Preview

Mistrovství světa silničních motocyklů pokračuje dalším závodním víkendem, když nás o nadcházejícím víkendu od 29. června do 1. července 2018 čeká již osmá Grand Prix této sezóny. Nyní se ze Španělska přesouvají do Nizozemí na legendární okruh Assen, kde se pojede tradiční „Dutch TT“, nebo-li Motul TT Assen.

Assen má v kalendáři MotoGP opravdu tradiční místo, když se tu od založení tohoto šampionátu v roce 1949 jelo pokaždé. V místě původní přírodní trati byl poté v roce 1955 postaven uzavřený závodní okruh právě pro účely Dutch TT. Další změny přišly v roce 1999, kdy byl okruh zrenovován, a zásadní změna přišla v zimě mezi roky 2005 a 2006. To byla jeho délka z 6 kilometrů zkrácena na 4,555 km.

Závodní trať je docela úzká, když má 14 metrů. Trať je pro jezdce náročná kvůli častým změnám směru, protože je hodně klikatá a má 18 zatáček. Z nich je 6 levých a 12 pravých. Nejdelší rovinka má jen 487 m. Jde tak o technický okruh, kde jsou pomalé i rychlejší plynulé části. Trať je díky tomu náročná na pneumatiky, navíc tu je často nestálé počasí a bývá poměrně chladno. Nejlepší místa pro předjíždění jsou například mezi první a pátou zatáčkou, hned po cílové rovince, dále se dost předjíždí mezi šestou a sedmou zatáčkou a časté souboje můžeme vidět i v závěru trati, mezi 13. – 15. zatáčkou a poté samozřejmě v posledním esíčku, kde před pár lety došlo k souboji mezi Marcem Márquezem a Valentinem Rossim.

Firma Michelin přiváží do Assenu pneumatiky tvrdé, střední i měkké. Přední pneumatika je symetrická, zadní je asymetrická s tvrdší pravou částí, jelikož se na okruhu nachází více pravých zatáček. V Nizozemsku bývá proměnlivé počasí, takže není vyloučeno, že na řadu přijdou i pneumatiky do mokrých podmínek. Po tento případ jsou opět přední symetrická, zadní asymetrická a oboje měkké a střední směsi.

Traťový rekord tu drží Marc Márquez, který tu zajel čas 1:33,617 v roce 2015. Kvalifikační rekord tu ve stejném roce zajel Valentino Rossi a má hodnotu 1:32,627Maximální rychlost tu také v roce 2015 zajel Andrea Iannone s Ducati a má hodnotu 319,8 km/h.

MotoGP

Do Assenu přijíždí ve vedení šampionátu Marc Márquez. Jezdec týmu Repsol Honda má momentálně 115 bodů a na své soupeře má pohodlný náskok. V Nizozemsku se mu obvykle daří, pravidelně se tu umisťuje na stupních vítězů, i když jeho poslední vítězství se tady datuje do roku 2014.

Marc Márquez

Marc Márquez

Jeho týmový kolega Dani Pedrosa byl v Assenu naposledy na stupních vítězů v roce 2014, a když se podíváme na jeho aktuální formu a výsledky, tak to nevypadá, že by měl letos o bednu opět bojovat. V letošním roce ještě vůbec neskončil na pódiu. V šampionátu je tak zatím až na 11. místě a na Márqueze na čele ztrácí už víc než 70 bodů.

Díky tomu, že v posledních třech závodech skončil Valentino Rossi vždy na stupních vítězů, tak se Ital drží na druhé pozici v celkovém pořadí šampionátu. Ovšem na Márqueze ztrácí 27 bodů, když má bodů 88. Loni zde Rossi vyhrál, bylo to jeho jediné loňské vítězství a zároveň to také byla poslední výhra motocyklu Yamaha. Takže Yamaha už nezískala vítězství přesně rok.

Hned za Rossim se v tabulce jezdců nachází jeho týmový kolega Maverick Viñales. Španěl má 77 bodů. Sice letos pravidelně boduje, zatím dojel do cíle ve všech závodech a vždy skončil v Top 10, nicméně pohybuje se kolem 6. příčky a on by si určitě přál přidat nějaké další pódiové umístění. Loni v Assenu havaroval a závod nedokončil, takže to letos jistě bude chtít napravit.

Maverick Viñales

Maverick Viñales

Na čtvrtém místě je další jezdec na motocyklu Yamaha, a to Johann Zarco ze satelitního týmu Tech 3. Zarco má nyní 73 bodů, takže je v kontaktu s jezdci před sebou. Poslední tři závody mu úplně ideálně nevyšly, uvidíme, zda se Francouz opět dokáže probojovat do soubojů o stupně vítězů.

Pouze o dva body za ním je Danilo Petrucci z netovárního týmu Pramac. V pořadí šampionátu je nejlepším jezdcem na motocyklu Ducati. Petrucci a Viñales jsou jediní dva jezdci v celém startovním poli, kteří letos bodovali ve všech sedmi doposud odjetých závodech. Takže uvidíme, zda jeden nebo druhý dokážou tuhle sérii natáhnout. Petrucci loni v Assenu slavil druhou pozici, tak uvidíme, zda se mu bude dařit i letos.

