Moto3 – 3. volný trénink

Sobotní program na Masarykově okruhu rozjeli závodníci nejslabší třídy Moto3. Dnes panuje o poznání lepší počasí, než tomu bylo včera ráno, když je od rána slunečno, modrá obloha a teplota vzduchu už je 25°C. Trať byla na začátku tréninku vyhřátá už na 29°C. Tréninku a další akce na trati se nezúčastní Jorge Martin, kterého hodně bolí zraněný kotník. Věří, že příští víkend v Rakousku to bude lepší.

Hned na začátku tréninku spadl John McPhee, který tu loni oslavil vítězství. Spolu s ním skončil v kačírku ještě jeden jezdec a hned poté spadli společně Jules Danilo a Philipp Öttl ve třetí zatáčce, kdy šlo o poměrně ošklivý pád. Jules si po pádu držel levý loket. Začátek tréninku byl opravdu divoký, když spadl ve 10. zatáčce Nicolò Bulega po ošklivém highsideru. Ital poté zamířil do medical centre. Následně spadl hned v první zatáčce Enea Bastianini, ale šlo jen o lehké smeknutí. A aby toho nebylo málo, spadl v sedmé zatáčce Andrea Migno. Ke spoustě pádů necelou půl hodinu před koncem přibyl další, když spadl na předek Ayumu Sasaki.

Ve vedení byl po třech kolech Philipp Öttl, který zajel čas 2:08,899. Za něj se zařadil Andrea Migno se ztrátou 0,396 s. Na třetím místě byl se ztrátou 0,612 s Fabio Di Giannantonio. Dále pak byli Ayumu Sasaki a Gabriel Rodrigo. Jakub Kornfeil začal moc pěkně, když zajel čas 2:09,974 a zařadil se na 10. místo se ztrátou jedné vteřiny.

V polovině tréninku byl ve vedení stále Philipp Öttl s časem ze třetího kola v hodnotě 2:08,899. Ani pořadí za ním se neměnilo, když byl na druhém místě Andrea Migno a třetí byl Fabio Di Giannantonio. Dále pak Ayumu Sasaki, Gabriel Rodrigo, Marcos Ramirez, Livio Lois, Bo Bendsneyder, Romano Fenati a Tony Arbolino. Kuba Kornfeil se svým časem ze třetího kola klesl na 11. místo.

Čtvrt hodiny před koncem dobře zajel Aron Canet, který se posunul na 4. místo. A v tu chvíli přišel další pád, když spadl Gabriel Martine-Abrego v poslední 14. zatáčce, který tu jede na divokou kartu. Pády spousty jezdců dál pokračovaly, když spadl Tatsuki Suzuki v 10. zatáčce a poté ve 13. zatáčce skončil Niccolò Antonelli.

Nejrychlejší časy se samozřejmě zajížděly až v úplný závěr tréninku. Nejlepší výkon předvedl Nicolò Bulega, který se stihl vrátit od lékařů, jeho mechanici rychle opravili hodně zničenou motorku a nakonec zajel v posledním kole nejrychlejší kolo v hodnotě 2:08,773. Na druhém místě skončil Philipp Öttl, který tu zůstal díky času ze třetího kola, který zajel ještě před pádem a nakonec ho nikdo za celý trénink nepřekonal.

Aron Canet obsadil třetí místo a na čtvrté místo se díky poslednímu kolu dostal Livio Loi, který jen o devět tisícin překonal Tonyho Arbolina. Joan Mir, který je ve vedení šampionátu, skončil na šestém místě. Andrea Migno je sedmý, Romano Fenati osmý, Bo Bendsneyder devátý a Top10 uzavřel Marcos Ramirez. Výborně zajela Maria Herrera, která obsadila 11. místo se ztrátou 0,630 s. Kuba Kornfeil svůj čas z úvodu tréninku nezlepšil a obsadil 17. místo.

Během tréninku jsme viděli celkem 14 pádů, což je pravděpodobně jedno z nejvyšších čísel v počtu pádů.