Preview

Sezóna 2018 mistrovství světa silničních motocyklů se pomalu dostává ke svému konci. V plném proudu je zámořská série tří závodů. Po Japonsku, kde se závodilo minulý týden, je nyní na řadě Velká cena Austrálie. Ta se pojede na okruhu Phillip Island pod oficiálním názvem Michelin Australian Motorcycle Grand Prix.

Závodní okruh na ostrově Phillip Island, který leží nedaleko města Melbourne, je u závodníků velmi oblíbený. Někteří ho berou jako jeden ze svých úplně nejlepších. Od tohoto města se nachází přibližně 140 km na jih. Závody na ostrově mají dlouholetou tradici, když se tu jezdily na veřejných komunikacích už od roku 1920 a první motocyklový závod tu byl uspořádán v roce 1931.

Uzavřený okruh tu byl vybudován již v roce 1956, ale na přelomu 70. a 80. let začala trať upadat a chátrat. Nakonec se okruh v roce 1985 dočkal důležitých investic, které slibovaly dobrou budoucnost. Nová éra závodní historie se začala psát na konci 80. let, když sem v letech 1989 a 1990 zavítal šampionát MotoGP. Od roku 1997 je pravidelným účastníkem v kalendáři MotoGP.

Závodní trať je dlouhá 4,4 km a nabízí celkem 12 zatáček, z nichž je 7 levotočivých a 5 pravotočivých, některé z nich nesou slavná jména jako Doohanova zatáčkaStonerova zatáčka či zatáčka Hondy. Šířka trati je 13 metrů a nejdelší „Gardnerova“ rovinka, která je cílová, má 900 m. Divácky velmi oblíbená je zatáčka č. 9 Lukey Heights, na jejímž výjezdu se také často předjíždí. Další dobré místo pro předjíždění je hned v první zatáčce po cílové rovince. Dobrou stopu musí jezdci volit ve 4. zatáčce, kde se také s oblibou předjíždí, a posledním oblíbeným místem je dvojice rychlých zatáček č. 7 a 8.

 

Trať je svým charakterem hodně plynulá, takže je tu důležitý hlavně rychlý průjezd zatáčkami. V Austrálii je v tuto chvíli jaro, takže se každoročně setkáváme s poměrně nízkými teplotami a nepředvídatelným počasím, které také ovlivňuje vítr od moře. Kromě charakteristické plynulé trati je na ostrově hezká příroda, pěkný výhled na moře a také spousta typických australských zvířat, jako jsou klokani, koaly a další. Časté problémy způsobují rackové, které bohužel někdy jezdci trefí, jako se to v minulosti stalo již Jorgemu Lorenzovi nebo Andreovi Iannonemu. Loni před sezónou přerušilo testování i hejno divokých hus, které přistálo v blízkosti závodní trati.

Okruh Phillip Island je specifický a náročný na pneumatiky. Pneumatiky musí mít schopnost se rychle zahřát, protože trať obvykle bývá studená, také je potřeba, aby se pneumatiky dokázaly přizpůsobit asymetrickému profilu tratě a jezdci na nich dokázali zajet konkurenceschopné časy na kolo.

Na Phillip Island tak Michelin, který je navíc hlavním sponzorem této Velké ceny, přiváží asymetrické pneumatiky, které jsou tvrdší na levé straně. K dispozici budou měkké, střední i tvrdé směsi jak pro přední, tak i pro zadní pneumatiku. Na Phillip Islandu se může rychle měnit počasí, což jsme mohli vidět například loni, a déšť se může objevit opravdu z ničeho nic. Pro případ mokré tratě jsou připravené pneumatiky měkké a střední směsi, přední pneumatika je ale symetrická, zadní asymetrická.

Držitelem traťového rekordu je na okruhu Phillip Island Marc Márquez, který tu v roce 2013 zajel čas 1:28,108. Nejrychlejší kolo tu ve stejný rok v kvalifikaci zajel Jorge Lorenzo, jehož hodnota je 1:27,899. Nejvyšší maximální rychlosti tu dosáhl opět jezdec na Ducati. Bylo to v roce 2015 a Andrea Dovizioso tu jel rychlostí 348 km/h.