Mezi nejlepšími se drží i další netovární jezdec, a to Cal Crutchlow z týmu LCR Honda. Crutchlow je v pořadí šampionátu na 6. místě, když má 69 bodů. Předchozí závod v Katalánsku se mu vyvedl, bojoval o umístění na stupních vítězů, nakonec sice skončil 4., ale rozhodně to pro něj byl důvod k radosti. V Assenu byl loni také 4., takže i tady by mohl potrápit tovární jezdce.

Cal Crutchlow

Cal Crutchlow

Pořadí šampionátu za Márquezem je opravdu vyrovnané, bodové rozdíly jsou minimální, nebo dokonce žádné. To dokazuje i fakt, že hned 3 jezdci mají shodný počet bodů: 66. Jsou to oba piloti tovární Ducati Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo a Andrea Iannone na Suzuki.

Jorge Lorenzo podepsal smlouvu s týmem Repsol Honda na příští rok a od té doby jako by ožil. Získal už dvě za sebou jdoucí vítězství v Mugellu a Barceloně a nabízí se tedy otázka, zda v těchto výkonech dokáže pokračovat i dál. Loni se trápil a v Assenu byl až 15. Jeho týmový kolega Andrea Dovizioso měl sice loňský závod v Assenu docela dobrý, když byl na 5. místě, ale jemu naopak moc nevychází letošní sezóna. Letos už nedokončil 3 závody, a ačkoliv před sezónou patřil mezi favority, tak s takovouto bilancí se prostě o titul bojuje velmi těžko.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

To jeho jmenovec Andrea Iannone prožívá lepší sezónu, než jakou měl loni. V Katalánsku se sice nakonec udržet nedokázal, potýkal se s nějakými problémy, ale i tak mu to nakonec aspoň na 10. místo vyšlo. Loňský závod v Assenu byl pro něj jeden z těch lepších, když skončil na 9. místě.

Nejlepší desítku aktuálního pořadí uzavírá Jack Miller z týmu Pramac Ducati. Ten má na Assen velmi dobré vzpomínky, v roce 2016 zde získal své první a zatím jediné vítězství v kategorii MotoGP. Dařilo se mu také loni, když skončil 6. a to byl jeden z jeho nejlepších loňských výkonů a výsledků. Letos si až do VC Francie vedl velmi dobře, když vždy dojel v Top 10, ale poslední dva závodní víkendy v Itálii a Katalánsku se mu nedařilo. V Mugellu havaroval, v Barceloně ho zastavila technická závada.

Karel Abraham

Karel Abraham

Český závodník Karel Abraham si v minulém závodě v Katalánsku vylepšil svou bilanci, když bral 3 body za 13. místo, což je zatím letos jeho nejlepší závodní výsledek. Celkově tak má body 4 a nachází se na 23. místě. Loňský závod v Assenu mu vyšel skvěle, když dojel na 7. místě. Něco podobného by si jistě přál i pro letošní závod.

Moto2

Šampionát kategorie Moto2 začíná být dramatický. První 2 jezdce totiž v tabulce dělí pouhý 1 bod, Top 3 jezdci jsou pak v 25 bodech.

Stále je na čele Francesco Bagnaia z týmu SKY VR46. Francesco měl dobrý závod v Katalánsku, ale ne ideální a skončil na 8. místě. Soupeři, kteří byli lepší než on, se k němu bodově přiblížili, takže jsou nyní rozdíly takové, jaké jsou. V tabulce má nyní 119 bodů. On má však na Assen velmi dobré vzpomínky. V roce 2016 tady vyhrál závod kategorie Moto3, bylo to jeho první vítězství v kariéře a navíc to také bylo první vítězství pro továrnu Mahindra. Loni byl v Assenu 10., tak uvidíme, jak se s tím popere letos.

Francesco Bagnaia

Francesco Bagnaia

Pouze o bod za Francescem je se 118 body Miguel Oliveira. Jezdec týmu Red Bull KTM Ajo zvítězil v Mugellu a o vítězství bojoval i v Barceloně. Do závodu startoval až ze 17. pozice, ale perfektním startem se hned v úvodu závodu posunul na přední příčky. Vypadá to tedy, že formu má výbornou, jen je potřeba trochu zlepšit kvalifikace, kde poslední dobou trochu ztrácí. Loňský závod v Assenu byl z jeho pohledu dobrý, získal 5. místo. Také Oliveira už v minulosti na této trati dokázal zvítězit, bylo to v Moto3 v roce 2015.

Na 3. místě se v šampionátu drží Alex Márquez. Španěl má na svém kontě 94 bodů. Ve své domácí Velké ceně v Katalánsku před dvěma týdny získal 3. příčku, takže by určitě rád navázal dalším pódiovým umístěním v Assenu. V kategorii Moto2 tu ještě nikdy na stupních vítězů nebyl, loni skončil 6. Na pódium se tu ale dostal v roce 2014 v Moto3, když zvítězil.

