Moto3 – 3. volný trénink

Sobotní program Velké ceny Argentiny zahájili tradičně jezdci nejslabší třídy Moto3, které nad okruhem Termas de Río Hondo přivítalo oblačné počasí, ale trať byla stále suchá a měla teplotu 22°C a vzduch měl jen 18°C. Zatím nepršelo, jak slibovala předpověď, ale ve vzduchu byla cítit voda.

Na začátku přišlo oznámení, že Manuel Pagliani dostal trest za včerejší nezodpovědnou jízdu během druhého volného tréninku a dostane penalizaci 12 pozic na startovním roštu.

Všichni  jezdci se tak okamžitě vydali na trať, aby využili ještě poměrně dobré podmínky. Pro začátek se do vedení dostal německý závodník Philipp Öttl, který zajel čas 1:50,857, takže jako první zajel čas pod 1:51. Za něj se se ztrátou 0,312 s zařadil Romano Fenati a třetí byl Joan Mir, který má zatím parádně rozjetou sezónu, když vyhrál v Kataru a včera byl v trénincích také mezi nejrychlejšími. Jakub Kornfeil, který dnes slaví své 24. narozeniny, začal s časem 1:52,336, se kterým měl ztrátu 1,479 s a byl na 23. místě.

Dalším jezdcem, který se dostal do vedení, byl Aron Canet z týmu Estrella Galicia 0,0, který zajel čas 1:50,752, takže si vytvořil náskok jedné desetiny vteřiny. Na trati jsme mohli opět sledovat početné skupiny jezdců, kteří se snažili využít jízdy za ostatními. Pěkný čas zajel i Andrea Migno z týmu SKY VR46, který se zařadil na druhé místo se ztrátou jen 0,017 s. Na místě třetím byl stále Philipp Öttl a místo čtvrté držel domácí Gabriel Rodrigo, který i přes to, že jede se zlomenou klíční kostí, podává dobré výkony. Pětici nejlepších uzavíral Darryn Binder, bratr loňského mistra světa Brada Bindera. Jakub Kornfeil si čas zatím nezlepšil a klesl na 28. místo. V polovině tréninku byla většina jezdců opět v boxech.

Hned na začátku druhé vyjížďky zajel pěkné kolo Joan Mir, který se s časem 1:50,560 dostal do vedení. Dobře jel i Romano Fenati, který se posunul z 9. místa na druhé místo se ztrátou jen 0,050 s. Oba dva pěkně rozjeli i další kolo, kdy si Joan zlepšil vedoucí čas na 1:50,451. Romano také útočil na nejlepší čas, ale nakonec svůj náskok lehce ztratil v posledním sektoru, takže si zlepšil vlastní čas, ale stále byl druhý se ztrátou 0,118 s. Na trať se vrátil i Jakub Kornfeil, který se začal také zlepšovat, když zajel čas 1:51,946 a posunul se na 24. místo. Hned v dalším kole Kuba zajel kolo za 1:51,646, takže to znamenalo další postup vpřed, tentokrát na 18. místo se ztrátou 1,221 s.

Romano Fenati se nakonec dostal do vedení, když ve svém 9. kole zajel čas 1:50,425, takže Joana Mira překonal o 0,026 s, nicméně si to španělský závodník nenechal líbit a vrátil se do vedení s časem 1:50,310. Mezi oběma to tak byla pěkná bitva o prvenství. Ostatní jezdci se zatím tolik nezlepšovali a třetí byl stále Aron Canet, který už měl ztrátu 0,442 s. Do boje o prvenství se necelou čtvrt hodinu před koncem zapojil i britský závodník John McPhee, který se dostal na druhé místo se ztrátou 0,026 s. Poté se výrazně zlepšil i Niccolò Antonelli, který poskočil až z druhé desítky na první pozici s časem 1:50,181. Zlepšil se i jeho týmový kolega Bo Bendsneyder, který se dostal na 6. místo. Kuba Kornfeil opět klesl až na 23. místo. Některým závodníkům byly opět některé časy mazány kvůli vyjíždění až za obrubníky, zejména v 10. zatáčce.

Tony Arbolino z týmu Paola Simoncelliho osm minut před koncem zajel výborné kolo, když se dostal na čelo tabulky s časem 1:49,995, jako první tak pokořil hranici 1:50. Pro 16letého nováčka v GP je to tak parádní výkon. Dobré kolo zajel i Kuba Kornfeil, který se ve svém 11. kole posunul na 12. místo s časem 1:50,778.

Joan Mir

Jak se dalo očekávat, o výsledném pořadí se rozhodlo až v posledních dvou kolech, kdy se do vedení dostal Joan Mir s časem 1:49,824. V posledním kole ho překonal Nicolò Bulega, ale jeho čas byl později smazán, takže je Joan Mir vítězem tohoto tréninku. Na druhém místě skončil se ztrátou 0,042 s Aron Canet a třetí pozici obsadil Jorge Martin, který má ztrátu jen 0,057 s. Na místě čtvrtém skončil domácí Juanfran Guevara a Tony Arbolino si udržel páté místo. Jakub Kornfeil skončil na 19. místě a je posledním jezdcem ve ztrátě do jedné vteřiny. Na závěr tréninku spadl v 9. zatáčce Juanfran Guevara.