MotoGP

Marc Márquez vyhrál závod v Japonsku a do Austrálie vyrazil už jako sedminásobný mistr světa. Pět z těchto titulů získal v královské kubatuře MotoGP. Na svém kontě má nyní 296 bodů, jeho pozici tak letos nemůže už nikdo překonat. To by ale nebyl Marc Márquez, ten se určitě nebude chtít uvolnit a pojede naplno i ve zbytku sezóny. Letos už vyhrál osm závodů, zejména v posledních několika závodech předvedl svou sílu, když zvítězil v minulých třech závodech v Aragónu, Thajsku a Japonsku. Okruh v Austrálii patří mezi jeho silné okruhy, loni na Phillip Islandu slavil vítězství, takže je pravděpodobné, že vítěznou sérii natáhne na čtyři po sobě jdoucí závody.

Marc Márquez

Marc Márquez

Jsou to ale motocyklové závody a stát se může cokoliv. Nejbližším soupeřem Marca Márqueze v šampionátu byl letos opět Andrea Dovizioso. Ten ale doplatil na několik výpadků a také chyba a pád v Japonsku ho připravily o matematickou možnost udržení se v boji o titul. Phillip Island není jeho ideálním okruhem, loni se mu tam moc nedařilo a nedokázal bojovat s těmi nejlepšími na čele. Italský jezdec má v šampionátu 194 bodů a ještě se bude o svou pozici obávat.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

Kvůli výpadku v Japonsku se totiž k Doviziosovi přiblížil jeho krajan Valentino Rossi. Jezdec Yamahy má nyní 185 bodů, takže rozdíl je mezi nimi jen 9 bodů. Rossi předvedl v Japonsku dobrý závod, povedl se mu start a snažil se dotáhnout na ty úplně nejlepší. To se mu sice nepovedlo, ale čtvrté místo v letošní sezóně rozhodně nebylo špatné. Rossi má navíc dost stálou sezónu, nebodoval pouze jednou a také díky této stálosti se i nadále drží v Top 3 průběžného pořadí. Okruh v Austrálii by mu mohl sedět, loni i předloni byl na Phillip Islandu druhý, i když v té době se Yamaha nepotýkala s tak velkými problémy jako letos.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Čtvrtý v šampionátu je Maverick Viñales, který má 155 bodů, a jelikož se ještě pojedou tři závody, tak má šanci bojovat nejen o celkové třetí, ale také druhé místo. Musel byl ale pravidelně porážet jak Rossiho, tak Doviziosa. Pozor si ale musí dávat také na jezdce, kteří číhají za ním. V Japonsku mu to moc nevyšlo, riskoval v nastavení motocyklu a tento risk se mu moc nevyplatil, takže byl nakonec rád za sedmé místo.

Loni v Austrálii patřil do velké skupiny, která bojovala o vítězství, měl skvělé tempo. Když se během závodu po chybě propadl, dokázal se dotáhnout zpět a nakonec vybojoval třetí místo. Yamaha sice letos není v úplně nejlepší kondici, ale Phillip Island je specifický okruh a oba jezdci této továrny by mohli do bojů o stupně vítězů zasáhnout.

Maverick Viñales

Maverick Viñales

Nejlepší pětku v pořadí šampionátu uzavírá Cal Crutchlow. Britský jezdec má nyní 148 bodů, takže má Viñalese na dosah. V Japonsku měl celý víkend skvělé tempo a skvělou rychlost, dokonce to vypadalo, že by mohl bojovat o vítězství. Nakonec získal druhé místo a tedy slušný příděl dvaceti bodů do šampionátu. Co se týče souboje o nejlepšího jezdce netovárního týmu, tak svým hlavním soupeřům díky tomuto výsledku trochu utekl. Crutchlow má na Phillip Island dobré vzpomínky, v roce 2016 tam po startu z první řady vyhrál, loni skončil pátý poté, co se také zapojil do soubojů o stupně vítězů.

Cal Crutchlow

Cal Crutchlow

Po delší době se opět výrazněji předvedl Johann Zarco. V Japonsku patřil mezi ty nejlepší, po delší době ho netrápily problémy s motocyklem Yamaha. Zarco v Japonsku startoval z první řady, troufal si na souboj o pódium, ale neměl ideální start. I tak ale poté předvedl dobré tempo a nakonec bral šesté místo. V celkovém pořadí šampionátu mu nyní patří 6. místo, když má 133 bodů. Loni v Austrálii patřil mezi jezdce bojující o stupně vítězů, nakonec mu to těsně nestačilo a on skončil čtvrtý, i letos bychom s ním tedy měli počítat.

