 je Aron Canet. Španělský jezdec vyhrál závod v USA, následně o pódium bojoval také v Jerezu, ale nakonec skončil čtvrtý. Jeho výsledky mu ale stačí k celkovému vedení šampionátu, když má na svém kontě 58 bodů. V loňském bláznivém závodě v Le Mans, kdy jezdci z čela pole v závěru spadli a několik dalších dostalo penalizace, skončil Canet na osmém místě, v roce 2017 tu stál na pódiu, když získal druhé místo.

Aron Canet

Aron Canet

Vítězství z Jerezu pomohlo Niccolovi Antonellimu k posunu na celkové druhé místo v šampionátu. Italský jezdec má nyní 57 bodů, takže na Caneta ztrácí jen bod. Sám ale pro italská média řekl, že na útok na titul zatím vůbec nemyslí. Nicméně, letos zatím ukazuje, že je zpět ve své formě a že se s ním bude muset počítat v útoku na pódiové pozice. Loni mu závod v Le Mans vyšel, nakonec získal čtvrté místo.

Niccolò Antonelli

Niccolò Antonelli

Třetí je Jaume Masia, který měl ve svém domácím závodě v Jerezu smůlu. Masia se během víkendu dost trápil a nedokončený závod byl jen vyvrcholením toho všeho. Stále je však v kontaktu s ostatními, když má 45 bodů, a rozhodně se s ním musí počítat také v dalších závodech. V Le Mans se mladý Španěl pokusí vrátit zpět na přední příčky a zabojovat o zisk pódiového postavení.

Jaume Masia

Jaume Masia

V Top 5 se stále drží také Kaito Toba, který má 41 bodů, a Lorenzo Dalla Porta, který má 40 bodů. Toba vletěl do sezóny vítězstvím v Kataru, v dalších závodech se mu už tak nevedlo, ale stále ho musíme zařadit do širšího okruhu favoritů na přední umístění. To stejné platí o Lorenzovi Dalla Portovi, který stále patří mezi hlavní favority na titul. Jemu také vyšel závod v Kataru a od té doby to není takové, jaké by si Ital přál, ale stačí jeden dobrý závod a vše může být opět jinak.

Výborně si zatím vede nováček šampionátu Celestino Vietti, který je 6., když má 36 bodů a už letos získal pódium. O pódium by tento víkend určitě také rádi zabojovali Darryn Binder, Andrea Migno nebo jeho týmový kolega Albert Arenas, který se z vítězství v Le Mans radoval v loňském roce. Zlepšující se formu ukazují také Tatsuki Suzuki či Gabriel Rodrigo, který měl ale v Jerezu smůlu a nedojel do cíle.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil si v Jerezu dojel pro nejlepší umístění v sezóně a to i přes to, že jel se zlomenou klíční kostí. Toto zranění si způsobil v závodě v USA. Nyní měl další dva týdny k dobru, takže jeho zranění se určitě lepší a náš jezdec bude opět připraven bojovat o Top 10 nebo třeba i o lepší pozice. Jeho loňský létající manévr ze závodu v Le Mans si pravděpodobně stále všichni pamatujete, doufejme, že letos k podobným manévrům nebude muset přistoupit. V šampionátu mu patří 16. místo a má 15 bodů. Jeho týmový kolega Filip Salač na své první body v Moto3 stále čeká, v Jerezu musel bohužel ze závodu odstoupit, takže doufejme, že v Le Mans ho žádné potíže trápit nebudou a náš jezdec dokáže zabojovat o hezké umístění.

Filip Salač

Filip Salač

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí