Moto3 – 1. volný trénink

Pátou Velkou cenu letošní sezóny MotoGP zahájili jezdci třídy Moto3, kteří v pátek jako první vyrazili na trať v Le Mans. Bohužel podmínky nebyly moc dobré, protože trať byla mokrá po nočním dešti, navíc byla velká zima. Vzduch měl jen 9°C a trať 11°C. Na začátku proto jezdci chvilku čekali, než se pustili na trať. Do tréninku této třídy vyrazil také Danny Kent, který tu jede na divokou kartu s týmem Red Bull KTM Ajo poté, co opustil tým Kiefer Racing v Moto2.

Hned na začátku tréninku se do čela tabulky dostal Jakub Kornfeil, který zajel čas 1:58,390. Na místo druhé se zařadil Nicolò Bulega a třetí byl Juanfran Guevara, ale časy šly rychle dolů, jakmile se na trať dostávali i ostatní závodníci a jakmile začínali získávat důvěru na mokrých pneumatikách. Pěkný výkon v těchto podmínkách podával britský závodník John McPhee, který zajel čas 1:53,406 a vytvořil si více než půlvteřinový náskok na Marca Bezzecchiho. Juanfran Guevara se držel stále na třetím místě. Kuba Kornfeil si zlepšil svůj čas, ale pohyboval se kolem 14. místa se ztrátou 1,6 s. Danny Kent zajel pěkné kolo 25 minut před koncem, když se zařadil na druhé místo se ztrátou 0,4 s.

John McPhee měl na mokré trati jednoznačně nejlepší výkon, když zajel čas 1:52,943 a v polovině tréninku už vedl s časem 1:52,681. Na místě druhém byl se ztrátou 0,408 s Gabriel Rodrigo a třetí jeho týmový kolega Juanfran Guevara ztrácel 0,589 s. Darryn Binder se zařadil na místo čtvrté a Top5 uzavíral Nicolò Bulega. Marco Bezzecchi byl šestý, dále pak byli Tatsuki Suzuki, Adam Norrodin, Andrea Migno a Danny Kent. Jakub Kornfeil byl na 17. místě se ztrátou 1,905 s. Někteří jezdci se ještě v dalším kole zlepšili a poté postupně zamířili do boxů. John McPhee si vedoucí čas zlepšil už na 1:52,681.

Celý paddock myslí na Nickyho Haydena

Deset minut před koncem se do vedení dostal Lorenzo Dalla Porta s časem 1:52,525, když Johna McPhee překonal o jednu desetinu vteřiny. Třetí místo zatím držel Tatsuki Suzuki. Ke konci tréninku už se v některých místech trati objevovala suchá místa.

Adam Norrodin

Adam Norrodin byl dalším jezdcem, který se dostal do čela tabulky, ale nevydržel tam dlouho, když ho vzápětí překonal opět John McPhee s časem 1:52,137. John svou snahu hned v dalším kole přehnal, když spadl na předek ve 3. zatáčce. Nic se mu nestalo a s motorkou odjel do boxů. Pěkně zajel i jeho krajan a bývalý mistr světa této třídy Danny Kent, který se nejprve dostal na třetí místo a poté na druhou pozici. Danny zajel v dalším kolem ještě lépe, když se tři minuty před koncem ujal vedení s časem 1:51,668. Nicméně o výsledném pořadí rozhodla až předposlední a poslední kola, ve kterých se spousta jezdců zlepšila, zatímco Danny Kent a John McPhee byli už v boxech.

Vítězem tréninku je nakonec Adam Norrodin, který zajel čas 1:51,468. Druhou pozici obsadil se ztrátou 0,040 s Niccolò Antonelli a jen o čtyři tisíciny vteřiny za ním skončil Andrea Migno. Gabriel Rodrigo obsadil místo čtvrté se ztrátou 0,143 s a Marco Bezzecchi zajel pátý nejlepší čas a je nejlepším jezdcem na Mahindře.

Na místě šestém skončil Nicolò Bulega, Lorenzo Dalla Porta je sedmý a Danny Kent klesl až na osmé místo. Bo Bendsneyder skončil devátý, takže tým Ajo má všechny tři své jezdce v Top10, kterou uzavřel Aron Canet. Joan Mir, který je ve vedení šampionátu, skončil na 11. místě. Jakub Kornfeil zajel nejlepší čas v hodnotě 1:52,293, takže má na svého bývalého týmového kolegu ztrátu 0,825 s a skončil na 15. místě.