Johann Zarco

Johann Zarco

Úplně stejný počet bodů jako Zarco má také Danilo Petrucci. Takže souboj o titul nejlepšího jezdce netovárního týmu je stálé napínavý, i když tato dvojice ztrácí 15 bodů na Crutchlowa, který je momentálně ve skvělé formě. Petruccimu několik posledních závodů nevyšlo podle představ, v Japonsku zkoušeli s týmem jiné nastavení a měl problémy se dobře kvalifikovat, v závodě už tuhle ztrátu nedokázal snížit, ale byl aspoň rád za to, že se dostal do Top 10 a získal nějaké body. Na okruhu Phillip Island zatím žádné velké úspěchy neslavil, loni měl problémy a skončil až na 21. pozici. Letos by si tedy určitě chtěl spravit chuť, navíc pár dní před Velkou cenou oslaví narozeniny, takže případný dobrý výsledek by pro něj mohl být i takový opožděný narozeninový dárek.

Danilo Petrucci

Danilo Petrucci

Na osmé místo se propadl Jorge Lorenzo, který má 130 bodů. Jezdec továrního týmu Ducati spadl krátce po startu do Velké ceny Aragónu a poranil si nohu. S tímto zraněním startoval o pár týdnů později v Thajsku, ale měl v tréninku další těžký pád, při kterém si poranil zápěstí. Do Velké ceny Japonska sice nastoupil, ale zjistil, že jeho zdravotní stav mu nedovolí pokračovat. Již minulý týden se vyjádřil tak, že do Austrálie odcestuje, ale bude pouze divákem. V továrním týmu ho nahradí Álvaro Bautista.

Lorenzův krajan závodí na Ducati v barvách týmu Ángela Nieta, v Austrálii ale dostane šanci vyzkoušet si tovární stroj. Bautista má letos skvělou sezónu, v Japonsku se blýskl pátým místem a jak pro něj, tak pro spoustu fanoušků je tato možnost takovým dárkem před tím, než se příští rok přesune do šampionátu Superbike. Bautistovi v celkovém pořadí šampionátu patří dvanácté místo, na svém kontě má 83 bodů.

Álvaro Bautista

Álvaro Bautista

Za Lorenzem je na devátém místě v šampionátu Alex Rins. Jezdec na Suzuki se dokázal v Japonsku prosadit na stupně vítězů, když po pádu Doviziosa získal třetí místo. Ale rozhodně mu pódium nespadlo do klína jen tak, španělský jezdec měl dobré tempo a předvedl dobrý závod. V šampionátu má 118 bodů a rád by se v celkovém pořadí do konce sezóny dostal výš. Pár bodů za ním se nachází jeho týmový kolega Andrea Iannone, který má 113 bodů. Také Ital měl v Japonsku dobré tempo, snažil se držet s těmi nejlepšími, ale měl pád.

Domácí závod čeká Jacka Millera, který je v šampionátu na 13. místě a má 74 bodů. V Japonsku se kvalifikoval do první řady, nakonec mu to nevyšlo, když spadl. Loni v Austrálii bojoval o stupně vítězů, dokonce pár kol celý závod vedl. Nakonec bral 7. místo.

Jak již bylo řečeno, tak Álvaro Bautista nahradí zraněného Jorge Lorenza v továrním týmu Ducati. Ke změně tak dochází v týmu Ángela Nieta, kde se objeví domácí Mike Jones. Australský jezdec dostane k dispozici motocykl Ducati GP16, na kterém jezdí Karel Abraham. Český jezdec bude mít motocykl GP17, který obvykle patří Bautistovi. Pro našeho závodníka je to tedy rozhodně šance na to, aby se popral o body. Zatím jich má pouze 5 v šampionátu mu patří 23. místo. Minulý závod v Japonsku mu nevyšel, měl šanci bojovat o 15. místo, ale havaroval.

