MotoGP – závod

Ve 20:00 SELČ (15:00 místního času) přišel na řadu nejočekávanější závod dne, tedy závod královské kubatury MotoGP. Do závodu z první řady startovali Marc Márquez, Maverick Viñales a Andrea Dovizioso. Za nimi v řadě druhé stáli Valentino Rossi, Jack Miller a Franco Morbidelli. Ze třetí řady startovali Fabio Quartararo, Cal Crutchlow a Takaaki Nakagami. Karel Abraham startoval z patnáctého místa.

Teplota vzduchu byla 28°C, teplota tratě dosahovala 41°C. Nad okruhem Termas de Río Hondo už nebylo tak zataženo, obloha byla polojasná. Vypadalo to na celý závod na suché trati.

Závod byl vypsán na 25 kol a po startu se do vedení dostal Marc Márquez. Na druhé místo se zařadil Andrea Dovizioso, třetí byl Jack Miller. Už tradicí se stává, že Mavericku Viñalesovi se nepodaří start, a totéž se stalo i tentokrát. Zařadil se ale aspoň na páté místo, o místo za svého týmového kolegu Valentina Rossiho. Oba, jak Rossi, tak Viñales, se ještě během prvního kola dostali před Millera.

Během dalšího kola se ale oba jezdci tovární Yamahy propadli. Valentino Rossi pouze na třetí místo, ale Maverick Viñales byl náhle až osmý. Na čele jel Marc Márquez, který po dvou odjetých kolech měl náskok už dvě a půl vteřiny.

Cal Crutchlow dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za ulitý start. Brit se v závodě pohyboval na šestém místě.

Marc Márquez na prvním místě ujížděl, jeho náskok byl už větší než tři vteřiny. Druhý byl Andrea Dovizioso, za kterým se drželi Jack Miller, Valentino Rossi, Franco Morbidelli a Cal Crutchlow, ale Crutchlowa čekala již zmíněná penalizace. Karel Abraham se v úvodu závodu pohyboval na dvacáté pozici.

Cal Crutchlow si odpykal svůj trest a propadl se na poslední místo. Na 21. Andreu Iannoneho ztrácel 15 vteřin.

Na druhé místo se dostal Valentino Rossi, ale následně byl do zatáčky široký, takže se propadl za Doviziosa. Ve stejné zatáčce byl široký také Franco Morbidelli, naštěstí mezi ním a Rossim ke kontaktu nedošlo. Do skupiny bojující o druhé místo už se dotáhli také Danilo Petrucci a Maverick Viñales.

Sedmnáct kol před cílem se Valentino Rossi opět dokázal dostat na druhé místo, třetí byl Andrea Dovizioso, čtvrtý Franco Morbidelli. Na čele si ve svém tempu stále jel Marc Márquez, jehož náskok už narostl na šest vteřin.

Polem dopředu se postupně dostával Alex Rins. Jezdec Suzuki se patnáct kol před cílem dokázal posunout na osmé místo a před sebou už měl skupinu jezdců bojující o druhé místo. Tu tvořili Valentino Rossi, Andrea Dovizioso, Franco Morbidelli, Danilo Petrucci, Jack Miller a Maverick Viñales.

V polovině závodu měl Marc Márquez na prvním místě náskok devět vteřin. Na druhé místo se na rovince dokázal dostat Andrea Dovizioso, ale Valentino Rossi se nevzdával a držel se za ním. Také další jezdci ve skupině byli stále v kontaktu za Rossim. V té době už v závodě nepokračoval Karel Abraham, který spadl v zatáčce číslo jedna. O několik kol později spadl také jeho týmový kolega Tito Rabat a i on měl pád v zatáčce číslo jedna.

Do skupiny bojující o druhé místo už se dotáhnul Alex Rins a dokázal se posunout na šesté místo. O čtvrté místo bojovali Danilo Petrucci a Franco Morbidelli, kteří už ztráceli několik desetin na Valentina Rossiho a Andreu Doviziosa. Velmi široký do zatáčky byl Maverick Viñales a propadl se za Takaaki Nakagamiho, který se tak posunul na osmé místo.

Osm kol před cílem měl Marc Márquez náskok jedenáct vteřin. Za ním ve skupině se ale bojovalo. Celá skupina už ale nebyla kompaktní, spíš se rozdělila na dvojice. Ke druhému Doviziosovi a třetímu Rossimu se ale šest kol před cílem dokázali přiblížit Danilo Petrucci a Alex Rins. Rins jel zatím skvělý závod, po startu ze 16. místa už se dokázal dostat na 5. příčku.

Čtyři kola před cílem se ale opět utvořila větší mezera mezi třetím Rossim a čtvrtým Petruccim. Ze závodu v té době kvůli technickým problémům odstoupil Joan Mir. Letošní nováček v MotoGP neměl vydařený víkend. Mezitím se ke dvojici Danilo Petrucci a Alex Rins dotáhnul Jack Miller a začal na ně útočit. K souboji se schylovalo také mezi dvojicí Andrea Dovizioso a Valentino Rossi. Rossi číhal za svým krajanem a čekal na svou příležitost.

V posledním kole spolu havarovali Maverick Viñales a Franco Morbidelli. Morbidelli opustil místo za podpory jednoho z traťových maršálů.

Marc Márquez si odjel svůj závod a dojel si pro vítězství ve Velké ceně Argentiny. V závěru už zpomalil, takže jeho náskok nakonec byl devět vteřin. Během posledního kola na druhé místo zaútočil Valentino Rossi a jeho útok byl úspěšný. Na třetím místě dojel Andrea Dovizioso.

Do cíle se nakonec podívalo 17 jezdců, Cal Crutchlow se po penalizaci dokázal probojovat na 13. místo, vyzdvihnout musíme 11. místo Miguela Oliveiry. Nejlepším nováčkem se stal Fabio Quartararo, který skončil osmý.

 

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

« předchozí kapitolaMoto2 – závod následující kapitola »Online přenosy