Pouze o 1 bod je za ním Lorenzo Baldassarri, který tak má 93 bodů. Jezdec týmu Pons slavil pódium doma v Mugellu, předchozí závod v Katalánsku už takhle úspěšný pro něj nebyl, i když 7. místo je stále dobré umístění. Na loňský závodní víkend v Assenu v moc dobrém nevzpomíná. Bylo to právě tady, kde měl během kvalifikace ten velmi nepříjemný pád a nějakou dobu nebylo jasné, jak to s ním zdravotně vypadá. Vyvázl tenkrát nakonec jen se zlomeným kotníkem, ale závod už samozřejmě vynechat musel.

Lorenzo Baldassarri

Lorenzo Baldassarri

Top 5 šampionátu uzavírá Xavi Vierge, španělský jezdec týmu Dynavolt Intact má aktuálně 70 bodů. No a ani on na loňský Assen nevzpomíná v dobrém. Také on měl velmi vážný pád, bylo to tenkrát ve třetím volném tréninku a Xavi si zlomil palec na ruce, zbytek závodního víkendu tak musel vynechat. Letošní sezóna mu zatím až na pár výjimek vychází, to potvrdil i minule při GP Katalánska, kde byl 5. a od boje o pódium ho zas tolik času nedělilo.

Na svůj domácí závodní víkend se chystá Bo Bendsneyder. Jezdec týmu Tech 3 je letos v Moto2 nováčkem a zatím se mu nepodařilo získat žádné body, takže domácí závod by mohl být velmi příjemným místem, kde se o první body poprat. Loni v Moto3 v týmu Ajo bojoval o pódiové umístění, nakonec havaroval pár metrů před cílem.

Bo Bendsneyder

Bo Bendsneyder

Moto3

Italský jezdec Marco Bezzecchi přijíždí do Assenu jakou vedoucí jezdec šampionátu Moto3. Jezdec týmu Pruestel má v tabulce 103 bodů a stále docela slušný náskok na své soupeře. V posledních dvou závodech v Itálii i Katalánsku bral body za 2. místo. Loni v Assenu neměl špatný závod, dokázal se kvalifikovat na 5. místo, v závodě ale nakonec skončil až 16.

Marco Bezzecchi

Marco Bezzecchi

Druhý v šampionátu je jeho krajan Fabio Di Giannantonio. Jezdec týmu Gresini84 bodů a je jediným jezdcem v celém poli Moto3, který letos dojel na bodech ve všech sedmi závodech. Takže tato stálost se mu vyplácí, nicméně stále čeká na své první vítězství, i když už byl mnohokrát blízko. Loňský závod v Assenu mu nevyšel, protože havaroval hned na začátku závodu.

Jen o 4 body za ním je jeho týmový kolega Jorge Martín. Předešlý závod v Katalánsku nedokončil, když havaroval z 1. místa. Svou chybu by určitě rád napravil v Nizozemsku, loni v závodě na tomto okruhu skončil na 4. místě.

Jorge Martín

Jorge Martín

Na 4. místě v šampionátu je Enea Bastianini, který má 68 bodů, a hodně mu pomohl bodový přínos 25 bodů za vítězství v Katalánsku. Loňský závod v Assenu mu nevyšel podobně jako třeba Di Giannantoniovi, protože i Bastianini odstoupil hned v úvodu závodu.

Vítěz loňského závodu v Assenu Aron Canet se aktuálně nachází na 5. místě šampionátu. Letos zatím žádné vítězství nezískal, i když na začátku sezóny byl dvakrát na stupních vítězů. Minulý závod v Katalánsku nedokončil. V šampionátu má nyní 61 bodů.

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil

Český jezdec Jakub Kornfeil skončil minule v Katalánsku na 11. místě, takže si připsal další body do celkového pořadí. Nyní má 41 bodů a nachází se na 9. místě.

Red Bull Rookies Cup

Do akce se v Assenu vrací také mladí jezdci ze šampionátu Red Bull Rookies Cup. Na okruhu v Nizozemsku je čekají dva závody, jeden se pojede v sobotu, druhý v neděli.

V šampionátu se zatím odjely tři závody – dva v Jerezu a jeden v Mugellu a na čele šampionátu je turecký závodník Can Öncü se 65 body. Ten si zatím letos připsal jednu výhru a dvě druhá místa. Na 2. místě se nachází Španěl Carlos Tatay, který má 58 bodů. Vítěz závodu v Mugellu Yuki Kunii je se 40 body na 3. místě.

Can Öncü

Can Öncü

Filip Salač si zatím vůbec nevede špatně, aktuálně má 35 bodů a je na 5. místě v tabulce šampionátu. Letos už si jednou připsal stupně vítězů, hned v první závodě v Jerezu skončil na třetí pozici. Minulý závod v Mugellu měl docela dobře rozjetý, nakonec skončil na 10. místě.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Průběžné pořadí