V týmu Avintia i nadále pokračuje Jordi Torres, který nahrazuje zraněného Tita Rabata. Rabat, který se zranil v Silverstone, pokračuje v rehabilitaci a zotavování se z několikanásobné zlomeniny nohy.

Karel Abraham

Karel Abraham

Moto2

Francesco Bagnaia vede pořadí šampionátu Moto2, když má 284 bodů. V posledních několika závodech dokázal na svého nejbližšího soupeře získat body a už v Austrálii bude mít první možnost zajistit si titul mistra světa. Pokud Bagnaia závod na okruhu Phillip Island vyhraje a jeho soupeř Miguel Oliveira neskončí lepší než pátý, tak má Bagnaia titul. K titulu by italskému jezdci také stačilo, kdyby skončil druhý a Oliveira devátý a horší. Kdyby byl Bagnaia třetí, tak k titulu by potřeboval, aby Oliveira byl třináctý a horší. A nakonec, kdyby byl Bagnaia čtvrtý, tak by musel spoléhat na to, že Oliveira nebude bodovat. Jiný scénář pro to, aby se z titulu mistra světa radoval už ve VC Austrálie, možný není.

Francesco Bagnaia

Francesco Bagnaia

Miguel Oliveira se ale rozhodně nebude chtít vzdát. Bylo to právě na okruhu Phillip Island, kde portugalský jezdec dokázal loni získat své první vítězství v Moto2 a také první vítězství pro továrnu KTM. Závěr loňské sezóny měl velmi silný, a pokud něco takového dokáže i letos, tak by Bagnaiovi ještě mohl situaci výrazně zkomplikovat. Aktuálně má Oliveira v šampionátu 247 bodů, takže na svého soupeře ztrácí 37 bodů.

Miguel Oliveira

Miguel Oliveira

Třetí místo v pořadí šampionátu patří týmovému kolegovi Miguela Oliveiry Bradu Binderovi. Ten už na první dvě místa pomýšlet nemůže, když má 168 bodů, jistě by ale rád udržel v šampionátu bronzovou příčku. Podobně jako Oliveira, také Binder měl velmi silný závěr loňské sezóny, takže je otázkou, zda to dokáže zopakovat také letos. Tým Red Bull KTM Ajo slavil v loňském roce na Phillip Islandu double.

Brad Binder

Brad Binder

Za Binderem je Lorenzo Baldassarri se 152 body, celkové třetí místo má stále na dosah a určitě se o něj bude chtít poprat. Závod v Japonsku mu vyšel, po diskvalifikaci Quartarara z toho bylo druhé místo. Na australský Phillip Island má dobré vzpomínky, neboť právě tam v roce 2015 získal v Moto2 své první umístění na stupních vítězů. Tenkrát bral třetí místo. Loni mu ale závodní víkend vůbec nevyšel, v závodě byl až 14.

Lorenzo Baldassarri

Lorenzo Baldassarri

Nejlepší pětku uzavírá Alex Márquez, který má 139 bodů. Španělský jezdec se v posledních několika závodech potýkal s problémy a pády, v Japonsku mu to ale vyšlo, když se dostal na páté místo, i přesto, že měl v pátečním tréninku vážný pád a ve zbytku víkendu nebyl zcela v pořádku.

Alex Márquez

Alex Márquez

V Japonsku se zranil Bo Bendsneyder, kterému v závěru závodu explodoval motor a úlomky mu způsobily zlomeninu nohy. Nizozemský jezdec je již po operaci a vypadá to, že do konce sezóny už se na závodní trati neobjeví. V Austrálii ho nahradí domácí závodník Bryan Staring.

Domácí závodní víkend čeká na Remyho Gardnera, který má momentálně v šampionátu 29 bodů a určitě by měl radost, kdyby se mu doma povedlo přidat pár dalších bodů. Loni se mu to v Austrálii povedlo, když byl 15.

Remy Gardner

Remy Gardner

Moto3

K dramatickému závěru sezóny se schyluje v Moto3. Jestli si někdo myslel, že Jorge Martín si v klidu dojede pro titul, tak se hluboce mýlil. Závod v japonském Motegi zase vše promíchal. Jorge Martín je sice stále ve vedení šampionátu, ale jeho náskok je minimální. Jezdec týmu Gresini má nyní 204 bodů. V Japonsku chyboval, spadl a žádné body nepřidal. V této závěrečné části sezóny je každý bod důležitý a pro Martína už to byl pátý nedokončený závod. Loňský závod Moto3 na Phillip Islandu byl ukončen o několik kol dřív, protože přišel nenadálý liják, ale Jorge Martín v něm tenkrát dokázal vybojovat třetí místo.

Jorge Martín

Jorge Martín

Martínovým hlavním soupeřem v boji o titul je Ital Marco Bezzecchi. Ten dokázal udržet nervy na uzdě a v Japonsku předvedl velmi silný závod. Nakonec si dojel pro 25 bodů za první místo, což znamená, že v šampionátu jich má celkově 203 a Martína tak dotáhl na rozdíl pouhého jednoho bodu. Ovšem také Bezzecchiho občas trápí nestálost, letos nedokončil čtyři závody, takže uvidíme, jak se tento souboj bude v nadcházejících závodech vyvíjet. Loni sice neměl k dispozici nejlepší materiál, ale přesto na Phillip Islandu předvedl dobrý výkon v kvalifikaci, v závodě měl pád.

Marco Bezzecchi

Marco Bezzecchi

I když se nejpravděpodobněji jeví souboj o titul mezi Martínem a Bezzecchim, tak k dispozici je stále ještě 75 bodů a matematickou šanci na vítězství v šampionátu mají také další tři jezdci.

Na třetím místě v pořadí šampionátu je Fabio Di Giannantonio. Ital měl v Japonsku velmi nepříjemný pád, uhodil se do hlavy, pád si nepamatoval a musel být převezen do nemocnice, kde podstoupil CT vyšetření. Naštěstí se ukázalo, že pád na něm žádné vážné následky nezanechal. O jeho účasti ve Velké ceně Austrálie ještě definitivně rozhodnuto nebylo, dá se ale předpokládat, že to Di Giannantonio bude chtít zkusit. Po jeho pádu to vypadalo, že šance na titul se rozplynula, když ale spadl i lídr šampionátu a jeho týmový kolega Martín, tak se rázem jezdci za ním bodově přiblížili a to vlastně pomohlo i jemu. V šampionátu má 175 bodů a na první místo jich tak ztrácí jen 29.

Fabio Di Giannantonio

Fabio Di Giannantonio

Čtvrtý se stále drží Enea Bastianini, i když během sezóny ho trápí velká nestálost a mnoho nedokončených závodů. V šampionátu má 142 bodů. Na páté místo se už probojoval jeho týmový kolega Lorenzo Dalla Porta, který má 131 bodů a stále tak drží matematickou šanci na titul, protože na první místo ztrácí 73 bodů. Dalla Porta měl nestálou první polovinu sezóny, ve druhé se pravidelně v závodech dokáže probojovat do Top 5, v posledních čtyřech závodech sezóny stál třikrát na stupních vítězů.

Lorenzo Dalla Porta, Enea Bastianini

Lorenzo Dalla Porta, Enea Bastianini

Závodního víkendu v Austrálii se rozhodně nezúčastní Niccolò Antonelli, který měl v Japonsku po kontaktu s Vicente Pérezem těžký pád a přivodil si zlomeninu obratle a zlomeninu v chodidle. Vicente Pérez za tento incident dostal penalizaci 6 míst na startovním roštu VC Austrálie. Antonelliho v týmu SIC58 nahradí jejich jezdec juniorského šampionátu Yari Montella, který si světový šampionát vyzkoušel už v Misanu, kde jel na divokou kartu.

Yari Montella

Yari Montella

Také to vypadá, že se dalšího závodního víkendu nezúčastní Nicolò Bulega a stejně jako v Motegi, tak i na Phillip Islandu by ho měl zastoupit Celestino Vietti Ramus.

Český jezdec Jakub Kornfeil se v Japonsku nakonec dokázal dostat na 10. místo a bral další body. V šampionátu mu patří 8. místo, když má 108 bodů. Už pouze 4 body ho dělí od jeho nejlepší sezóny v kariéře, v roce 2016 měl v celém šampionátu 112 bodů. Jelikož nyní ještě do konce sezóny zbývají tři závody, tak se dá tušit, že tento svůj rekord letos překoná.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí